Trzebiatów. Zagotowało się w magistracie

mdr
Udostępnij:
Atak na budżet. Burmistrz w mniejszości wydaje dramatyczne oświadczenie skierowane do mieszkańców.

Burmistrz Trzebiatowa wydał dramatyczne oświadczenie skierowane do mieszkańców gminy. To jego sprzeciw przeciwko "układowi" w radzie gminy i prawdopodobnej próbie obalenia budżetu na 2012 r. na jutrzejszej sesji rady.
Zamieszanie ma swoje korzenie w niedalekiej przeszłości.

Zdzisław Matusewicz jest burmistrzem Trzebiatowa od 13 grudnia 2010 r. To mieszkaniec Bieczyna. Tej sławnej na cała Polskę miejscowości, która zasłynęła z bojkotu wyborów do Europarlamentu. Mieszkańcy nie wybierali także prezydenta Polski. To był ich protest przeciwko temu, że od lat nie mogli doczekać się remontu drogi łączącej wieś ze światem. Do urn poszli dopiero wówczas, gdy Matusewicz zgodził się kandydować na stanowisko burmistrza Trzebiatowa.

Zdecydował się i wygrał, pozbawiając po 10 latach burmistrzowania dotychczasowego burmistrza, Sławomira Ruszkowskiego, z komitetu Idziemy Razem, a jednocześnie szefa koła Platformy Obywatelskiej w Trzebiatowie.
Po wyborach w 2010 roku do składu 15 osobowej rady weszło jednak tylko 3 kandydatów popieranych przez Matusewicza. Tym samym większość w radzie uzyskał komitet Idziemy Razem.

Sytuacja zaostrzyła się w listopadzie br., gdy w Mrzeżynie odbyły się wybory
uzupełniające do Rady Miasta po wygaśnięciu mandatu Wiesława Dąbrowskiego, również członka komitetu Idziemy Razem. Wybory wygrał były burmistrz Sławomir Ruszkowski.

Obecny projekt budżetu odzwierciedla trudną sytuację finansową gminy. Głównie z powodu wielomilionowej budowy hali sportowej w Mrzeżynie oraz zaciągniętych kredytów przez burmistrza poprzedniej kadencji. Matusewicz zaproponował rozwiązania nie powiększające zadłużenia gminy i umożliwiające kontynuowanie rozpoczętych już inwestycji.

To jednak nie spodobało się nowemu radnemu, poprzedniemu burmistrzowi. Podczas posiedzeń komisji stałych rady miasta wniósł kilka znaczących poprawek, które w efekcie zmieniały projekt budżetu wniesiony przez obecnego burmistrza. Zaproponował m.in. likwidację Straży Miejskiej i obcięcie wydatków na promocję gminy.

Burmistrz Matusewicz nie zgadza się z zaproponowanymi poprawkami, które zablokują dalszy rozwój Gminy.

- Obecnie nastąpiła kumulacja wrogich wobec gminy ataków i przybrała postać próby obalenia projektu budżetu na rok 2012 - napisał w swoim oświadczeniu. - Poprzedni burmistrz, mój główny oponent, zostanie też przez usłużną radę wybrany na Przewodniczącego Rady Miejskiej, co ostatecznie przekreśli szansę jakiejkolwiek dalszej współpracy. Lokalny układ występujący pod szyldem
Stowarzyszenia "Idziemy Razem" jest popierany przez Platformę Obywatelską.

Jutro rozpocznie się o godz. 11 w Trzebiatowie sesja budżetowa. Co z niej wyniknie?

Wideo

Komentarze 14

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

n
niktważny
czytam,słucham i nie wierzę...marzę o nowych wyborach (radnych)
K
Kajko
Nie rozumiem dlaczego nikt nie reaguje na to co dzieje się w całym powiecie gryfickim. Jedno jest pewne, że obecny burmistrz sam nie da rady.... A pan starosta i całe idziemy razem niszczy wszystko i wszystkich na swojej drodze
l
leszek
Szkoda, droga Redakcjo, że drukujesz takie brednie. Chyba wypadałoby sprawdzić te pochlebne brednie, wypisywane przez pana burmistrza? Jedno wiem, już nie będę czytała Waszych artykułów.

Karolino,Twoja głupota i nienawiść do Trzebiatowa zakrawa już nie tylko na śmieszność.Obserwujący trzebiatowską rzeczywistość wiedzą kim jesteś i kogo reprezentujesz.Znana jesteś z wcześniejszego oczerniania naszego miasta.Prawda jest taka,że saciowy układ nie daje za wygraną i potulne kundelki ze spuszczoną głową ujadają a boją się i wstydzą zabrać publicznie głos.Jak do tej pory żaden z radnych sekty razem nie ujawnił swego programu wyborczego,a mieli działać na korzyść miasta i gminy.Dlatego też jest pilna potrzeba zwołania referendum nad odwołaniem rady w całości za działania na szkodę mieszkańców gminy i brak programu.
G
Gość
jestem mieszkanka gryfic i cieszę się,że Pan chce rozbić saciowy układ jestem z Panem życzę wytrwałości. /fona
K
Ktoś
No i właśnie zlikiwdowali straż, miejską którą sami powołali.
a to tylko dlatego że dr matusewicz zwolnił wczesniej ich człowieka z fotelika komendanta......
paranoja.
odbije się to radnym czkawką...............

I oby ta czkawka była jak największa!!!
Straż Miejska wpisała się już na stałe w obraz gminy - prowadziła kontrole odnośnie wywozu śmieci i zawartych umów, często reagowali w przypadkach gdy policji nie było w pobliżu a teraz chyba trzeba będzie radnych wysłać!
Już widzę jak w sprawie wysypanych śmieci czy bezpańskiego psa Policjant pędzi na zgłoszenie - niestety nastały czasy że takie sprawy i inne ciężko załatwić bez Strażnika.
Chyba będziemy ich wypożyczać z sąsiednich gmin? Bo tam jakoś gierki polityczne nie doprowadzają do tak głupich posunięć!

Ale poczekamy do następnych wyborów i wyrazimy swoją opinię.
s
stanisław
Proszę Państwa sprawy przedstawiane przez Burmistrza Matusewicza są obarczone chęcią odwetu wręcz zemsty. Jak Burmistrz zwalnia osoby z urzędu jest wszystko dobrze (przykład komendant straży miejskiej) Zwolnienia podyktowane były chęcią obsadzenia stanowisk swoimi przedstawicielami. Zresztą od dłuższego czasu Burmistrz chciał zwolnić osoby z referatu promocji. Wychodząc z tego założenia straż miejska oraz promocja są niewygodne dla Burmistrza. Teraz natomiast gdy radni godząc się z cięciami postanowili przeprowadzić zmiany jak najmniej uciążliwe dla mieszkańców Trzebiatowa nastąpił protest ze strony Burmistrza - protest niemający uzasadnienia w działaniach włodarza.
Chciałabym tym samym ustosunkować się do niby słów prawdy, ponieważ społeczeństwo powinno mieć faktyczny obraz sytuacji. W słowach „wojenka toczona z burmistrzem przez radnych” popełnia Burmistrz fo pa, ponieważ prowodyrem jest Sam manipulując słownie oraz medialnie tym samym grając na sumieniach społeczności Trzebiatowskiej – To Burmistrz powiedział:„Ciemny Lud to kupi”.
Proszę napisać bezpośrednio, co Burmistrz Matusewicz zrobił, aby współpraca mogła się zawiązać, aby radni, osoby z klubów, współpracownicy, a nawet społeczność Trzebiatowa zobaczyła lub odczuła chęć merytorycznej współpracy.
Czy sformułowanie „radna bliska burmistrzowi” jest lojalne i pozbawione zabarwienia nowo tworzącego się układu?.
Proszę sobie wziąć do serca, że społeczność nie wybrała Matusewicza na burmistrza, lecz dała wotum nieufności dla poprzednika – chciała po prostu nowego świerzego spojrzenia na gminę – a co teraz się dzieje, Burmistrz nie potrafi sobie poradzić z rozgrywkami słownymi???. Do sądu nie chodzi się z byle pretekstem, Prosze działać Burmistrzu Matusewicz. Aktorstwo, manipulacja, to nie teatr to życie.
g
gosia
Panie burmistrzu Z. Matusewicz jesteśmy z Panem,wiem co się tam dzieje,popieram Pana i znam ludzi którzy przeciwko Panu spiskują.
G
Grzesiek
Było wiadome że budżet zostanie przegłosowany tak jak chcą radni p.Ruszkowskiego. Można było zauważyć jak niewiele się w tej kwestii odzywali. W tej jak i w kwestii rezygnacji p.Cirockiego. Odzywali się tylko jeżeli musieli w głowie sobie powtarzając:oni niech sobie pogadają a my i tak zagłosujemy po swojemu. Tak też się stało. A swoją drogą wracając do p.Artura Cirockiego…stracił w moich oczach wszelki szacunek. Człowiek bez honoru-jest to dla niego pojęcie całkowicie obce. Mimo licznych próśb radnych nie podał przyczyny swojej rezygnacji. Przykro. Pan Ruszkowski podobnie. Przyjechał z całą bandą swoich zwolenników na sesję. Jakby się czegoś obawiał? On także nie ma honoru. Wywalono go z pozycji burmistrza drzwiami to stara się wrócić oknem. Niestety, wygląda to dość niesmacznie-żeby brutalniej nie powiedzieć. Idźmy dalej…uchwalenie budżetu…Pewnie nie wszyscy wiedzą ale radni „Razem” dzięki swoim poprawkom i ich przegłosowaniu sprawili coś czego się nikt na sali nie spodziewał. Otóż od stycznia znika w gminie referat do spraw promocji! Ludzie, Trzebiatów to gmina nadmorska! Jest Mrzeżyno, Rogowo i jak to bez promocji?! To już nie chodzi o miejsca pracy ale o to że jeżeli nie będzie promocji to nie będzie turystów, nie będzie turystów to nie będzie pieniędzy i kółko się zamyka. Mamy jeszcze większą dziurę. Ale liczy się że „Razem”. Kolejna kontrowersyjna decyzja to LIKWIDACJA STRAŻY MIEJSKIEJ! Ci panowie (strażnicy miejscy) dowiedzieli się że za 2 dni tracą pracę! Oni mają rodziny…dzieci…rujnujemy tych który do tej pory dbali o nasze bezpieczeństwo! Ale nawet patrząc na siebie, rujnujemy swoje bezpieczeństwo! Życzę radnym „Idziemy razem” aby kiedyś potrzebowali pomocy straży miejskiej. Ale zaraz…przecież jej już nie będzie! No gratulacje pomysłu. Ciekawe czy pan Ruszkowski sam na to wpadł. Nasz były Burmistrz podczas całego prowadzenia sesji ukazał jak będą wyglądać obrady….wystarczyło zobaczyć ile razy p.Matusewicz podnosił rękę aby zająć głos a pan nowy przewodniczący udawał że nie widzi. Albo nie udzielał nikomu głosu albo udzielał wszystkim innym tylko nie burmistrzowi (dodajmy który zgłosił chęć do wypowiedzi jako pierwszy). Oprócz tego przewodniczący „Razem” no nie nadaje się na funkcję przewodniczącego….jego lekceważący stosunek przeraża. Gdy ktoś zadaje pytania dla burmistrza lub jego zastępcy ten uśmiecha się pod nosem a gdy ktoś pyta się pana R. o coś ten prosi aby się go nie czepiać! Śmieszne!

PS. Dodatkowo chciałbym zwrócić uwagę jak bardzo „Idziemy Razem” jest bezbronne a nawet bezmyślne bez swojego przywódcy stada….otóż na jednej z przerw pan radny Kaniewicz rozkładał na stół dla Wszystkich radnych kartkę (jak się później okazało załącznik do budżetu gminy) dotyczącą wydatków. Gdy tylko rozdał do końca, „wodzu” się odezwał: „Janek, zbieraj to szybko. Co ty robisz? Oni nie mogą teraz tego jeszcze zobaczyć.” No cóż. Ta sytuacja nie wymaga komentarza. Może tylko odnośnie tej kartki wspomnę…jak można coś rozdać radnym (oprócz klubu „Razem” nikt pozostały nie widział tego wcześniej) a 20 minut później rozpocząć głosowanie nad tym. Całość dotyczyła kwoty 650 tyś! I radni (poza tymi z klubu „Razem”) mieli 20 minut na zapoznanie się z tym! Absurd! Totalny absurd! Widocznie podejście radnych „Razem” było takie: to my sobie to na naszym spotkaniu ułożymy, a im damy kilka minut przed głosowaniem. Nawet jak się będą burzyć to i tak ich przegłosujemy. Tak jak i wszystko na sesji.

Tak też było.
Niestety.
Jednak odliczam do kolejnych wyborów i mam nadzieję że pan Matusewicz trafi na lepszych radnych bo obecni nie są warci tej funkcji…
a
ania
No i właśnie zlikiwdowali straż, miejską którą sami powołali.
a to tylko dlatego że dr matusewicz zwolnił wczesniej ich człowieka z fotelika komendanta......
paranoja.
odbije się to radnym czkawką...............
K
Karolina
Szkoda, droga Redakcjo, że drukujesz takie brednie. Chyba wypadałoby sprawdzić te pochlebne brednie, wypisywane przez pana burmistrza? Jedno wiem, już nie będę czytała Waszych artykułów.
M
Megan
Widzę że redakcja publikuje "rzetelne" artykuły. Łatwo przedstawiać jedną stronę bez sprawdzenia całości. Biedny pan burmistrz, wszyscy działają mu na złość. A on niczemu nie winny. Jego nie obowiązują żadne przepisy. Jak można przedstawić radnym projekt budżetu (i to nie wszystkim) dwa dni przed sesją? I może jeszcze oczekuje, że radni przegłosują coś czego nie znają? Miałby potem na kogo zwalać gdyby coś nie wyszło.
i
idziemyosobno
Jeb.. "idziemy razem" to jeden wielki układ w powiecie gryfickim
G
Gryfitka
W takim zadupiu jak Trzebiatow z tą garstką ludzi ich zajeżdżą. To są spece od tworzenia układów. Chociaż pan doktor spec od politologii US powinien sobie poradzić. Ciekawe tylko co na to Tusek i ekipa PO powie. Ucieszą się, że aż strach. Poparcie dla PO napewno wzrośnie.
M
Michuss
No tak, co my tu mamy: jedyny sprawiedliwy jeździec na białym koniu kontra sitwa/układ/zmowa... itd. "Uwielbiam" taką retorykę...
Dodaj ogłoszenie