MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Szwecja ma być bardziej szwedzka. Tego chce jej nowy rząd

Przemysław Gołyński
Nowy, szwedzki rząd
Nowy, szwedzki rząd PAP
Ulf Kristersson, nowy premier Szwecji, zapowiedział podczas wtorkowego exposè w Riksdagu systemową naprawę państwa. Zaostrzenie prawa karnego oraz zmiana paradygmatu polityki migracyjnej mają ocalić fundamenty społeczeństwa otwartego, które zdaniem premiera, niszczyły nieudana integracja oraz rosnąca przestępczość.

Nowy rząd Szwecji o zmianach

Po 19 dniach od przyjęcia misji tworzenia rządu lider umiarkowanych konserwatystów ogłosił program swojego gabinetu. Był on wypadkową porozumienia zawartego przez cztery konserwatywne ugrupowania, które wspólnie zwyciężyły we wrześniowych wyborach.

W skład mniejszościowego rządu oprócz moderatów wchodzą przedstawiciele chadecji oraz liberałów. Politycznym żyrantem nowego rządu jest izolowane w ostatnich latach, a jednocześnie najbardziej prawicowe ugrupowanie w parlamencie - Szwedzcy Demokraci. Ci za obietnice realizacji ich celów politycznych, zgodzili się pozostać bez tek ministerialnych, wymuszając jednak stworzenie „biura koordynacyjnego” z ich udziałem, które ma monitorować prace rządu.

I to właśnie Szwedzcy Demokraci doprowadzili do przyjęcia programu rządu dającego gwarancję przeprowadzenia najbardziej oczekiwanych reform.

Kristersson zapowiedział we wtorek, że Szwecję czeka m.in. zmiana paradygmatu polityki migracyjnej. Do tej pory, dzięki liberalnym przepisom migracyjnym, do Szwecji co roku przyjeżdżało około 100 tysięcy osób. Głównie z Bliskiego Wschodu oraz Afryki. Wkrótce ma się to jednak zmienić, bowiem władze chcą wprowadzić limit prawa do azylu. Szwecja będzie przyjmować maksymalnie 900 uchodźców rocznie w ramach kontyngentu ustalonego przez ONZ. Władze chcą, aby większość uchodźców przybywających do Szwecji, stanowiły kobiety oraz osoby LGBT.

Premier zapowiedział, że ograniczy prawo do łączenia rodzin

Warunkiem ma być zapewnienie przez osobę wnioskującą utrzymania członków rodziny. Imigranci oczekujący na azyl w Szwecji będą poddawani przez służby większej kontroli polegającej na nadzorze elektronicznym oraz obowiązkowi kwaterunkowemu. Znajomość języka szwedzkiego, posiadanie zatrudnienia oraz wymóg pobytu w Szwecji przez 8 lat (dziś to 3 lata) będzie warunkiem uzyskania obywatelstwa. Imigranci mają być zobowiązani do szanowania obowiązujących w szwedzkim społeczeństwie wartości i norm.

Kristersson zapowiedział również zwiększenie kontroli osób nielegalnie przebywających w kraju oraz pozbawienie ich możliwości ubiegania się o pomoc finansową. Policja będzie miała prawo do pobierania i gromadzenia danych biometrycznych cudzoziemców. Zwiększy się liczba wewnętrznych kontroli imigracyjnych w celu potwierdzenia prawa do pobytu na terenie kraju.

Premier Szwecji podkreślił, że przyszedł czas, aby prawo chroniło ofiary, a przestępcy byli surowo karani. Do kodeksu karnego wprowadzona zostanie instytucja świadka koronnego. Kary za łamanie prawa przez osoby należące do zorganizowanych grup przestępczych i recydywistów zostaną zaostrzone. Nie będzie pobłażania dla młodocianych przestępców. Policja będzie w większym stopniu korzystać z prawa monitoringu miejsc publicznych, a szwedzka służba więzienna w razie potrzeby, wynajmować miejsca w więzieniach za granicą. Policja w miejscach szczególnie niebezpiecznych będzie wprowadzała tymczasowe strefy kontroli osobistej. Rząd ma zbadać także możliwość wprowadzenia krajowego zakazu żebractwa. Proceder ten uprawiany jest w prawie każdym szwedzkim mieście, przez zorganizowane grupy pochodzące z południowo-wschodniej Europy.

Istotne korekty zajdą w polityce klimatycznej Szwecji

Kristersson zapowiedział wstrzymanie procesu wyłączania elektrowni atomowych oraz budowę nowych. Docelowo szwedzka energetyka nie będzie do 2045 roku, tak jak wcześniej zapowiadano, opierała się w całości na odnawialnych źródłach energii, tylko na niekopalnych.

W związku z sytuacją spowodowaną rosyjską agresją na Ukrainę, rząd powoła Biuro Bezpieczeństwa Narodowego, które będzie koordynowało proces włączania struktur szwedzkich sił zbrojnych do systemów NATO. Premier zadeklarował także zwiększenie budżetu obronnego do 2 procent PKB. Kristersson podkreślił, że Szwecja w ramach zarówno sojuszu północnoatlantyckiego jak i w strukturach EU będzie wspierała Ukrainę militarnie oraz w przyszłości włączy się w proces jej odbudowy. Szef rządu wskazał przy tej okazji na naturalnych partnerów Szwecji w tym obszarze, wymieniając kraje nordyckie oraz bałtyckie.

Wydaje się, że nowy rząd, w przeciwieństwie do swoich socjaldemokratycznych poprzedników, wsłuchał się uważnie w oczekiwania większości Szwedów. Przedstawione założenia mogą dawać nadzieję, że zamiast utopijnych idei, które doprowadziły kraj do poważnych problemów społecznych, kolejny rząd podejmie działania, które pozwolą naszym północnym sąsiadom, patrzeć z nadzieją w przyszłość. Straszenie przez lewicowy establishment w europejskich mediach wizjami Szwecji po zmianie władzy przypominającej III Rzeszę z lat 30., okazały się mrzonkami.

Szwedzcy konserwatyści okazali się realistami, a jednoczących ich celem wydaje się być troska o własny kraj. Tym samym Szwecja będąca wcześniej w wielu kwestiach krajem ekstremalnym powraca do bycia krajem „lagom” - czyli do bólu umiarkowanym.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Ślubowanie olimpijczyków - wywiad Przemysław Zamojski

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński