MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Szczecin rusza po pożyczkę z KPO jako pierwszy. Duże zmiany w budżecie miasta

Mariusz Parkitny
Teatr Letni otwiera listę zakończonych już inwestycji, które Szczecin chce refinansować z pożyczek z uruchomionego z opóźnieniem Krajowego Programu Odbudowy
Teatr Letni otwiera listę zakończonych już inwestycji, które Szczecin chce refinansować z pożyczek z uruchomionego z opóźnieniem Krajowego Programu Odbudowy Andrzej Szkocki
Szykuje się koronkowa operacja, aby pozyskać ponad 350 milionów złotych unijnych pożyczek na rozwój Szczecina. Nasze miasto będzie przecierać szlak, bo zasady mocno się zmieniły.

Do tej pory zasadą było, że unijne środki finansowały przyszłe inwestycje. Teraz mamy szansę na pieniądze na zadania, które już powstały lub są w trakcie realizacji. Dlaczego? To skutek decyzji poprzedniego rządu, z powodu których dopiero niedawno, z dwuletnim opóźnieniem, Unia Europejska odblokowała Polsce pieniądze z Krajowego Planu Odbudowy. Z tego powodu czasu na ich wykorzystanie mamy niewiele - do 2026 r. Dlatego, aby można je było wykorzystać jak najlepiej, jest zgoda na refinansowanie wydatków na inwestycje które rozpoczęto po 1 stycznia 2020 roku i są już zakończone lub w realizacji.

Szczecin jest jednym z pierwszych miast, który chce skorzystać z tej ścieżki. Dlatego planuje pożyczyć z KPO 351 mln zł na sfinansowanie deficytu budżetowego, który powstanie po czerwcowej nowelizacji budżetu miasta (radni zajmą się nim we wtorek).

- W związku z ogromnymi potrzebami inwestycyjnymi miasta konieczne jest zaciąganie zobowiązań kredytowych, a miasto konsekwentnie poszukuje dostępu do długoterminowych instrumentów dłużnych - wyjaśnia Dorota Pudło Żylińska, skarbnik Szczecina.

Formalnie pieniądze wypłacać będzie Bank Gospodarstwa Krajowego, do którego muszą trafić wnioski z konkretnymi inwestycjami do sfinansowania.

- Pożyczka ma charakter preferencyjny. Udzielana jest bez przetargu, przeznaczona na finansowanie działań inwestycyjnych w ramach finansowania deficytu budżetowego, okres finansowania do 20 lat, z możliwością karencji w spłacie kapitału, zerowe koszty obsługi i oprocentowania. Możliwość umorzenia nawet 17 mln zł - wylicza korzyści skarbnik.

- Te pieniądze to środki na zieloną transformację, wszystko co związane z inwestycjami proekologicznymi, termomodernizacją, terenami zielonymi, fotowoltaiką, zmianą źródeł ciepła - dodaje skarbnik.

Wiadomo już jakie inwestycje miasto będzie chciało zgłosić do BGK w pierwszej kolejności: Teatr Letni, zbiornik retencyjny na Warszewie, program związany z zakupem elektrycznych autobusów oraz miejski monitoring.

- W tym pierwszy kroku składamy wnioski o pieniądze dotyczące zadań zakończonych, rozliczonych i tych, co są na kończeniu. Będziemy jednymi z pierwszych w Polsce, którzy będą brali te pieniądze. Chcemy, aby jak największa liczba inwestycji zakwalifikowała się do tych pieniędzy. Nie będzie to łatwe, bo procedura jest skomplikowana, a my będziemy pionierami. Ale warto po te pieniądze sięgnąć - dodaje Michał Przepiera, zastępca prezydenta Szczecina do spraw inwestycji.

- Mimo że to pożyczka, to cały obieg dokumentacji jest stricte projektowy. Tak, jak każde do tej pory projekty finansowane z Unii Europejskiej: trzeba aplikować, wykazywać wskaźniki efektywności, okres trwałości i wiele innych warunków - dodaje skarbnik.

Dzięki pożyczce łatwiej będzie będzie można się starać o pieniądze na kolejne inwestycje zapisane w budżecie i Wieloletnim Planie Inwestycyjnym. Dlatego program inwestycyjny na najbliższe pięć lat to aż 2,4 mld zł.

- Nasz program inwestycyjny, mimo wielu problemów po drodze, jest bardzo ambitny, a z problemów wychodzimy obronną ręką - dodaje Przepiera.

Bank ocenia złożone projekty przez ok. pół roku. Według miejskich urzędników jest szansa, że okres skróci się do trzech miesięcy.

- Chodzi o to, aby do 2026 roku, jak najwięcej skorzystać ze środków KPO - dodaje Przepiera.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Ślubowanie olimpijczyków - wywiad Przemysław Zamojski

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński