MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Szykują się do budowy południowej obwodnicy miasta

Wioletta Mordasiewicz
Miasto ruszyło z przygotowaniami do budowy półkilometrowego odcinka południowej obwodnicy Stargardu. Nowa droga będzie na odcinku od ulicy Składowej do ulicy Orzeszkowej.

Z końcem czerwca ogłoszono przetarg na wyłonienie wykonawcy dokumentacji projektowo-kosztorysowej przedsięwzięcia. Już jest wykonawca.

- Zakres prac budowlanych dotyczący wykonania północnej obwodnicy miasta o długości pięciuset metrów będzie obejmował rozbiórkę istniejącej nawierzchni bitumicznej na odcinku ulicy Składowej oraz przebudowę czterech skrzyżowań - informują urzędnicy magistratu.

Przebudowane zostaną skrzyżowania z drogą gruntową przy działkach, a także krzyżówki z ulicami Podmiejską, Podleśną i Orzeszkowej. Nowa jezdnia, według założeń, będzie miała szerokość 7 metrów. Ma to być trasa dwujezdniowa, każdy z pasów ruchu ma mieć po 3,5 metra szerokości. Nowa inwestycja uwzględni potrzeby rowerzystów. Wzdłuż odcinka południowej obwodnicy Stargardu budowana będzie ścieżka rowerowa o szerokości co najmniej 2 metrów z nawierzchnią z betonu asfaltowego. Planowany jest też chodnik szeroki na co najmniej 1,5 m, z betonowej kostki.

- Po obu stronach jezdni zaplanowano też pasy zieleni z nasadzeniami, zaś umiejscowienie drzew ma być tak zaprojektowane, aby na pasie zieleni powstała rezerwa pod równoległe miejsca postojowe - dodają urzędnicy. - Warto dodać, że nowy odcinek drogi otrzyma też nowe odwodnienie uliczne z powierzchniowym rozprowadzeniem wód deszczowych.

To konieczne, ponieważ w tym rejonie miasta nie ma sieci kanalizacji deszczowej. Zaplanowano też wykonanie nowego obwodu oświetlenia z oddzielnym układem pomiarowym. W ramach inwestycji powstaną nowe zatoki autobusowe, ich lokalizacja będzie konsultowana z Miejskim Przedsiębiorstwem Komunikacji. Wykonawcą opracowania dokumentacji projektowo - kosztorysowej odcinka obwodnicy została Pracownia Projektowa Dróg i Mostów DIM ze Szczecina, która zlecenie wykona za prawie 213 tysięcy złotych. Projekt ma być gotowy do połowy przyszłego roku.

- Nowa droga odciąży centrum miasta - mówią samorządowcy ze Stargardu. - Ruch tranzytowy dzięki niej zostanie zdjęty z dziś najbardziej obciążonych arterii takich jak ul. Wyszyńskiego czy Pierwszej Brygady.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Szykują się do budowy południowej obwodnicy miasta - Plus Głos Szczeciński

Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński