MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Świnoujście z budżetem na nowy rok. Będzie leśna promenada, nowy tunel i centrum zarządzania ruchem

Katarzyna Świerczyńska
Katarzyna Świerczyńska
Podczas piątkowej sesji radni miejscy Świnoujścia przyjęli budżet na 2024 rok. Na liście wydatków jest między innymi 16 inwestycji, które łącznie będą kosztowały ponad 120 milionów.

Najpierw projekt budżetu zaakceptowała Regionalna Izba Obrachunkowa, teraz przyjęli go (choć niejednomyślnie) świnoujscy radni. Prezydent Świnoujścia Janusz Żmurkiewicz podczas sesji podkreślał, że to budżet zrównoważony, a większość planowanych w nim inwestycji to nie są nowe realizacje, ale te, które będą kontynuowane.

Podczas prezentacji dla radnych miasto przedstawiło szczegółowo 16 inwestycji, z których każda ma budżet przekraczający milion złotych. To m.in. nowe budynki TBS (ponad 22,5 mln złotych) oraz budowa systemu zarządzania ruchem w mieście (blisko 20 mln zł).

Mieszkańcy doczekają się także przebudowy ulic Barlickiego, Ludzi Morza, Nowojachtowej i budowy obwodnicy wschodniej, która połączy tereny portowe na wyspie Uznam z drogą krajową nr 93 w Świnoujściu.

W 2024 roku (wykonawca jest już na placu budowy) ma zostać oddana do użytku tzw. Promenada Leśna. - Zupełnie inna od dotychczasowych promenad, zaplanowana tak, aby nie wycinać drzew, wśród których będzie prowadzić — tłumaczył Janusz Żmurkiewicz.

Miasto przeznaczyło także 3 mln złotych na budowę ciągu pieszo-rowerowego łączącego Świnoujście z Międzyzdrojami. To dobra wiadomość dla mieszkańców i turystów, bo obecnie prowadząca przez las trasa rowerowa jest wręcz przeklinana przez rowerzystów, zwłaszcza tych długodystansowych jadących wzdłuż Bałtyku z ciężkimi sakwami (na odcinku do Międzyzdrojów jest mnóstwo piachu i fragmentów z korzeniami).

W Świnoujściu, a dokładnie w Łunowie, powstanie też nowy... tunel. Tak bowiem mówi się o przejściu pod linią kolejową 401. Będzie to przejście pieszo-rowerowe. W styczniu miasto ma wybrać wykonawcę, a inwestycja ma być ukończona w III kwartale 2024 roku. Tu miasto niewiele dołoży z własnych pieniędzy, bo 98 proc. kosztu inwestycji to dofinansowanie z rządowego programu "Polski Ład".

Za przyjęciem budżetu głosowało 12 radnych, 4 było przeciw, 4 było nieobecnych podczas głosowania uchwały budżetowej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Euro 2024: STUDIO-EURO ODC-3 PRZED MECZEM POLSKA - AUSTRIA

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński