Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Co było przyczyną złej jakości powietrza w Szczecinie?

Bogna Skarul
Bogna Skarul
- Te złe wyniki to efekt napływającego nad nasz region pyłu saharyjskiego - mówi Michał Ruczyński, ekspert ds. kontaktu z mediami i promocji Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Szczecinie.
- Te złe wyniki to efekt napływającego nad nasz region pyłu saharyjskiego - mówi Michał Ruczyński, ekspert ds. kontaktu z mediami i promocji Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Szczecinie. Andrzej Szkocki
Pod koniec ubiegłego tygodnia jakość powietrza w Szczecinie była bardzo zła lub zła. Zanieczyszczenie powietrza pyłami aż trzykrotnie przekroczyło normę. To zaniepokoiło naszych czytelników.

Jak podały stacje pomiarowe Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska (GIOŚ), aż trzy razy wyższy od dobowej normy poziom pyłu zawieszonego PM10 odnotowano w niedzielę, 31 marca, w centrum Szczecina. Wcale nie lepiej było w piątek.

W niedzielę o godz. 13 w centrum Szczecina (stacja przy ul. Piłsudskiego) poziom PM2,5 sięgnął 68,0 µg/m3, PM10: 155,2 µg/m3. Indeks tzw. pyłów zawieszonych trzykrotnie przekroczył normę również w drugim punkcie pomiarowym, na Prawobrzeżu (ul. Andrzejewskiego) i wynosił tam PM2,5: 53,4 µg/m3 i PM10: 154,5 µg/m3.

Tymczasem, aby jakość powietrza była „bardzo dobra” indeks ten musi wynosić dla pyłów PM2,5 13g/m3, a dla pyłów PM10 - 20 µg/m3. A do tego poziom dopuszczalny dla pyłów PM10 to właśnie 50 µg/m3 (średnia dobowa) i 40 µg/m3 (uśrednione wyniki roczne). Za poziom dopuszczalny zanieczyszczenia PM2,5 uznaje się 20 µg/m3.

- Te złe wyniki to efekt napływającego nad nasz region pyłu saharyjskiego - mówi Michał Ruczyński, ekspert ds. kontaktu z mediami i promocji Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Szczecinie.

- Jesteśmy tego pewni w 100 procentach.

Dodaje przy tym, że ze względu na zmiany klimatyczne, w Szczecinie i okolicach, które do tej pory uważane były za regiony z jednym z najczystszych pod tym względem rejonów w Polsce, podobne sytuacje mogą się zdarzać częściej.

- A zjawisko to nie jest bez znaczenia dla naszego zdrowia - dodaje Michał Ruczyński.

Tłumaczy przy tym, że gdy pył saharyjski osiąga gęsto zaludnione obszary, może pogorszyć jakość powietrza, zwiększając stężenie cząstek zawieszonych PM10 i PM2,5. To z kolei może przyczyniać się do problemów zdrowotnych, zwłaszcza u osób z chorobami układu oddechowego, jak astma czy przewlekła obturacyjna choroba płuc.

Do tego ma również wpływ na wodę, bo kiedy pył osiada na zbiornikach wodnych, może wpływać na jakość wody i życie wodne. Okazuje się również, że pył saharyjski ma także wpływ na panele słoneczne. Pył może osiadać na panelach fotowoltaicznych, zmniejszając ich wydajność.

Na szczęście, jak podają prognozy Inspektoratu Ochrony Środowiska w Warszawie na najbliższe dni, jakość powietrza w Szczecinie i okolicach ma być wyraźnie lepsza.

- To przez zachodnie wiatry, jakie nadciągają nad nasz region - mówi Krzysztof Ścibor z Biura Prognoz Pogody Calvus.

- One wywieją te złe powietrze z naszego regionu.

Inspektorat przewiduje, że dziś i jutro jakość powietrza w Szczecinie i w całym regionie zachodniopomorskim będzie dobra.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Najlepsze atrakcje Krakowa

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński