MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Sprawdź, za co można otrzymać odszkodowanie w przypadku zniszczenia czy kradzieży z balkonu, tarasu lub ogrodu. Ile kosztuje taka polisa?

OPRAC.:
Maciej Badowski
Maciej Badowski
Polacy na wiosnę inwestują w upiększenie ogrodu czy balkonu znaczące kwoty, warto więc sprawdzić za co można otrzymać odszkodowanie od ubezpieczyciela w razie utraty lub uszkodzenia.
Polacy na wiosnę inwestują w upiększenie ogrodu czy balkonu znaczące kwoty, warto więc sprawdzić za co można otrzymać odszkodowanie od ubezpieczyciela w razie utraty lub uszkodzenia. Krystian Dobuszyński/ Polska Press
Wraz z nadejściem wiosny Polacy inwestują w upiększenie ogrodu, tarasu czy balkonu. Jednocześnie coraz więcej osób zastanawia się, czy można ubezpieczyć meble ogrodowe, grilla albo wazony z kwiatami lub system nawadniania. W jakiej sytuacji ubezpieczyciel odpowiada za kradzież roweru z balkonu czy telefonu ze stolika na tarasie? Co trzeba zrobić i jakie dokumenty przedstawić, żeby otrzymać odszkodowanie za utratę lub uszkodzenie mienia na balkonie lub w ogrodzie? Ile kosztuje takie ubezpieczenie? Wyjaśniamy.

Spis treści

Na urządzenie balkonów i tarasów wydajemy coraz więcej

Początek wiosny to tradycyjny czas sprzątania balkonów i ogrodów, zakupu nowych kwiatów czy mebli ogrodowych. Brakuje danych na temat kwot, jakie Polacy na to przeznaczają, jednak od pandemii sprzedaż tego typu produktów znacznie wzrosła.

W styczniu 2024 r., zgodnie z danymi Grupy PSB, spadły ceny w kategorii dom i ogród (o 0,6 proc.) oraz dekoracje. Z drugiej strony np. rzadkie okazy krzewów i drzew mogą kosztować nawet kilka tysięcy złotych. Coraz więcej posesji posiada też pergole czy wiaty, systemy nawadniające, a nawet instalacje sportowe lub rekreacyjne. Utrata lub uszkodzenie ich jest nie tylko przykre, ale może też wiązać się z dużymi stratami finansowymi.

Co chroni ubezpieczenie domu w ogrodzie?

Ubezpieczenie mieszkania i domu chroni ruchomości domowe na zabudowanych balkonach, logiach, tarasach czy w tzw. ogrodach zimowych. W przypadku domów z ogrodzeniem polisa zabezpiecza także obiekty małej architektury wraz z ich zewnętrznymi stałymi elementami, trwale związane z gruntem jak wiaty, altanki czy pergole, a nawet murki ogrodowe, posągi, system nawadniania ogrodu czy lampy ogrodowe, które są stałymi elementami posesji.

– Ubezpieczeniu podlega roślinność ogrodowa - drzewa i krzewy zasadzone w gruncie na posesji, na której stoi ubezpieczony dom, także meble ogrodowe, grille, ale także urządzenia sportowe i służące do celów rekreacyjnych (z wyłączeniem trampolin), a nawet piaskownice czy wyposażenie placu zabaw. Inną zabezpieczaną kategorią są nawierzchnie placów, boiska, podjazdy, chodniki czy ogrodzenie posesji wraz z bramą. W zakresie ubezpieczenia może też być przydomowa oczyszczalnia ścieków, instalacja fotowoltaiczna czy pompa ciepła – wymienia Iwona Konarzewska, Menedżerka ds. ubezpieczeń domów i mieszkań w TUZ Ubezpieczenia.

Ubezpieczenie instalacji OZE i pompy ciepła

W ubiegłym roku sprzedano w Polsce 124 tys. pomp ciepła (dane PORT PC), a rok wcześniej nawet 203 tys. sztuk. W sumie w dwa lata aż 327 tys. sztuk. To bardzo drogie urządzenia, które w zależności od typu mogą kosztować nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych. Zazwyczaj są dobrze widoczne na zewnątrz domu, więc mogą budzić zainteresowanie złodziei, szczególnie podczas dłuższej nieobecności właścicieli nieruchomości związanej z wyjazdem np. na długi weekend czy wakacje.

Nawet akty wandalizmu i uszkodzenie pompy ciepła możne oznaczać bardzo duży koszt związany z jej naprawą. Ubezpieczenie zabezpiecza te urządzenia także w przypadku domów jednorodzinnych w budowie.

Ubezpieczenie dla psa i kota

Ochronie podlegają także budy dla psów czy kojce, a nawet same zwierzaki – psy lub koty pod warunkiem, że to oswojone zwierzę domowe przebywające w ubezpieczonym mieszkaniu, domu jednorodzinnym, lub na terenie posesji.

Jednocześnie warto pamiętać, że ochroną ubezpieczeniową nie są natomiast objęte np. materiały i narzędzia budowlane składowane wokół domu. Podobnie karty płatnicze, sprzęt audiowizualny, fotograficzny, elektroniczny, komputerowy, znajdujące się na zabudowanych loggiach, balkonach, tarasach, ogrodach zimowych, czy budynkach niemieszkalnych. Jednak jeśli taras lub balkon jest zabudowany, ubezpieczyciel odpowiada za kradzież zwykłą roweru, czy też telefonu ze stolika na balkonie.

Co trzeba zrobić, żeby otrzymać odszkodowanie?

Odszkodowanie można otrzymać w przypadku tzw. kradzieży zwykłej, czyli zaboru mienia w celu przywłaszczenia. Teren musi być ogrodzony tak, by osoba trzecia nie mogła mieć do niego swobodnego dostępu, tj. niewymagającego jakiejkolwiek dodatkowej aktywności z jej strony, np. przeskoczenia ogrodzenia lub otwarcia furtki czy bramy. Kradzież należy zgłosić na policję nie później niż w ciągu 3 dni. Wyjątkiem jest sytuacja, kiedy właściciel domu był na dłuższym wyjeździe wakacyjnym i kradzież zauważył po powrocie kilka dni po jej dokonaniu.

– W przypadku kradzieży drobnych rzeczy nie ma obowiązku dostarczenia dokumentów potwierdzających ich zakup. Poszkodowany, wnioskując o odszkodowanie, jest jednak proszony o dokumentację potwierdzającą posiadanie utraconego lub zniszczonego elementu czy urządzenia. Może to być np. zdjęcie, które ułatwi wyliczenie wysokości szkody i przyspieszy rozpatrywanie wniosku - mówi Marcin Szeląg, Kierownik Biura Likwidacji Szkód Majątkowych w TUZ Ubezpieczenia.

Na odszkodowanie można liczyć także w efekcie szkód wywołanych przez zdarzenia losowe, do których kwalifikują się np. stłuczenia (np. drogiego wazonu), dewastacja (np. grafiti), czy uszkodzenia spowodowane przez dzikie zwierzęta. Uwzględnianą przez ubezpieczyciela przyczyną szkód jest też deszcz nawalny, dym i sadza, uderzenie pioruna, pożar, silny wiatr, uderzenie pojazdu (np. w przypadku bramy), czy powódź i zapadanie się ziemi.

Ile kosztuje taka polisa?

Zabezpieczenie elementów balkonu czy ogrodu i posesji, występuję najczęściej jako rozszerzenie ubezpieczenia domu czy mieszkania. Nie trzeba więc takiej ochrony wykupować osobno. Ze statystyk Polskiej Izby Ubezpieczeń wynika, że ubezpieczenia majątkowe chronią w Polsce ponad 10 mln mieszkań. Ile kosztuje przykładowa polisa?

– Cena zależy od wielu czynników. Przede wszystkim wartości nieruchomości, jej wielkości, lokalizacji, posiadanych zabezpieczeń czy oczekiwanej sumy ubezpieczenia. Jeżeli zależy nam na zabezpieczeniu także elementów balkonu czy ogrodu warto zapytać o formułę tzw. wszystkich ryzyk (all risk), które ma najszerszy zakres. W takiej wersji w przypadku mieszkania w Warszawie składka może wynieść około 400 zł, a domu w woj. mazowieckim o powierzchni 120 m2 około 650 zł. Każde ubezpieczenie określa limity kwot do jakich w takim przypadku odszkodowanie może być wypłacone – wyjaśnia Konarzewska.

Jakie obowiązki w okresie wiosennym ma zarządca budynku?

Wiosna to początek intensywnego okresu dla wielu branż, w tym dla zarządców nieruchomości. Warto wiedzieć jakie obowiązki ma taka osoba i jakich prac powinna dokonać w okresie wiosennym. Jak tłumaczy Mariusz Łubiński, prezes firmy Admus Sp. z o.o., w pierwszej kolejności po zimie należy dokładnie sprawdzić stan budynku. Niskie temperatury i zamarzająca woda w łatwy sposób mogą uszkodzić elewację.

– Przy okazji warto również rozważyć razem ze wspólnotą termomodernizacje budynku i odnowienie balkonów. Oprócz elewacji warto dokładnie sprawdzić kondycje dachu, zwłaszcza jeśli zima była wyjątkowo śnieżna – podpowiada. – Warto też zwrócić uwagę na orynnowanie budynków. Po zimie w rynnach pozostają często stare zgniłe liście, które wymagają usunięcia – dodaje Łubiński.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Gadżety i ceny oficjalnego sklepu Euro 2024

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Sprawdź, za co można otrzymać odszkodowanie w przypadku zniszczenia czy kradzieży z balkonu, tarasu lub ogrodu. Ile kosztuje taka polisa? - Strefa Biznesu

Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński