Tomasz Grodzki został marszałkiem Senatu. Ruszył też Sejm nowej kadencji. Nowi posłowie i senatorowie złożyli ślubowanie [ZDJĘCIA] [WIDEO]

Jakub Oworuszko
Jakub Oworuszko

Wideo

Udostępnij:
Rozpoczęła się IX kadencja Sejmu i X Senatu. Przemówienia wygłosili prezydent Andrzej Duda oraz marszałek senior Sejmu Antoni Macierewicz. Posłowie złożyli przyrzeczenia, a rząd poda się wieczorem do dymisji. Nowym marszałkiem Senatu został senator PO Tomasz Grodzki.

Blisko miesiąc po wyborach nowi posłowie i senatorowie złożyli ślubowania. W trakcie pierwszego posiedzenia Sejmu i Senatu przemówienia wygłosili marszałkowie seniorzy oraz prezydent.

Sejm NA ŻYWO Transmisja z 1. posiedzenia IX kadencji

Sejmowe wystąpienie prezydenta zostało oceniono jako „kampanijne”. Andrzej Duda mówił o potrzebie jedności w narodzie i zgodzie. - Polska jest jedna i proszę żebyście państwo zawsze o tym pamiętali - podkreślał prezydent. - Chciałbym, żebyście państwo teraz, na rozpoczęcie tej kadencji, na początek podali sobie rękę. Tak, zwyczajnie, jak ci, którzy spotykają się po to, żeby toczyć debatę o bardzo ważnych sprawach i umieją usiąść i spokojnie dyskutować. Po to, żeby się spotkać i rozejść w pokoju i w przyjaźni - apelował Duda, który sam podał rękę posłom z pierwszego rzędu ze wszystkich ugrupowań.

Andrzej Duda odwoływał się w swoim przemówieniu zarówno do słów prezydenta Lecha Kaczyńskiego jak i premiera Tadeusza Mazowieckiego.

Nowi posłowie 2019: Lista wszystkich posłów. Nazwiska. Kto d...

Przywołując tych polityków prosił, „żeby język debaty nie był radykalny, żeby był językiem szacunku”. - Jest to Polsce niezwykle potrzebne i jestem głęboko przekonany, że jest to oczekiwane przez większość naszych rodaków - stwierdził.

- Bardzo proszę, żeby zachowania w Sejmie były zachowaniami o charakterze twórczym, a nie o charakterze destrukcyjnym, żeby zachowania nie gorszyły - apelował Duda, podkreślając przy tym, że „ludzie bardzo tego oczekują”.

Prezydent zwrócił również uwagę na bardzo wysoką frekwencję w wyborach. - W tym roku Polacy zdali doskonale swój egzamin wyborczy, idąc gremialnie zarówno do wyborów europejskich, jak i parlamentarnych. Z całego serca za to dziękuję. Ta silna legitymacja jest ogromnie potrzebna polskim posłom w Parlamencie Europejskim, potrzebna polskim posłom także w Sejmie i w Senacie - podkreślał.

Po przemówieniu prezydent Duda powrócił na mównicę, by powitać jeszcze byłego prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego, o czym zapomniał na początku wystąpienia, a za co został szybko skrytykowany w internecie przez polityków opozycji.

Podobnie uczynił marszałek senior Antoni Macierewicz, który również początkowo nie przywitał Kwaśniewskiego.

Przemówienie Macierewicza wywołało o wiele więcej emocji niż stonowane wystąpienie prezydenta Dudy. Marszałek senior Sejmu mówił m.in. o potrzebie rozliczenia się z przeszłością. - Chociaż w poprzedniej kadencji Sejmu przeprowadzono fundamentalne, niezwykle istotne zmiany w sprawach społecznych, gospodarczych i historycznych, odpowiedzialność za ostateczne uporanie się z ciemną spuścizną komunizmu spada na nas, panie posłanki i posłowie - przekonywał.

Kogo nie będzie w nowym Sejmie? Wyniki wyborów 2019. Z Wiejs...

- Wiemy co oznacza pozostawienie środowisk agenturalnych na ważnych stanowiskach w administracji publicznej, na wyższych uczelniach, wymiarze sprawiedliwości i w mediach. Wiemy jakie są zagrożenia geopolityczne, wynikające z utopijnej próby budowania neosocjalistycznego imperium i kto jest naszym rzeczywistym sojusznikiem strategicznym. Wiemy wreszcie, że naród, który nie jest w stanie obronić swojej niepodległości i odbudować potencjału demograficznego, musi upaść. Wiemy przed czym chcemy się bronić i dokąd chcemy dojść - przekonywał marszałek senior.

- Konstytucję można naprawiać, zamieniać, ulepszać, ale dzisiaj stoi ona ponad wszystkimi różnymi źródłami prawa - podkreślał Macierewicz. Po tych słowach posłowie opozycji skandowali „konstytucja”, a jedna z posłanek uniosła szalik z napisem „konstytucja”.

Macierewicz zwrócił uwagę na szeroką reprezentację wszystkich obywateli w Sejmie i fakt, że największego poparcie otrzymało Prawo i Sprawiedliwość. - Chociaż reprezentując wszystkie nurty polityczne narodu polskiego, jest ten Sejm bardzo zróżnicowany, to absolutna większość wyborców wsparła te ugrupowania, które jednoznacznie odwoływały się do wartości narodowych, niepodległościowych, katolickich - mówił.

Senatorowie 2019. Lista wszystkich nowych senatorów - nazwis...

Po przemówieniach każdy z posłów złożył krótkie ślubowanie, a wielu z nich dodawało „tak mi dopomóż Bóg”. O godz. 16 rozpoczęło się pierwsze, uroczyste posiedzenie Senatu. Marszałek senior Barbara Borys-Damięcka zainaugurowała je, odczytując wiadomość SMS od Olgi Tokarczuk, która napisała, że "przesyład dobrą i jasną energię". Pisarka była zaproszona przez Borys-Damięcką na pierwsze posiedzenie Senatu, ale nie pojawiła się na nim, z powodu dużej ilości innych obowiązków.

We wtorek wybrano nowych marszałków Sejmu i Senatu. Jedyną kandydatką na marszałka Sejmu była Elżbieta Witek (PiS). "Za" głosowało 314 posłów.

Późnym wieczorem wybrano też wicemarszałków Sejmu. Zostali nimi: Włodzimierz Czarzasty, Małgorzata Gosiewska, Małgorzata Kidawa-Błońska, Ryszard Terlecki i Piotr Zgorzelski.

Tomasz Grodzki marszałkiem Senatu

Ws. marszałka Senatu, w którym PiS ma tylko 48 senatorów na 100, rozmowy toczyły się do ostatniej chwili. Po ślubowaniu senatorów, które rozpoczęło się o godz. 16.30 i trwało kilkanaście minut, marszałek Barbara Borys-Damięcka zarządziła 40 minut przerwy. W tym czasie senatorowie mogli zgłaszać kandydatów na marszałka Senatu.

"Słuchajcie. Mamy w Senacie teraz przerwę. Prawie wszyscy wyszli. Pytają mnie dlaczego tu nadal siedzę. Odpowiedziałem, że wyjadę stąd z naszym marszałkiem, albo... wcale nie wyjdę" - napisał na Twitterze senator PO Adam Szejnfeld.

Kandydatem Prawa i Sprawiedliwości był dotychczasowy marszałek, Stanisław Karczewski. Z kolei PO, PSL i SLD zaakceptowały wspólnego kandydata - senatora PO Tomasza Grodzkiego.

Głosowanie rozpoczęło się tuż przed godziną 18. Następnie trwało liczenie głosów i o godzinie 19 ogłoszono wyniki. Marszałkiem Senatu został Tomasz Grodzki, który zdobył 51 głosów. 48 senatorów opowiedziało się za kandydaturą Stanisława Karczewskiego, a jeden senator wstrzymał się od głosu.

- To jest zwycięstwo demokracji - powiedział Grodzki po ogłoszeniu wyniku głosowania.

- Możemy się różnić, możemy się spierać, ale musimy pamiętać, że reprezentujemy jak mało kto majestat Rzeczypospolitej i potęgę tego narodu. Senat jest wyższą izbą parlamentu. Jeżeli ktoś myśli, że będziemy tylko rolą hamulcowego dla Sejmu, to jest w błędzie. Senat musi tylko i wyłącznie wrócić do swojej roli. Zamiast szybkiego prawa, ustanawiać dobre prawo - dodał.

Źródło: Senat/x-news

POLECAMY W SERWISIE POLSKATIMES.PL:

Komentarze 275

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

3 osoba w państwie

wyznaję prostą zasadę: nie ma koperty, nie ma leczenia

G
Gość
15 listopada, 9:47, Ryś:

PanTomasz Grodzki TO NIE PORAŻKA PANA KARCZEWSKIEGO TO PORAŻKA POLSKI ! ZOBACZYCIE JAKICH GłUPSTW TEN CZŁOWIEK NAROBI - NIE CHCĘ NAWET O TYM MYŚLEĆ BO TO KLASYCZNA WODA SODOWA karierowicza za wszelką cenę !!!

A może byś tak coś mądrego napisał

G
Gość
15 listopada, 10:32, Obserwator:

Słuchałem Grodzkiego i pomyślałem, że sodowa mu uderzyła. Może wybór go oszołomił, może przedawkował dopalacze. Nie wiem. Ale nagle usłyszałem wiecowego mówcę z nutką sekciarstwa. Usłyszałem zapowiedź plucia na Polskę za granicą, leczenia z choroby niePOprawnych poglądów. Zastanawiam się, czy ludzki pan, lekarz dusz da mi wybór między lobotomią a psychiatrykiem albo resocjalizacją zorganizowaną. Stwierdzenie, że to w senacie wygrała demokracja połączone z gestykulacją (dwie ręce w górze w geście zwycięstwa) i zapowiedź leczenia (wszak nie medycznego) powinna budzić złe wspomnienia. Ostrzegawcza lampka już mruga.

A może byś tak coś mądrego napisał

O
Obserwator

Słuchałem Grodzkiego i pomyślałem, że sodowa mu uderzyła. Może wybór go oszołomił, może przedawkował dopalacze. Nie wiem. Ale nagle usłyszałem wiecowego mówcę z nutką sekciarstwa. Usłyszałem zapowiedź plucia na Polskę za granicą, leczenia z choroby niePOprawnych poglądów. Zastanawiam się, czy ludzki pan, lekarz dusz da mi wybór między lobotomią a psychiatrykiem albo resocjalizacją zorganizowaną. Stwierdzenie, że to w senacie wygrała demokracja połączone z gestykulacją (dwie ręce w górze w geście zwycięstwa) i zapowiedź leczenia (wszak nie medycznego) powinna budzić złe wspomnienia. Ostrzegawcza lampka już mruga.

R
Ryś

PanTomasz Grodzki TO NIE PORAŻKA PANA KARCZEWSKIEGO TO PORAŻKA POLSKI ! ZOBACZYCIE JAKICH GłUPSTW TEN CZŁOWIEK NAROBI - NIE CHCĘ NAWET O TYM MYŚLEĆ BO TO KLASYCZNA WODA SODOWA karierowicza za wszelką cenę !!!

m
milewski

porządny marszałek?chyba od słowa -pożądać...

m
milewski

brejzopodobni cieszą się jakby zdobyli Bastylię albo bolszewicy Pałac Zimowy...dzieciaki zakompleksione

G
Gość
14 listopada, 16:44, Gość:

https://www.tysol.pl/a39529-Profesor-Uniwersytetu-Szczecinskiego-stawia-ciezki-zarzut-nowemu-marszalkowi-Senatu-500-$-za-operacje-?fbclid=IwAR2whVZW8-9O6MRlGt-gcFlHDkKtnrDOpJ7ByTUBY2IrzooYcnrbr17Nfdc

Jak pisza inni,'''to było normalne u Grodzkiego, od wszystkich żądał pieniędzy"""

G
Gość
14 listopada, 15:26, Gość:

"""Kolejny Żyd wydymał polskich gojów"""

14 listopada, 15:53, Gość:

prawda

14 listopada, 15:59, Gość:

a strzelił mowę o demokracji i moralności, tylko on nie ma nic wspólnego i z demokracja i moralności. Łapówkarz jest oszustem, a Pani profesor nie skłamała pisząc, że to hańba dla senatu, że oszust żądający pieniędzy został senatorem i marszałkiem Senatu

14 listopada, 16:01, Gość:

On nie ma prawa dalej pełnić funkcji marszałka Senatu.

Hańba w senacie polskim. Innym to pasuje.

G
Gość

https://www.tysol.pl/a39529-Profesor-Uniwersytetu-Szczecinskiego-stawia-ciezki-zarzut-nowemu-marszalkowi-Senatu-500-$-za-operacje-?fbclid=IwAR2whVZW8-9O6MRlGt-gcFlHDkKtnrDOpJ7ByTUBY2IrzooYcnrbr17Nfdc

G
Gość
14 listopada, 16:02, Gość:

Oszust został marszałkiem senatu hahaha, typowy pełowiaczek

14 listopada, 16:13, Gość:

BANAŚ

HAU HAU HAU

KRYSTALICZNY MARIAN

HAU HAU HAU

14 listopada, 16:14, Gość:

imbecyl popiera Żyda oszusta hau hau hauuuuuuuuuuuuuuuu

14 listopada, 16:17, Gość:

HAU HAU HAU

PISowski kundlu już ci piana z pyska leci

HAU HAU HAU

A może to nie piana bo obciągałeś prezesowi?

HAU HAU HAU

14 listopada, 16:23, Gość:

To jest własnie tzw. Misiejuk, zboczeniec, który atakuje dzieci. Jest bliskim znajomym K.TRuskolaskiego, opisywał to na stronie "PIS wziął miliony". Opisywał tam jak jego ojciec gwałcił krowę, jak gwałcił jego, opisywał co jego matka robi. To jest niebezpieczny zboczeniec, ma duże problemy psychiczne, jest agresywny. Na ulicach zaczepia ludzi i wyzywa. Nie potrafił uczuć sie w szkole podstawowej, odesłany do szkoły dla opóznionych w rozwoju. Siedział w poprawczaku i dobierał się do młodszych dzieci. Stale chodzi z nożem w kieszeni i grozi innym.

To koleś albo raczje przydooopas starego 'Crya'

G
Gość
14 listopada, 16:01, Gość:

Nareszcie przyzwoity człowiek na stanowisku marszałka.

Jak przyzwoity, skoro jest w PO?

G
Gość
14 listopada, 16:07, Gość:

Karczewski już się nie pozbiera po klęsce.

Cha cha cha

G
Gość
14 listopada, 16:02, Gość:

Oszust został marszałkiem senatu hahaha, typowy pełowiaczek

14 listopada, 16:13, Gość:

BANAŚ

HAU HAU HAU

KRYSTALICZNY MARIAN

HAU HAU HAU

14 listopada, 16:14, Gość:

imbecyl popiera Żyda oszusta hau hau hauuuuuuuuuuuuuuuu

14 listopada, 16:17, Gość:

HAU HAU HAU

PISowski kundlu już ci piana z pyska leci

HAU HAU HAU

A może to nie piana bo obciągałeś prezesowi?

HAU HAU HAU

14 listopada, 16:23, Gość:

To jest własnie tzw. Misiejuk, zboczeniec, który atakuje dzieci. Jest bliskim znajomym K.TRuskolaskiego, opisywał to na stronie "PIS wziął miliony". Opisywał tam jak jego ojciec gwałcił krowę, jak gwałcił jego, opisywał co jego matka robi. To jest niebezpieczny zboczeniec, ma duże problemy psychiczne, jest agresywny. Na ulicach zaczepia ludzi i wyzywa. Nie potrafił uczuć sie w szkole podstawowej, odesłany do szkoły dla opóznionych w rozwoju. Siedział w poprawczaku i dobierał się do młodszych dzieci. Stale chodzi z nożem w kieszeni i grozi innym.

HAU HAU HAU

widzać biedne dziecko że rodzice cię nie kochali. Oj widać to

HAU HAU HAU

G
Gość
14 listopada, 16:02, Gość:

Oszust został marszałkiem senatu hahaha, typowy pełowiaczek

14 listopada, 16:13, Gość:

BANAŚ

HAU HAU HAU

KRYSTALICZNY MARIAN

HAU HAU HAU

14 listopada, 16:14, Gość:

imbecyl popiera Żyda oszusta hau hau hauuuuuuuuuuuuuuuu

14 listopada, 16:17, Gość:

HAU HAU HAU

PISowski kundlu już ci piana z pyska leci

HAU HAU HAU

A może to nie piana bo obciągałeś prezesowi?

HAU HAU HAU

To jest własnie tzw. Misiejuk, zboczeniec, który atakuje dzieci. Jest bliskim znajomym K.TRuskolaskiego, opisywał to na stronie "PIS wziął miliony". Opisywał tam jak jego ojciec gwałcił krowę, jak gwałcił jego, opisywał co jego matka robi. To jest niebezpieczny zboczeniec, ma duże problemy psychiczne, jest agresywny. Na ulicach zaczepia ludzi i wyzywa. Nie potrafił uczuć sie w szkole podstawowej, odesłany do szkoły dla opóznionych w rozwoju. Siedział w poprawczaku i dobierał się do młodszych dzieci. Stale chodzi z nożem w kieszeni i grozi innym.

Dodaj ogłoszenie