Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Solidarność zawiesza protest. Znika miasteczko. Rolnicy również odjeżdżają

mdr
Z Wałów Chrobrego w Szczecina znika miasteczko namiotowe Solidarności
Z Wałów Chrobrego w Szczecina znika miasteczko namiotowe Solidarności Sebastian Wołosz
Znika miasteczko namiotowe sprzed Urzędu Wojewódzkiego w Szczecinie. Kolejna odsłona buntu już we wrześniu. Wówczas ma stanąć cała Polska. Protest odbywał się pod hasłem: Nie dajmy się zdmuchnąć i Razem odbudujmy Pomorze Zachodnie!

Dziś przedstawiciele związku przekazali już ostatnie trzy petycje wicewojewodzie zachodniopomorskiemu, przygotowane przez przedstawicieli oświaty, służby zdrowia oraz Rolników Indywidualnych.

W czasie rozmowy ustalono, że w najbliższym czasie odbędzie się spotkanie przedstawicieli NSZZ "Solidarność" Rolników Indywidualnych z Ministrem Rolnictwa.

Odbyło się też spotkanie z szefem wojewódzkim policji. Komendant obiecał, że wyjaśni szczegółowo sprawę zarzutów postawionych kilkudziesięciu rolnikom protestującym 29 maja w Pyrzycach.

Rolnicy opuszczą Szczecin o godz. 18.

Przez pięć dni Solidarność wraz z przedstawicielami organizacji pozarządowych oraz związkowcami różnych branż i zakładów Pomorza Zachodniego protestowali, ale i też przedstawiali publicznie problemy naszego regionu. Każdego dnia wojewoda otrzymywał petycję skierowaną do premiera Tuska.

- Niezmiennie od wielu miesięcy nie otrzymaliśmy żadnego sygnału czy odpowiedzi od premiera, do którego wielokrotnie apelowaliśmy - przedstawia powody protestu Mieczysław Jurek, przewodniczący zarządu regionu zachodniopomorskiego Solidarności. - Dodatkowo, obecna dramatyczna sytuacja w Stoczni Gdańskiej, która może doprowadzić nawet do jej upadku, zmusza nas do pozostawania w gotowości do szybkiej i zdecydowanej reakcji. W tej sytuacji postanawiamy zawiesić akcję protestacyjną przed Urzędem Wojewódzkim i uwzględniając wyniki ogólnopolskiego referendum strajkowego, rozpocząć przygotowania do kolejnych protestów.

Ogólnopolski protest planowany jest wstępnie na wrzesień tego roku.

Związkowcy żądali w swoich postulatach m.in. wycofania się rządu z planów nowelizacji kodeksu pracy, dotyczących uelastycznienia czasu pracy, uchwalenia ustaw ograniczających stosowanie tzw. umów śmieciowych, zaprzestania likwidacji szkół i przerzucania finansowania szkolnictwa publicznego na samorządy, stworzenia osłonowego systemu regulacji finansowych oraz ulg podatkowych dla przedsiębiorstw utrzymujących zatrudnienie w okresie niezawinionego przestoju produkcyjnego oraz podwyższenia wysokości płacy minimalnej.

Były też oddzielne żądania dotyczące marginalizowanego przez rząd Pomorza Zachodniego. Solidarność domagała się m.in. opracowania i wdrożenia Specjalnego Rządowego Programu Gospodarczego dla województwa zachodniopomorskiego, który miałby przyczynić się do ożywienia gospodarczego, przeciwdziałania bezrobociu i tworzenia nowych miejsc pracy, rewitalizacji przemysłu stoczniowego, zachowania podmiotowości Z.CH. Police i Zespołu Elektrowni Dolna Odra.

Protest w Szczecinie:

Rolnicy wracają na Wały Chrobrego. Zakaz wyjazdu na ulice miasta Protest Solidarności w Szczecinie: Pretensje branży morskiejProtest rolników: Mają dość rozmów, chcą konkretów"Polityka wasza, bieda nasza". Kolejny dzień protestu Solidarności w SzczecinieDzień drugi protestu Solidarności w Szczecinie. Związkowcy budują... zagrodę [zdjęcia]Gwizdki, bęben i okrzyki. Protest Solidarności [zdjęcia]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński