Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szczecin przekazał świetlicę stoczniową instytucji, która ma z niej zrobić perłę

Mariusz Parkitny
Mariusz Parkitny
Decyzja o darowiźnie na rzecz państwowej instytucji kultury Centrum Solidarności "Stocznia" w Szczecinie zapadła na wtorkowej sesji.
Decyzja o darowiźnie na rzecz państwowej instytucji kultury Centrum Solidarności "Stocznia" w Szczecinie zapadła na wtorkowej sesji. Andrzej Szkocki/archiwum gs24.pl
Ważny krok na drodze do zagospodarowania stoczniowej świetlicy, w której podpisywano porozumienia sierpniowe. Szczecin daruje nieruchomość nowej instytucji, która spróbuje zrobić z niej atrakcyjne miejsce spotkań z historią.

Decyzja o darowiźnie na rzecz państwowej instytucji kultury Centrum Solidarności "Stocznia" w Szczecinie zapadła na wtorkowej sesji. Już dzisiaj Miejski Konserwator Zabytków będzie pokazywał zabytek przedstawicielom Narodowego Instytutu Dziedzictwa.

- W czwartek ponownie będę pokazywał zabytek specjalistom z Narodowego Instytutu Dziedzictwa, którzy opiniują wniosek złożony przez Miasto o nadanie stoczniowej świetlicy statusu Pomnika Historii RP. Mam nadzieję, że w obliczu nowych planów, nowego gospodarza i przy dobrej woli politycznej ten uzasadniony wniosek w końcu doczeka się uznania - zapowiedział Michał Dębowski, Miejski Konserwator Zabytków w Szczecinie.

Chodzi o teren o powierzchni ponad 11,5 tys. metrów kwadratowych przy pl. Ofiar Grudnia 1970 r.

Nieruchomość zabudowana jest zespołem budynków wraz z historyczną świetlicą stoczniową. To w niej 30 sierpnia 1980 r. podpisano Porozumienia Szczecińskie, które zapoczątkowały powstanie "Solidarności". Budynki o łącznej powierzchni użytkowej ok. 8 tys. metrów kwadratowych wpisane są do rejestru zabytków województwa zachodniopomorskiego.

Centrum Solidarności „Stocznia” w Szczecinie zostało powołane kilka miesięcy temu, aby po przejęciu nieruchomości wartych ok. 10 mln zł, wyremontować je i stworzyć coś na kształt nowoczesnego muzeum. Dlatego Centrum wystąpiło do miasta o przekazanie gruntów w formie darowizny.

Centrum ma za zadanie przygotować i udostępnić zwiedzającym dwie wystawy: pierwszą poświęconą historii ruchu społecznego „Solidarność” oraz drugą, poświęconą przemysłowi stoczniowemu w stolicy Pomorza Zachodniego.

- Świetlica stoczniowa jest miejscem szczególnym dla Szczecina. To w niej obradował tzw. Ogólnomiejski Komitet Strajkowy w grudniu 1970 r., tu padły hasła wolnych władz związków zawodowych, to w niej odbyła się słynna rozmowa robotników z I sekretarzem KC PZPR Edwardem Gierkiem w styczniu 1971r., to w niej podpisano pierwsze porozumienie z rządem 30 sierpnia 1980 r., co otworzyło drogę do powstania NSZZ „Solidarność”, a w konsekwencji doprowadziło do obalenia komunizmu w Polsce. Świetlica jest symbolem walki o wolność Polski. Świetlica stanie się miejscem wystaw, przestrzenią kulturalną, otwartą i dostępną dla społeczeństwa. Będziemy opowiadać historię ludzi, którzy żyli ideałami i chcieli je zrealizować. Chcemy o tym opowiedzieć ciekawie, przy wykorzystaniu najnowszych technik, aby zrealizować walor edukacyjny tego pomysłu. Gdy pierwszy raz w nim stanąłem od razu naszła mnie myśl, że to wspaniałe miejsce na muzeum - powiedział prof. Sebastian Ligarski, szef Centrum.

Nowe-stare miejsce na mapie Szczecina miałoby także pomóc w upamiętnianiu i promowaniu w kraju i za granicą dziedzictwa historycznego „Solidarności”, ruchu społecznego oraz antykomunistycznej opozycji demokratycznej w Polsce, ze szczególnym
uwzględnieniem wydarzeń Grudnia 1970 r. i Stycznia 1971 r. oraz Porozumień Szczecińskich z 30 sierpnia 1980 r. i strajków w 1988 r.; upamiętnianiu oporu społeczeństwa polskiego wobec systemu komunistycznego w latach 1945–1989, ze szczególnym uwzględnieniem Ziem Zachodnich i Północnych; upamiętnieniu działalności i historii Stoczni Szczecińskiej oraz przemysłu stoczniowego w Szczecinie; gromadzeniu i wyeksponowaniu materiałów dotyczących kształtowania zachodniej granicy Polski po II wojnie światowej oraz z czasu budowy życia społecznego i gospodarczego na Ziemiach Zachodnich i Północnych; inicjowaniu przedsięwzięć kulturalnych, społecznych i naukowych nawiązujących do dziedzictwa kulturowego Ziem Zachodnich i Północnych, ze szczególnym uwzględnieniem Szczecina i Pomorza Zachodniego.

Prezydent Szczecina, który zainicjował procedurę darowizny, nie ukrywa jednak pewnego sceptycyzmu, gdyż dotychczasowe próby modernizacji świetlicy spełzły na niczym.

- Czy to kolejna szansa dla świetlicy stoczniowej? Radni podjęli uchwałę o przekazaniu darowizny w postaci tej gminnej nieruchomości na rzecz państwowej instytucji kultury 'Centrum Solidarności "Stocznia" w Szczecinie'. To już kolejny raz gdy miasto chce ten temat przeprowadzić do końca. Pora by inni wywiązali się ze swoich deklaracji - uważa Piotr Krzystek.

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński