MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Stypendia marszałka woj. zachodniopomorskiego wręczone. Troje młodych artystów zrealizuje niebanalne projekty

Oskar Masternak
Oskar Masternak
Cykl koncertów, ilustrowana książka oraz film dokumentalny powstaną w ramach funduszy przyznanych artystom przez marszałka województwa zachodniopomorskiego.

Stypendia Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego przyznawane są nieprzerwanie od 2006 r. Każdorazowo wybierana jest trójka młodych artystów, którzy dzięki środkom od marszałka mogą zrealizować własny projekt.

O stypendia mogą ubiegać się osoby, które zajmują się profesjonalnie twórczością artystyczną na terenie województwa zachodniopomorskiego i jednocześnie nie ukończyły 35. roku życia, są absolwentami uczelni artystycznej lub studentami ostatniego roku tej uczelni.

- Zawsze staramy się doceniać reprezentantów różnych dziedzin sztuki. Cieszę się bardzo, że mogę was poznać i jestem pewien, że będziemy spotykać się jeszcze w różnych okolicznościach. Życzę wam, abyście rozwijali swoje talenty i trzymam kciuki za wasze przedsięwzięcia - mówił marszałek Olgierd Geblewicz podczas spotkania ze stypendystami.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Młodzi i zdolni stworzą instalację nad Odrą, film o futbolistach i płytę z wyjątkową muzyką

Jazz z Antypodów

Michał Martyniuk ponad 10 lat spędził w Nowej Zelandii, gdzie ukończył studia jazzowe na Uniwersytecie w Auckland. W tym roku był nominowany do Fryderyków w kategorii jazzowy debiut roku.

Ma na swoim koncie dwa albumy oraz występy na najważniejszych scenach jazzowych w Polsce i na świecie.

ZOBACZ TEŻ:

- Chciałbym, aby muzyka jazzowa wyszła do szerszej publiczności i dlatego w ramach otrzymanego stypendium zorganizuję cykl małych koncertów w różnych częściach miasta - mówi młody pianista.

Michał zagra cztery koncerty w zatłoczonych, reprezentacyjnych punktach Szczecina (Jasne Błonia, Plac Brama Portowa, Łasztownia, Plac Grunwaldzki) i postara się, aby przechodnie oderwali się na chwilę od codziennych obowiązków i skupili swoją uwagę na muzyce jazzowej. Koncerty odbędą się w sierpniu i wrześniu tego roku.

Sobota, Jackpot i Michał Martyniuk zamknęli główną część pro...

W poszukiwaniu tożsamości

Aleksandra Rydzkowska postara się utrwalić na taśmie filmowej to, co jest pomorskie.

- Chcę udokumentować badania nad dialektem pomorskim, którym jeszcze w XIX wieku posługiwali się mieszkańcy Szczecina. W naszym mieście ten język praktycznie wymarł. Jednak w odległej Brazylii są małe społeczności, które wywodzą się ze szczecińskich emigrantów i wciąż posługują się tym dialektem - mówi stypendystka.

Przeprowadzone zostaną rozmowy na terenie Szczecina, Niemiec a także podróż do Brazylii w celu znalezienia bohaterów filmu i zarysowania historii. Podczas podróży i prac nad scenariuszem podjęte zostaną próby stworzenia audiowizualnego archiwum pomorskiego dialektu - niemieckiego i brazylijskiego.

POLECAMY: Najważniejsze wydarzenia w Szczecinie. Pamiętasz je wszystkie?

Cudowne „Mysienoski”

Ilustracje do książki dla dzieci „Mysienoski. Czar zimy” chce stworzyć Katarzyna Wójcicka.

- Chciałabym wydać bogato ilustrowaną książkę dla dzieci. Będzie to powrót do tradycyjnej techniki tworzenia ilustracji, popularnej w latach 90. ubiegłego wieku, a znanej chociażby z Kubusia Puchatka czy Muminków. Ponadto chciałabym umieścić te ilustracje na specjalnym serwisie internetowym - zdradza swoje plany Katarzyna Wójcicka.

Książka przeznaczona będzie dla młodego odbiorcy, który samodzielnie podejmuje się poznawania lektur, jak i dla dzieci, które słuchają czytania na głos. Dzięki umieszczeniu głównych bohaterów w leśnym świecie, czytelnik ma szansę poznać bliżej faunę i florę. W powieści nie zabraknie również elementów baśniowych i humorystycznych.

ZOBACZ TEŻ: Nietypowy tramwaj na ulicach Szczecina. Wzbudził spore zainteresowanie [ZDJĘCIA, WIDEO]

Nietypowy tramwaj na ulicach Szczecina. Wzbudził spore zaint...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński