Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szczecin uczcił 77. rocznicę zakończenia II wojny światowej [ZDJĘCIA z uroczystości]

Małgorzata Klimczak
Małgorzata Klimczak
szczecińskie obchody 77 rocznicy zakończenia II wojny światowej
szczecińskie obchody 77 rocznicy zakończenia II wojny światowej Andrzej Szkocki
Dziś obchodzimy 77. rocznicę zakończenia II wojny światowej. Z tej okazji w Szczecinie odbyły się uroczystości na Cmentarzu Centralnym i na Jasnych Błoniach.

Uroczyste obchody zaczęły się od złożenia kwiatów pod pomnikiem „W Hołdzie Bohaterom Września 1939” oraz pod Pomnikiem „Pamięci Kombatantów” na Cmentarzu Centralnym w Szczecinie.

Godzinę później na Jasnych Błoniach główne uroczystości z okazji 77. Rocznicy zakończenia II wojny światowej rozpoczął hymn państwowy zagrany przez wojskową orkiestrę.

- 8 maja to szczególny dzień w kalendarzu każdego patrioty - mówi generał dywizji doktor Dariusz Parylak, dowódca 12. Szczecińskiej Dywizji Zmechanizowanej. - Tego dnia oddajmy cześć i chwałę tym, którzy ponieśli ofiarę w walce za nasza wolność. Dlatego też w pierwszej kolejności zwracam się do naszych weteranów, bo to oni są bohaterami tego święta. Musimy pamiętać, że wolność, o którą walczyli nasi przodkowie, nie została nam dana raz na zawsze.

Wszyscy zebrani na przed Pomnikiem Czynu Polaków uczcili minutą ciszy pamięć tych, którzy oddali życie za wolność.

- Dziś jest data szczególna. 8 maja był to czas zwycięstwa nad nazizmem, tyle tylko, że w Polsce miało ono niezwykle gorzki smak - mówi Zbigniew Bogucki, wojewoda zachodniopomorski. - W całej Europie zachodniej ten dzień oznaczał zwycięstwo dobra nad złem, ale Polska znalazła się na długie dziesięciolecia pod radziecką - de facto - okupacją. Musieliśmy czekać do roku 1989, żeby cieszyć się z w pełni demokratycznego i wolnego kraju.

8 maja to ważna data również dla samego Szczecina.

- 8 maja jest z całą pewności dniem, który wywołuje mieszane uczucia - mówi Piotr Krzystek, prezydent Szczecina. - Zakończyły się bombardowania, przeszły fronty, ale przed Polską był jeszcze długi marsz. Tak naprawdę dla Polski dniem zwycięstwa był 4 czerwca 1989 roku. Dziś Polska może sama decydować o swoim losie i zawierać mądre sojusze. Powinniśmy być razem i myśleć o Polsce jako wspólnej wartości.

Modlitwę za ofiary II wojny światowej poprowadził ks. prałat Aleksander Ziejewski w towarzystwie kapelanów wojskowych oraz ks. Pawła Stefanowskiego z Prawosławnej Parafii św. Mikołaja.

Po modlitwie odczytany został apel pamięci, wojsko oddało salwę honorową. Uroczystości zakończyło złożeniem wieńców.

Zobacz fotogalerię z widowiskowego świętowania 12. batalionu dowodzenia Ułanów Podolskich >>>

To była widowiskowa szarża kawalerii. 12 batalion dowodzenia...

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński