Przed godziną 16 wybrzuszyła się szyna na Wyszyńskiego. W efekcie wstrzymano ruch tramwajów nie tylko od strony prawobrzeżnej części miasta, ale również od strony Nabrzeża Wieleckiego. Brygady torowe pracowały miejscu usterki około godziny.
Co się stało?
- Okres podwyższonych temperatur, a dokładniej dużego nasłonecznienia może negatywnie wpływać na elementy torowiska tramwajowego. Głównym zagrożeniem, z jakim się mierzymy jest wydłużanie szyn na skutek ich przegrzania. Przegrzanie szyny skutkuje jej wyboczeniem, możliwe jest wyboczenie zarówno na osi pionowej jak i poziomej - tłumaczy Hanna Pieczyńska, rzecznik prasowy spółki TS.
Przyczyną wyboczeń torów są duże siły ściskające w tokach szynowych spowodowane przyrostem temperatury ponad tzw. temperaturę neutralną, czyli temperaturę, w której szyny wolne od naprężeń są połączone ze sobą i z podkładami. Ryzyko wyboczeń toru zależy od jego konstrukcji i stanu utrzymania. Według specjalistów, tor na odcinku prostym, dobrze utrzymany, nie powinien się wyboczyć przy wzroście temperatury w szynach o ok. 80 stopni Celsjusza, w łukach zaś o 30 - 50 stopni Celsjusza.
- Niestety służby techniczne nie są w stanie wytypować ani miejsca, ani czasu, w jakim nastąpi wybrzuszenie czy wyboczenie szyny, w związku z czym jedynym środkiem zaradczym jest monitorowanie całej sieci torowisk ze szczególnym uwzględnieniem miejsc potencjalnie bardziej narażonych - mówi Hanna Pieczyńska.
iPolitycznie - w jakim momencie w relacji polsko-ukraińskich jesteśmy?
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?