Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sprawa nowej siedziby Marszałka. Wykonawca ma otwartą drogę do walki o dodatkowe pieniądze

Przemysław Szymańczyk
Przemysław Szymańczyk
Budowa nowej siedziby Urzędu Marszałkowskiego w Szczecinie
Budowa nowej siedziby Urzędu Marszałkowskiego w Szczecinie Zbigniew Reski
Mostostal Warszawa może zażądać dodatkowych pieniędzy od Urzędu Marszałkowskiego w Szczecinie za pracę związane z ratowaniem stropów w nowej siedzibie Marszałka.

Wbrew temu co mówiła rzecznik Olgierda Geblewicza, Gabriela Wiatr główny wykonawca prac nie zamyka sobie drogi do extra wynagrodzenia, a tym samym możliwości aneksowania umowy.

Wcześniej Wiatr twierdziła, że koszt dodatkowych robót nie obciąży budżetu województwa. Zapłaci za nie bowiem wykonawca — tak oświadczyła w rozmowie z dziennikarzem Głosu Szczecińskiego oraz portalu gs24.pl

Budowa nowej siedziby Urzędu Marszałkowskiego w Szczecinie

Krok przed katastrofą budowlaną? Niepokój na budowie nowej s...

Po tej rozmowie skierowaliśmy do Mostostalu Warszawa pięć pytań związanych z feralną budową w Szczecinie.

  1. Jakie są przyczyny problemów ze stropami budynku?
  2. Czy została zlecona ekspertyza nowo powstającego budynku?
  3. Czy to jedyna zauważona do tej pory istotna wada w konstrukcji budynku?
  4. O ile naprawa stropów zwiększy koszty budowy i zmieni termin oddania siedziby do użytku? Kto poniesie te koszty?
  5. Ile osób z kadry zarządzającej (np. inżynierów) zeszło z placu budowy i dlaczego?

Zapewniono nas, że wyczerpującą odpowiedź dostaniemy w ciągu 24 godzin. Zamiast niej po kilku dniach przyszedł lakoniczny komunikat.

„Nie komentujemy doniesień dot. budowy nowej siedziby Urzędu Marszałkowskiego w Szczecinie. Pozostaję do Państwa dyspozycji w innych sprawach związanych z naszą działalnością”.

Odpowiedź podpisał Kierownik działu Public Relations, a jednocześnie rzecznik prasowy Paweł Kwiecień.

Czwarte pytanie: kto poniesienie koszty związane ze wzmocnieniem uginających się ponad miarę stropów, nowego projektu budowlanego oraz wypożyczenia belek stropowych, wciąż pozostawało bez odpowiedzi.

Tymczasem zdaniem naszego informatora: „Mostostal nie chce — zajmując oficjalne i jednoznaczne stanowisko — zamykać sobie drogi do roszczeń finansowych. Nie można wykluczać, że finał ewentualnego sporu rozstrzygnie sąd. Gdyby zatem stwierdzili na piśmie: to my ponosimy odpowiedzialność za błąd projektowo-wykonawczy strzeliliby samobója. A tak są nadal w grze o niemałe pieniądze”. - zaznacza pragnący zachować anonimowość ekspert z branży budowlanej.

Nasze ustalenia wskazują, że te „niemałe pieniądze” to mogą być 2 miliony złotych

Przypomnijmy. By zapobiec katastrofie budowlanej przy Mazowieckiej 14 w Szczecinie, nowowylane stropy żelbetowe ratowano ponad tysiącem stalowych podpór. Przed opinią publiczną ukrywano ten fakt przez wiele miesięcy, nie informując, że na budowie sześciokondygnacyjnego budynku pasywnego za 200 milionów złotych, doszło do poważnego błędu w sztuce budowlanej.

W ubiegłym miesiącu członek Zarządu Województwa potwierdził ustalenia portalu gs24.pl oraz "Głosu Szczecińskiego". Stanisław Wziątek pełniący również funkcję radnego, podczas wystąpienia przed komisją rewizyjną Sejmiku Województwa Zachodniopomorskiego, wskazał na metodę wzmocnienia konstrukcji jako zaakceptowaną przez wykonawcę oraz inwestora. Zasugerował, że popełniono również błędy w doborze materiałów.

Najprawdopodobniej zastosowano zbyt cienką stal zbrojeniową oraz gorszej klasy beton.

Zacytujmy Wziątka: „Dodatkowe prace sprawią, że budynek będzie w pełni bezpieczny, a termin oddania go do użytku nie ulegnie zmianie” - podkreślał w swojej długiej wypowiedzi przed radnymi.

Postanowiliśmy sprawdzić, czy prokuratura z urzędu, bądź na wniosek jednego z pracowników zatrudnionych na budowie podjęła jakiekolwiek postępowanie w sprawie błędów w sztuce budowlanej podczas realizacji inwestycji „nowa siedziba Urzędu Marszałkowskiego w Szczecinie”, przy ul. Mazowieckiej 14.

- Ponad wszelką wątpliwość mogę stwierdzić, że nie toczy się postępowanie w żadnej jednostce rejonowej w okręgu działania Prokuratury Okręgowej w Szczecinie dotyczące rzeczonej sprawy — powiedziała Głosowi prokurator Alicja Macugowska-Kyszka.

Po tygodniu otrzymaliśmy oficjalną odpowiedź rzecznika prasowego Prokuratury Okręgowej.

„Uprzejmie informuję, iż w żadnej z jednostek organizacyjnych Prokuratury okręgu szczecińskiego nie zarejestrowano postępowania objętego powyższym zapytaniem”.

Wiadomo natomiast, że sprawę zgłosiła w Centralnym Biurze Antykorupcyjnym wojewódzka radna Prawa i Sprawiedliwości Małgorzata Jacyna-Witt. Dziś podczas sesji sejmiku Zarząd Województwa ma przedstawić informację dotycząca nowej siedziby Marszałka.

Gmach Urzędu Marszałkowskiego w Szczecinie coraz bardziej wi...

Bądź na bieżąco i obserwuj:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński