MKTG SR - pasek na kartach artykułów

"Solidarność" wesprze strajkujących pracowników HK Scan w Świnoujściu

Leszek Wójcik
Leszek Wójcik
Dwugodzinny strajk ostrzegawczy odbędzie się w HK Scan w Świnoujściu 8 sierpnia.
Dwugodzinny strajk ostrzegawczy odbędzie się w HK Scan w Świnoujściu 8 sierpnia. Andrzej Szkocki / zdjęcia ilustracyjne
Około stu związkowców z "Solidarności" pikietować będzie we wtorek przed siedzibą firmy HK Scan w Świnoujściu. Jak twierdzą, chcą w ten sposób wesprzeć strajkujących w zakładzie kolegów. - Pokażemy im, że nie są sami - zapowiedział Mieczysław Jurek, przewodniczący Zarządu Regionu NSZZ "Solidarność" Pomorza Zachodniego. - A przy okazji kolanem dociśniemy pracodawcę.

We wtorek, w HK Scan w Świnoujściu odbędzie się dwugodzinny strajk ostrzegawczy - pracownicy zakładu przerwą pracę o godz. 10. W tym samym czasie przed siedzibą firmy pikietować mają związkowcy z "Solidarności" by, jak zapowiedzieli, wzmocnić protest pracowników. Dowiedzieliśmy się, że pracownicy HK Scan mają dwa główne postulaty: domagają się podwyżki płac i poprawy warunków pracy.

- Od wielu tygodni są w trakcie negocjacji dotyczącej regulacji płac - tłumaczy Mieczysław Jurek. - W sporze zbiorowym są od czerwca. Na razie jednak nie doszło między nimi do porozumienia.

Dlatego w spółce atmosfera jest zła. Związkowcy zorganizowali więc referendum, w którym pracownicy zakładu opowiedzieli się za strajkiem ostrzegawczym.

Zarząd Regionu NSZZ "Solidarność" Pomorza Zachodniego popierając żądania załogi wesprze strajkujących.

- Po demonstracji przekażemy dyrektorowi naszą petycję z informacją dotyczącą żądań strajkujących - informuje przewodniczący zachodniopomorskiej "Solidarności". - Spodziewam się, że dostaniemy na nią odpowiedź.

Przewodniczący zapewnia, że chce doprowadzić do jak najszybszego porozumienia stron, aby nie dopuścić do zorganizowania strajku bezterminowego.

Załoga domaga się podwyżki płac od 300 zł do 600 zł.

- Warunki pracy są naprawdę bardzo trudne - zauważa przewodniczący Jurek. - Dlatego uważamy, że żądania załogi są jak najbardziej uzasadnione.

Związkowcy ostrzegają, że jeśli nie dojdzie do podpisania porozumienia, przerwą pracę. Czy w HK Scan dojdzie do pełnowymiarowego strajku? Przedstawiciele firmy zapewnili nas, że cały czas prowadzą rozmowy ze związkowcami.

- Jak zawsze konstruktywnie współpracujemy z naszymi pracownikami i związkiem zawodowym - twierdzi Kristian Nielsen, dyrektor zarządzający HK Scan Poland. - W toczących się negocjacjach płacowych spodziewamy się wypracowania dobrego rozwiązania zarówno dla pracowników, jak i dla firmy.

Przemysław Zgórzak, prawnik "Solidarności" powiedział nam, że HK Scan zgadza się na podwyżki. Do dopracowania pozostało jeszcze ustalenie, kiedy pieniądze zostaną przekazane pracownikom.

- Na razie jedynie ustaliliśmy, że mają być wypłacone w dwóch transzach - przyznaje Przemysław Zgórzak. - Trzeba jednak doprecyzować terminy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Tragiczne zdarzenie na Majorce - są zabici i ranni

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński