Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Święto Wojska Polskiego pod Pomnikiem Czynu Polaków na Jasnych Błoniach

Małgorzata Klimczak
Małgorzata Klimczak
Obchody Święta Wojska Polskiego na szczecińskich Jasnych Błoniach
Obchody Święta Wojska Polskiego na szczecińskich Jasnych Błoniach Małgorzata Klimczak
12 sierpnia w Szczecinie pod Pomnikiem Czynu Polaków na Jasnych Błoniach 12. Szczecińska Dywizja Zmechanizowana zorganizowała garnizonowe obchody Święta Wojska Polskiego.

W uroczystościach wzięli udział: przedstawiciele służb mundurowych Garnizonu Szczecin i władz lokalnych, kompania honorowa 12. Dywizji Zmechanizowanej oraz orkiestra wojskowa.

Oficjalnie Święto Wojska Polskiego jest obchodzone 15 sierpnia. Zostało ustanowione w celu upamiętnienia "Cudu nad Wisłą", czyli zwycięskiej Bitwy Warszawskiej z 1920 roku.

Gospodarzem uroczystości był generał brygady Dariusz Machula.

- Obecność państwa na tej uroczystości odbieramy jako wyraz szczególnej więzi łączącej żołnierzy z innymi osobami oraz jest wyrazem szacunku dla służby wojskowej - mówi gen. Dariusz Machula.

Wojewoda zachodniopomorski przywitał obecnych na uroczystości kombatantów i weteranów wojskowych.

- Są cztery elementy państwa, które sprawiają, że państwo może istnieć i funkcjonować. Pierwszy z nich wydaje się najbardziej oczywisty - to naród. My jesteśmy narodem, który ma już tysiącletnią historię. Narodem, który przetrwał bardzo wiele burz i wichrów i doszedł do niepodległej. Ten naród ma swój język, swoją kulturę i swoją tradycję i my ją pielęgnujemy. Drugi element, aby państwo mogło istnieć w pełnym wymiarze, to jest terytorium. Dzisiejsza Polska jest między Bugiem a Odrą, nad którą my mieszkamy, między naszym Bałtykiem a górami. Trzeci element to wybrane demokratycznie władze, konstytucyjne władze, wybrane przez Polaków i będące wyrazem ich woli. Prezydent, rząd, sejm, senat, samorządy. I wreszcie czwarty element, a właściwie czwarty fundament państwa, o którym często zapominano, a więc ci, którzy stanowią o bezpieczeństwie i chronią to państwo w sposób fizyczny. Mam na myśli armię i wszystkie służby mundurowe. Te cztery elementy stanowią o tym, że państwo istnieje, trwa i może się rozwijać - mówił wojewoda.

Prezydent Szczecina Piotr Krzystek mówił o wielkiej wojskowej rodzinie, którą w Szczecinie tworzą 12. Dywizja Zmechanizowana, 5. Pułk Inżynieryjny i Wielonarodowy Korpus Północno - Wschodni.

- Cieszę się, że spotykamy się w tym szczególnym dniu przy Pomniku Czynu Polaków, który jest symbolem kilku pokoleń, które budowały w Szczecinie nasz polski dom. Dom, w którym ogromną rolę odgrywają różne grupy społeczne. Mieszkańcy, którzy przyjechali z różnych stron Polski, świata, żeby tutaj odnaleźć swoje miejsce. W tej rzeszy mieszkańców bardzo ważną rolę odgrywają nasi żołnierze. Od lat są z nami i tworzą wielką szczecińską rodzinę.

Poseł Michał Jach, przewodniczący sejmowej komisji obrony narodowej odczytał list od ministra obrony narodowej Mariusza Błaszczaka.

Uroczystość zakończyła się odczytaniem apelu pamięci, salwą honorową, złożeniem kwiatów oraz defiladą wojskową.

Dodatkowo tego samego dnia w Chojnie odbywa się piknik wojskowy „Silna Biało - Czerwona”, który jest zorganizowany przy Pl. Konstytucji 3-go Maja. Od godziny 12 do 18 będzie można zobaczyć nowoczesne uzbrojenie wojskowe, porozmawiać z żołnierzami o służbie wojskowej, w punktach rekrutacyjnych zdobyć informacje o rekrutacji do Wojska, a także zjeść pyszną grochówkę wojskową.

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński