MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Szczecin: W weekend pierwszy "Koncert Grünebergowski" w kościele w Zdrojach

Małgorzata Klimczak
Małgorzata Klimczak
Materiały prasowe
7 czerwca o godz. 19 w kościele pw. Świętego Ducha w Szczecinie-Zdrojach odbędzie się pierwszy w tym roku „Koncert Grünebergowski” zatytułowany „Od Barnima Dobrego do Krzystka Pierwszego, czyli 777 lat Szczecina”.

Gośćmi niedzielnego wydarzenia będą szczecińscy instrumentaliści: Jakub Stefek (organy) oraz zespół Karłowicz Ensemble w składzie: Elżbieta Fabiszak-Dąbrowska i Karolina Hyla-Wybraniec (skrzypce), Magdalena Micke (altówka), Klara Świdrów (wiolonczela) oraz Karol Nasiłowski (kontrabas). Muzycy wykonają kompozycje Luigiego Boccheriniego, Edwarda Griega, Louisa Lewandowskiego, Carla Loewego, Sergiusza Prokofiewa i Mikołaja Rimskiego-Korsakowa.

Przedsięwzięcie, współfinansowane przez Miasto Szczecin, ma także na celu popularyzację dorobku szczecińskiego rodu budowniczych instrumentów muzycznych – Grünebergów. Słynną rodzinę zaliczano do grona najwybitniejszych europejskich organmistrzów, a instrumenty z Grodu Gryfa wyjeżdżały od 1782 roku m.in. do Meklemburgii, Rosji, Afryki Południowej, Islandii i na Pomorze. W fabryce przeprowadzano też renowacje, rozbudowy i unowocześniano cenne eksponaty, np. w Kamieniu Pomorskim (katedra św. Jana Chrzciciela) i Lipawie (Łotwa). Organy lipawskie po przebudowie Barnima Grüneberga były przez dziesiątki lat największym w Europie instrumentem z mechaniczną trakturą (cztery manuały, 131 rejestrów i ponad 7 tys. piszczałek).

Muzyczne wieczory w Zdrojach odbywają się dzięki przeprowadzonemu w roku 2015 remontowi 120-letnich organów Grüneberga, dokonanemu przez znaną berlińską firmę organmistrzowską Karl Schuke Berliner Orgelbauwerkstatt GmbH. Organy ze Zdrojów wpisano w roku 2016 na listę zabytków Pomorza Zachodniego.

Zbiórkę pieniędzy na prace restauratorskie zainicjowali ks. Ryszard Szymanik, Rada Parafialna Kościoła oraz Pomorskie Stowarzyszenie Instrumentalistów Academia. Obecnie cenną inicjatywę organizacji koncertów kontynuuje ks. Piotr Kurzaj – proboszcz Parafii w Zdrojach. Miejski Ośrodek Kultury w Dąbiu jest współorganizatorem „Koncertów Grünebergowskich.

od 7 lat
Wideo

Zakaz krzyży w warszawskim urzędzie. Trzaskowski wydał rozporządzenie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński