MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Sprawa ugięć stropów w nowej siedzibie Urzędu Marszałkowskiego. Radni przenalizują opinie ekspertów przed decyzją o przeprowadzeniu kontroli

Mariusz Parkitny
Mariusz Parkitny
Budowa nowej siedziby Urzędu Marszałkowskiego w Szczecinie
Budowa nowej siedziby Urzędu Marszałkowskiego w Szczecinie Zbigniew Reski
- Widzę potrzebę zbadania tego, co zdarzyło się na budowie nowej siedziby Urzędu Marszałkowskiego - mówił w poniedziałek Paweł Mucha, radny sejmiku województwa, przewodniczący komisji rewizyjnej. Decyzja zależy od tego, co radni znajdą w trzech opiniach eksperckich o błędach przy budowie obiektu.

Przypomnijmy. W listopadzie informowaliśmy o poważnych błędach przy budowie nowej siedziby urzędu marszałkowskiego w Szczecinie. Stropy wylane latem nie spełniają wymogów technicznych. Zaczęły się uginać. Z dotychczasowych ustaleń wynika, że błędy powstały już na etapie projektowania. Konstrukcja musi zostać poprawiona, aby budynek został dopuszczony do użytkowania. O tym, że na budowie popełniono koszmarne błędy, „Głos Szczeciński” wiedział już pod koniec września. To wówczas zgłosili się do nas pierwsi fachowcy, którzy mówili, że konstrukcja w tym stanie nie jest gotowa do eksploatacji.

Sprawą zainteresowała się komisja rewizyjna sejmiku. W poniedziałek zdecydowała, że chce przenalizować trzy ekspertyzy, które do tej pory powstały zanim podejmie decyzję o wszczęciu formalnej kontroli. Dwie pierwsze opinie eksperckie zlecił na swój koszt wykonawca - Motostal. Potwierdzają, że błędy były i wskazują na sposoby ich naprawienia. Zdaniem ekspertów z Poznania i Wrocławia są wątpliwości dotyczące wytrzymałości stropów. Dlatego zalecono zastosowanie dodatkowych zabezpieczeń.

Budowa nowej siedziby Urzędu Marszałkowskiego w Szczecinie

Krok przed katastrofą budowlaną? Niepokój na budowie nowej s...

Przedstawiono siedem alternatywnych metod. Zdecydowano się na użycie specjalnych wsporników, które obecnie są montowane. Mają się mieścić w ściankach działowych pomiędzy pomieszczeniami. Koszty montażu wzmocnień ma ponieść wykonawca.
Trzecią ekspertyzę władze województwa zamówiły w Zachodniopomorskim Uniwersytecie Technologicznym w Szczecinie.

- Opinia Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego potwierdza, że wybór tej metody ze wspornikami jako najskuteczniejszej - zapewniał Stanisław Wziątek, członek zarządu województwa zachodniopomorskiego.

Ale radni z komisji rewizyjnej do tej pory nie widzieli żadnego z tych dokumentów

- Nie dotarły do nas. Ja widzę zasadność wszczęcia kontroli. Dla bezpieczeństwa i wizerunku sejmiku, to na tyle ważna sprawa, aby kontrolę wszcząć - mówił radny Paweł Mucha, przewodniczący komisji rewizyjnej.

- Musimy są tą sprawą zająć, wymaga dogłębnej kontroli. Jest tam dużo wątków, które pan marszałek częściowo rozwiał, ale musimy to sprawdzić - mówił radny Adam Fedeńczak.

Stanisław Wziątek zapewnił, że w najbliższym czasie dokumenty trafią do komisji.

- Dlatego na razie nie podejmujmy uchwały o kontroli, czekamy na dokumenty, analizujemy je, a potem zwołujemy komisję i decydujemy czy wszczynamy kontrolę i w jakim terminie i zakresie - podsumował przewodniczący Mucha.

Według Stanisława Wziątka termin oddania inwestycji do użytku (wrzesień 2022 r.) nie jest obecnie zagrożony. Inwestycja kosztuje ok. 200 mln zł.

Bądź na bieżąco i obserwuj:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Ceny złota na nowym, historycznym poziomie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński