MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Tatry 2023: Rekordowa popularność i frekwencja – ponad 4,5 mln turystów rocznie

OPRAC.: Eliza Ciepielewska
Wideo
od 7 lat
Tatry, najwyższe pasmo górskie w Polsce, przyciągają rocznie miliony turystów z kraju i zagranicy. W 2023 roku odwiedziło je aż 4 mln 510 tys. osób. To jedno z najpopularniejszych miejsc do aktywnego wypoczynku w Polsce, a turystyka górska w Tatrach ma się coraz lepiej.

Spis treści

Frekwencja w Tatrzańskim Parku Narodowym

Tatrzański Park Narodowy (TPN) to prawdziwy magnes dla miłośników gór. W 2023 roku park odwiedziło aż 4 mln 510 tys. turystów, co jest lepszym wynikiem niż w poprzednim, 2022 roku. To jednak nie jest jednorazowy skok — TPN od kilku lat utrzymuje frekwencję na poziomie około 4,5 mln wejść rocznie.

Znak szlaków w górach w głębokim śniegu. Tatry. Polska.
Tatry cieszą się ogromną popularnością wśród turystów. Dane TPN za 2023 rok pokazały, że liczba odwiedzających wyniosła 4 mln 510 tys. osób. jacekjacobi/123rf.com/zdjęcie ilustracyjne

Frekwencja za rok ubiegły jest nieco wyższa niż w 2022 roku, ale są to wyniki zbliżone do tych z kilku ostatnich lat, więc można powiedzieć, że już kolejny rok frekwencja utrzymuje się na poziomie około 4,5 mln wejść rocznie - zauważyła Magdalena Zwijacz z TPN.

Wzrost popularności Tatr zaobserwowano również, wśród rodzin z Kartą Dużej Rodziny. Ponadto coraz więcej turystów decyduje się na zakup biletów online, co pokazuje, że turystyka górska w Tatrach idzie z duchem czasu.

Najpopularniejsze miejsca w Tatrach

Morskie Oko i Dolina Kościeliska to dwa miejsca, które cieszą się niezmienną popularnością wśród turystów odwiedzających Tatry. W 2023 roku Morskie Oko, słynne tatrzańskie jezioro pod Mięguszowieckimi Szczytami, odwiedziło niemal 700 tys. osób. Kolejnym miejscem, które przyciąga masę turystów, jest Kasprowy Wierch. Tylko kolejką linową na ten szczyt dotarło ponad 564 tys. osób.

Dolina Kościeliska, jedna z najpiękniejszych dolin w Tatrach, przyciągnęła ponad 488 tys. turystów. Z kolei przez sąsiednią Dolinę Chochołowską przeszło ponad 273 tys. osób. Bardzo dużą popularność wśród turystów miała także Dolina Strążyska, leżąca u podnóży Giewontu, którą odwiedziło ponad 295 tys. osób.

TPN – miejsce pełne atrakcji

Tatrzański Park Narodowy to nie tylko piękne widoki, ale również wiele atrakcji dla turystów. Park powstał w 1954 roku i jest jednym z 23 parków narodowych w Polsce. Rozciąga się na powierzchni ponad 21 tys. hektarów, z czego około 70% zajmują lasy i zarośla kosodrzewiny, a 30% to murawy wysokogórskie, skały i wody.

Turyści odwiedzający TPN mają do dyspozycji 275 km znakowanych szlaków turystycznych o różnych stopniach trudności – od bardzo łatwych po bardzo trudne. Wysokogórskie szlaki łączą się w kilku punktach z bliźniaczym parkiem narodowym po stronie Słowackiej.

Tatry to miejsce, które z roku na rok przyciąga coraz większą liczbę turystów. Bez względu na porę roku, to miejsce zawsze jest pełne atrakcji i oferuje wiele możliwości aktywnego spędzenia czasu. Dlatego warto już teraz planować swój wyjazd do Tatr na 2024 rok.

Zobacz też: Zimowe kierunki, które podbiły serca Polaków. Gdzie najchętniej jeździliśmy w tym sezonie?

Dodaj firmę
Logo firmy Tatrzański Park Narodowy
Zakopane, Kuźnice 1
Autopromocja

Źródło:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Tatry 2023: Rekordowa popularność i frekwencja – ponad 4,5 mln turystów rocznie - Strona Podróży

Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński