MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Szczecin. Bardzo drogie badania m.in. HIV czy zapalenie wątroby. Teraz za darmo

Anna Miszczyk
Fot. Archiwum / Stock
Szczecińska poradnia przy ulicy Broniewskiego przeprowadza bezpłatne badania wykrywające HIV, kiłę, wirusa zapalenia wątroby i chlamydię. Mogą z nich skorzystać mieszkańcy całego województwa.

Na badania zaprasza Poradnia Nabytych Niedoborów Immunologicznych przy ul. Broniewskiego 12 w Szczecinie. Potrwają one do końca listopada. Zgłaszać należy się w godz. 14-18 we wtorki i czwartki.

- Badania adresujemy do osób pełnoletnich, wszystkich mieszkańców naszego województwa, ze wskazaniem na młodzież - mówi Małgorzata Kłys-Rachwalska, kierownik poradni i dodaje, że powinny o nich pomyśleć także osoby starsze. - W tej chwili mamy dużo rozpoznanych zakażeń HIV wśród 50-60-latków, partnerów osób zakażonych.
Nie trzeba mieć skierowania. Przebadać mogą się osoby nieubezpieczone. Takie, które miały przypadkowe kontakty seksualne albo których stan zdrowia wskazuje na to, że badania takie trzeba wykonać, a także gdy są do tego wskazania medyczne.

- Zatrudniamy doradcę, który przed badaniem oceni, czy można je już wykonać. Jak ryzykowne zachowanie seksualne było wczoraj, to jest za wcześnie by wytworzyły się przeciwciała. Badanie należy więc wykonać po 4-6 tygodniach. To wszystko ustali doradca - mówi Małgorzata Kłys-Rachwalska. - Po przyjściu po wynik także jest rozmowa z doradcą.

W przypadku HIV i chlamydii - badania wykonywane są anonimowo. - Jeśli ktoś chce wykonać badanie w kierunku kiły i antyHCV (wirus zapalenia wątroby) niestety będziemy wtedy już chcieli zobaczyć dokumenty tożsamości. Jest obowiązek leczenia takiej osoby i tutaj nie możemy naginać prawa - mówi kierownik poradni.- Ale obowiązuje nas tajemnica zawodowa i personel rzetelnie tego przestrzega. Nie mieliśmy dotąd sytuacji, byśmy te prawa naruszyli.
Jeśli pacjent przyjdzie we wtorek, wyniki dostanie w czwartek. Co ważne: wyniki są potwierdzane. W prywatnych placówkach często się tego nie robi i pacjenci dostają fałszywe wyniki (dodatnie lub ujemne).

Badanie warte kilkaset złotych będzie można wykonać za darmo. Zostanie ono sfinansowane z polsko-niemieckiego projektu profilaktycznego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński