MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Straż miejska uzyska nowe uprawnienia. Można będzie dostać 1500 zł mandatu

Mariusz Michalak
Opracowanie:
Zgodnie z opublikowanym 5 października w Dzienniku Ustaw i wchodzącym w życie po 14 dniach rozporządzeniem MSWiA straż gminna może ukarać mandatem osoby prowadzące inny pojazd niż mechaniczny
Zgodnie z opublikowanym 5 października w Dzienniku Ustaw i wchodzącym w życie po 14 dniach rozporządzeniem MSWiA straż gminna może ukarać mandatem osoby prowadzące inny pojazd niż mechaniczny Szymon Starnawski /Polska Press
Zmieniają się uprawnienia do nakładania mandatów przez strażników gminnych. Od 20 października wchodzą w życie zmiany w rozporządzeniu szefa MSWiA dotyczące m.in. mandatów nakładanych na kierujących pojazdami inne niż mechaniczne - np. rowerzystów.

Zgodnie z opublikowanym 5 października w Dzienniku Ustaw i wchodzącym w życie po 14 dniach rozporządzeniem MSWiA straż gminna może ukarać mandatem osoby prowadzące inny pojazd niż mechaniczny za naruszenie zakazu jazdy wzdłuż po drodze dla pieszych lub przejściu dla pieszych.

W rozporządzeniu zabrano straży gminnej prawo do karania osób, które nie miały uprawnienia do prowadzenia pojazdów mechanicznych na drogach publicznych, w strefie zamieszkania lub strefie ruchu. Jednocześnie od 20 października strażnicy będą mogli karać tych, którzy nie mając do tego uprawnienia prowadzą na drogach publicznych pojazd inny niż mechaniczny.

Jako pojazdy inne niż mechaniczne w polskim prawie zwykle rozumie się te, które nie mają silnika, ani mechanicznego napędu, a jadą napędzane siłą kierującego lub ciągnących je zwierząt. To poruszające się po drogach m.in. rowery, riksze czy zaprzęgi konne.

Przypomnijmy. Dzieci od 10 do 18 roku życia podczas jazdy rowerem muszą mieć przy sobie kartę. Nakaz ten nie obowiązuje osób powyżej 18. roku życia, natomiast dziecko w wieku do 10 lat może poruszać się rowerem tylko i wyłącznie pod opieką osoby dorosłej.

Kto na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub strefie ruchu prowadzi pojazd inny niż mechaniczny, nie mając do tego uprawnienia, podlega karze nagany albo karze grzywny do 1500 złotych.

Źródło:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kraków: testy miniautobusu elektrycznego PEV6 marki King Long

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Straż miejska uzyska nowe uprawnienia. Można będzie dostać 1500 zł mandatu - Motofakty

Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński