MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Szczecin: Nie zapalisz na przystanku

Ynona Husaim-Sobecka
Straż miejska zapewnia, że na razie będzie tylko informowała szczecinian o zakazie palenia.
Straż miejska zapewnia, że na razie będzie tylko informowała szczecinian o zakazie palenia. Fot. Andrzej Szkocki
Nawet 500 złotych zapłacą ci, którzy sięgną po papierosa na placach zabaw, stadionach, przystankach komunikacji miejskiej. Nowe prawo już obowiązuje.

- Mieszkańcy Szczecina żyją jeszcze w błogiej nieświadomości - twierdzi Joanna Wojtach, rzeczniczka straży miejskiej. - Dlatego na razie ograniczymy się do pouczeń. Na karanie przyjdzie jeszcze czas, jak ludzie poznają już nowe przepisy. Myślę, że palacze z przystanków zaczną znikać już w połowie przyszłego tygodnia.

Palić papierosów nie można na przystankach komunikacji miejskiej, placach zabaw dla dzieci oraz na boiskach szkolnych. Przystanek liczony jest 15 metrów od słupka, nie dalej jednak niż do końca pasa drogowego. Nie ma problemu, gdy plac zabaw jest ogrodzony. Kiedy jednak nie ma płotu, trzeba będzie liczyć metry - zakaz jest w promieniu 10 metrów od najbliżej położonego urządzenia służącego do zabawy. Nie można palić papierosów również na boiskach, stadionach sportowych i w Teatrze Letnim. Zakaz obowiązuje tylko w czasie imprez. Na stadionie Pogoni będzie wyznaczony sektor dla palaczy. Nie puścimy dymka również na Różance.

- Za nieprzestrzeganie zakazu palenia grozi mandat od 20 nawet do 500 złotych - mówi Joanna Wojtach. - Trzeba jednak uważać, kto wyrzuci na ziemię niedopałek może dodatkowo dostać 50 złotych kary za zaśmiecanie.

Uchwalę radni podjęli pod koniec maja. Weszła w życie 30 dni po ogłoszeniu w dzienniku Urzędowym Województwa Zachodniopomorskiego. Podstawę do karania osób palących dała ustawa o 1995 roku o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych. Nowe prawo uchwalone przez radnych jest tylko rozszerzeniem katalogu miejsc, w których nie można palić. Zakaz wcześniej obowiązywał w placówkach oświatowych, gdzie czasami po papierosa sięgali pełnoletni uczniowie. W takich wypadkach straż miejska karała najczęściej mandatem w wysokości 100 złotych.

Zobacz na mmszczecin.pl
Okrutnie skrzywdzone psy! Kto to zrobił?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński