Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Symbol przyjaźni obu narodów

archiwum
Uczestnicy uroczystości złożyli kwiaty pod obeliskiem w Lapidarium.
Uczestnicy uroczystości złożyli kwiaty pod obeliskiem w Lapidarium. archiwum
Lapidarium już przypomina o przodkach.

Lapidarium w Mierzęcinie zostało oficjalnie otwarte. To miejsce pamięci przodków obu narodów - polskiego i niemieckiego.

Każdy może tu odmówić modlitwę, zapalić świeczkę i złożyć kwiat. W uroczystości otwarcia uczestniczyli mieszkańcy Troszyna, Troszynka, Mierzęcina z sołtysem Januszem Politajewem. Lapidarium było ich inicjatywą.

Byli gospodarze gminy, burmistrz Wolina - Eugeniusz Jasiewicz i jego zastępca Ryszard Mróz, burmistrz Usedom Jochen Storrer, radni Wolina, także dr inż. Alojzy Kowalczyk, autor projektu. Pojawił się także pastor z Usedom Hans- Ulrich Schäfer.

Uroczystość rozpoczęto nabożeństwem ekumenicznym w miejscowym kościele. Sprawowali je pastor Sławomir Sikora oraz ks. kanonik Leszek Konieczny. Po nabożeństwie uczestnicy uroczystości przeszli do Lapidarium, gdzie wartę honorową pełnili harcerze 3. Drużyny Harcerskiej "Wolińskie Gryfy". Przecięto wstęgę i poświęcono miejsce. Na płycie obelisku widnieje napis w obu językach: "Ku Pamięci zmarłym Mieszkańcom Mierzęcina i Troszyna obu narodów".

Burmistrz Wolina podziękował mieszkańcom sołectwa za inicjatywę stworzenia Lapidarium. Jochen Storrer z kolei podkreślił potrzebę dbałości o pamięć przodków obu narodów. Wzruszenia nie krył prof. dr Hans-Dieter Wallschläger, który po wielu latach i licznych odwiedzinach cmentarza w Mierzęcinie odnalazł wreszcie nagrobek swojego dziadka, który został umieszczony w Lapidarium.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński