Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sprawdzą stopień zanieczyszczenia dna Jeziorka Słonecznego na Gumieńcach

Leszek Wójcik
Leszek Wójcik
Jeziorko Słoneczne i wpadająca do niego rzeka Bukowa zostały skażone na początku września.
Jeziorko Słoneczne i wpadająca do niego rzeka Bukowa zostały skażone na początku września. Andrzej Szkocki
Sześć próbek dna skażonego na początku września z Jeziorka Słonecznego na szczecińskich Gumieńcach pobierze firma wybrana przez szczeciński oddział Wód Polskich. Od wyników tych badań zależy sposób wydobycia mułu i jego późniejsza utylizacja.

W Państwowym Gospodarstwie Wodnym Wody Polskie w Szczecinie odbyła się w środę kolejna narada ekspercka, w czasie której zdecydowano o konieczności przeprowadzenia analizy laboratoryjnej osadów dennych pobranych z Jeziorka Słoneczne. Dalsze działania zależą od wyników przeprowadzonych badań. To one przesądzą w jaki sposób zostanie wydobyty i zutylizowany wybrany urobek.

Przypomnijmy, że Jeziorko Słoneczne i wpadająca do niego rzeka Bukowa zostały skażone na początku września - tafla wody pokryła się żółto-brązową zawiesiną. Przypuszcza się, że przyczyną zanieczyszczenia wody był pożar w niedalekim Mierzynie - pailła się hala magazynowa firmy "Mabo" zajmująca się produkcją ocynkowanych konstrukcji stalowych. Istnieje podejrzenie, że nienaturalne wybarwienie jeziora jest skutkiem gaszenia tego pożaru - woda użyta przez strażaków spłynęła do kanalizacji i rowów melioracyjnych. Hala znajduje się przy cieku Wierzbak, który wpada do rzeki Bukowa zasilającej Jezioro Słoneczne.

Wody Polskie natychmiast po zaobserwowaniu zanieczyszczenia zamknęły za pomocą urządzeń pneumatycznych przepływ wody z rzeki Bukowa do jeziorka przy ul. Europejskiej.

- Zaraz po zgłoszeniu pracownicy Zarządu Zlewni i Nadzoru Wodnego przybyli na miejsce. Został poinformowany Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska, w celu poboru i analizy próbek - tłumaczyła Natalia Chodań z Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Szczecinie.

Akcja oczyszczania jeziorka trwa. Między innymi awaryjnie spuszczono część wody ze zbiornika poprzez odpływ zabezpieczony do tej pory korkami pneumatycznymi na odcinku rzeki Bukowej. Zastosowano przy tym specjalne, ułożone kaskadowo węglowo-piaskowe filtry, które mają zmniejszyć występowanie w wodzie metali ciężkich.

Jak się dowiedzieliśmy, trwa stały monitoring jeziorka i rzeki Bukowej. Druhowie z Ochotniczej Straży Pożarnej w Wołczkowie codziennie sprawdzają korki pneumatyczne zamontowane w studzienkach instalacji burzowej na odcinku od zakładu "Mabo" do granicy gminy Dobra i Szczecin.

Analiza uzyskanych do tej pory wyników badań wskazuje na "tendencję spadkową zawartości cynku i żelaza w wodzie". W jeziorku Słonecznym jest wyraźnie widoczna zwiększona aktywność ryb.

- W pozostałych miejscach, w których prowadzona jest kontrola, nie zaobserwowano zmian mogących budzić niepokój - twierdzi Natalia Chodań.

To dlatego w przyszłym tygodniu zostanie zdemontowany układ filtrujący.

W związku z zanieczyszczeniem wód jeziora, Dyrekcja Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Szczecinie zaleca ostrożność i niezbliżanie się do wód Wierzbaka, Bukowej i jeziora Słoneczne.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Archeologiczna Wiosna Biskupin (Żnin)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński