MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Stoczniowa świetlica w Szczecinie zostanie odrestaurowana. Poznaliśmy już nazwę projektu

Leszek Wójcik
Leszek Wójcik
Świetlica stoczni szczecińskiej. To tu w 1980 r. zostało podpisane historyczne porozumienie strajkowe.
Świetlica stoczni szczecińskiej. To tu w 1980 r. zostało podpisane historyczne porozumienie strajkowe. Andrzej Szkocki
To już pewne. Jeszcze w sierpniu powstanie w Szczecinie instytucja, która zajmie się remontem stoczniowych budynków - łącznie z historyczną świetlicą, w której były podpisane porozumienia sierpniowe. Znamy jej roboczą nazwę: Centrum Solidarności "Stocznia".

- Po szesnastu latach starań o to, by odbudować miejsce tak ważne dla Szczecina, czyli świetlicę stoczniową, nareszcie zrobimy pierwszy krok - zapowiedział Mieczysław Jurek, przewodniczący Zarządu Regionu NSZZ "Solidarność" Pomorza Zachodniego. - 28 sierpnia w Szczecinie odbędzie się uroczystość powołania do życia nowej instytucji kultury, której zadaniem będzie doprowadzenie do wyremontowania historycznego kompleksu budynków stoczniowych i zabytkowej drogi dojazdowej.

Porozumienie zostanie podpisane w obecności Piotra Glińskiego, ministra kultury, Piotra Dudy, przewodniczącego "Solidarności" i europosła Joachima Brudzińskiego.

Jak podkreślił przewodniczący Jurek, nowa instytucja będzie podlegać bezpośrednio Ministerstwu Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Znamy już nawet jej przyszłego szefa. - Zostanie nim Marcin Stefaniak, obecny szef Najwyższej Izby Kontroli - zakomunikował przewodniczący Jurek.

Związkowcy zapewniają, że remont świetlicy nareszcie się rozpocznie. Zgodnie z planem ma się zakończyć za 3 lata.

Przypomnijmy. W świetlicy stoczniowej, 30 sierpnia 1980 r., strajkujący robotnicy podpisali z Komisją Rządową "Protokół Ustaleń w Sprawie Wniosków i Postulatów Międzyzakładowego Komitetu Strajkowego".

- To historyczne miejsce - zapewnił szef zachodniopomorskiej "Solidarności". - Będzie przypominać zasługi stoczniowców i całego Szczecina w tworzeniu najnowszej historii. Nareszcie zostanie należycie uhonorowane.

Jak dzisiaj wygląda? Ogromna, pusta sala z kolumnami obitymi boazerią i podłogą wyłożoną płytami pilśniowymi pomalowanymi farbą olejną. Stare krzesła zsunięte są pod ściany. Na scenie, tuż przy wejściu, stoi mównica, z której przemawiali kiedyś przywódcy strajków. Za zakurzoną kurtyną wisi jeszcze pożółkły baner z hasłem: "Żądamy rozliczenia odpowiedzialnych za upadek Stoczni Szczecińskiej". Z kolei w składziku za sceną przykuwają uwagę styropianowe tablice - jeden z napisem "Solidarność", drugi "ZSMP" i trzeci "IX Zjazd PZPR".

To tu w 1980 r., po nocnych negocjacjach, zostało podpisane historyczne porozumienie strajkowe. W imieniu robotników dokument podpisał Marian Jurczyk – przewodniczący Międzyzakładowego Komitetu Strajkowego i uczestnik strajków przełomu lat 1970/71. Przedstawicielem strony rządowej był wicepremier Kazimierz Barcikowski.

Budynek, w którym mieści się zabytkowa już świetlica, stoi na terenie byłej stoczni im. Adolfa Warskiego, przy ul. Ofiar Grudnia 1970 r. Zaniedbana, zarośnięta chwastami droga formalnie należy do miasta (tak jak budynek i świetlica), ale nie można na nią wjechać z ul. Antosiewicza. Aby dojść do zabytkowego gmachu, trzeba najpierw, przy bramie głównej, uzyskać przepustkę.

Związek od wielu lat ma gotowy, kompleksowy projekt zagospodarowania całego historycznego terenu. Przy świetlicy mają powstać sale edukacyjne i wystawiennicze dotyczące Grudnia, Sierpnia i przemysłu stoczniowego.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Tragiczne zdarzenie na Majorce - są zabici i ranni

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński