Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Stargardzkie muzeum konserwuje swoje eksponaty

Emilia Chanczewska
Wsparty na żagwi anioł podczas konserwacji odsłonił złocenia. Najprawdopodobniej znajdował się on przy nagrobnym krzyżu.
Wsparty na żagwi anioł podczas konserwacji odsłonił złocenia. Najprawdopodobniej znajdował się on przy nagrobnym krzyżu. Emilia Chanczewska
Krzyże, płyta i tablice z pomników, uchwyty trumien, nagrobna figurka. Prawie sześćdziesiąt zbiorów stargardzkiego muzeum poddano konserwacji.

W muzeum zakończono realizację drugiej części projektu "W obliczu Boga i śmierci - w służbie człowiekowi...". Polegał on na konserwacji w sumie 59 muzealiów sakralnych i funeralnych, czyli związanych z obrzędem pogrzebowym, ze zbiorów muzeum.

- Eksponaty związane są z historią Pomorza, to zabytki pochodzące z pomorskich kościołów i obiekty o charakterze funeralnym - tłumaczy Jolanta Aniszewska, kierująca działem historycznym Muzeum Miejskiego w Stargardzie. - Datowane są na XVI-XX wiek.

To dary oraz wykopaliska archeologiczne. Wszystkie związane są ze sferą religijną i obrzędem pogrzebowym. Wśród funeraliów - wyposażenia grobowego - znajdują się antaby, czyli uchwyty trumien. Znaleziono ich dwa typy, kute masywne obręcze oraz owalne z otwartą rękojeścią, zdobioną kutymi pierścieniami. Są także epitafia, czyli tablice upamiętniające zmarłych, wieszane także w kościołach, płyta i krzyże nagrobne, motywy ozdobne tzw. panoplia i anioł, który po konserwacji stał się znów złoty.

Wśród epitafiów są dwa pochodzące z podstargardzkiego Krępcewa, upamiętniające malutkie dzieci. Są też cynowe tablice trumienne z Koszewa, na których są cytaty z Biblii lub informacje o zmarłych.

Największy z krzyży, duży, drewniany, pochodzi z cmentarza w Bralęcinie w gminie Dolice.
Konserwacji poddane też były elementy wyposażenia pomorskich kościołów: krzyże, pamiątkowa tablica, tablica na biblijne wersety. Efekty działań konserwatorskich można oglądać w holu muzeum przy Rynku Staromiejskim 3, gdzie prezentowane są wybrane obiekty. Między innymi wykonany z drewna polichromowego krzyż z ołtarza, pochodzący z 1840 r. Projekt finansowany był przez ministra kultury i dziedzictwa narodowego.

Czytaj też na mmstargard.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński