Tak rodzi się w Goleniowie. Wśród pacjentek coraz więcej szczecinianek [ZDJĘCIA]

Karolina Nowak
Karolina Nowak
W goleniowskim szpitalu obywa się średnio ponad 300 porodów rocznie. Od 15 do 20 proc. rodzących to szczecinianki.

W goleniowskim szpitalnym Oddziale Ginekologiczno-Położniczym są dwie sale porodowe i cztery sale poporodowe. W razie konieczności istnieje możliwość zorganizowania większej liczby miejsc. Cały oddział liczy bowiem 18 łóżek.

Jeśli jest więcej porodów, dzieci z mamami znajdują miejsce w salach pooperacyjnych, gdzie dostawiane są tylko kąciki noworodkowe.

Mimo że pacjentki i ich dzieci mogą liczyć na fachową pomoc i opiekę w oddziale, bo personel stara się dopasować do ich potrzeb, niestety goleniowski szpital jest mały i z tego powodu ma pewne ograniczenia.

Jednym z dostępnych sposobów łagodzenia bólu jest podtlenek azotu. Istnieje również możliwość porodu w wannie, a także dostępne są specjalne plastry. Nakleja się je w okolicy odcinka lędźwiowego kręgosłupa. Mają działanie relaksacyjne. Wielu pacjentkom to pomaga.

- Byłabym zadowolona gdybyśmy mogli zaoferować rodzącym znieczulenie zewnątrzoponowe. To rodzaj znieczulenia miejscowego, który polega na wprowadzeniu cienkiego cewnika do przestrzeni zewnątrzoponowej w środku kręgosłupa – mówi ordynator Oddziału Ginekologiczno-Położniczego lek. med. Ewa Knap. - Tego sposobu znieczulenia na ten moment jeszcze nie mamy.

Gdzie rodzić w Szczecinie? Przegląd porodówek - Pomorzany

Gdzie rodzić w Szczecinie? Przegląd porodówek. Część III Pom...

Personel dba także o atmosferę. Rodzące mogą poprosić o puszczenie ulubionej muzyki, przyciemnienie światła.

- W ubiegłym roku odbyło się u nas 366 porodów, to średnio jeden poród na dobę. To sprawia, że każdą pacjentką możemy zająć się troskliwie i poświęcić jej więcej czasu. Bywają jednak dni, takie jak ostatnio, kiedy w ciągu doby mamy cztery porody – dodaje ordynator.

Goleniów w porównaniu ze Szczecinem nie jest dużą społecznością, Okazuje się jednak, że w oddziale przybywa pacjentek właśnie ze Szczecina. Szacuje się, że 15- 20 proc. rodzących stanowią mieszkanki Szczecina, pozostały odsetek to kobiety z Goleniowa i okolic.

- Położne pracują u nas wiele lat. Często okazuje się, że znają swoje pacjentki, nierzadko to osoby bliskie, rodzina. Dzięki temu zachowaliśmy jeszcze klimat, który w wielu miejscach został bezpowrotnie utracony – kończy Ewa Knap.

W takich warunkach rodzą szczecinianki. Część II - Police [ZDJĘCIA]

W takich warunkach rodzą szczecinianki. Część I - Zdroje [ZDJĘCIA]

Kulisy zdrowia: Przegląd porodówek w Szczecinie [WIDEO]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński
Dodaj ogłoszenie