Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Smog znów atakuje Szczecin. "Nie ma czym oddychać"

Bogna Skarul
powietrze.wios.szczecin.pl/
- Nie ma czym oddychać - skarżą się nasi czytelnicy i pytają czy stan powietrza w Szczecinie nie zagraża ich zdrowiu.

Rzeczywiście, dziś od rana stacja pomiaru jakości powietrza Piłsudskiego w Szczecinie pokazuje, że stan powietrza w okolicach jest niebezpiecznie zła, a to oznacza, że osoby narażone na ryzyko (osoby starsze i dzieci, osoby z chorobami serca oraz dróg oddechowych, astmatycy i inne grupy podatne na zanieczyszczenia powietrza) powinny bezwzględnie unikać wyjść na zewnątrz.

Pozostała populacja powinna ograniczyć wyjścia do minimum, wszelkie aktywności na zewnątrz są odradzane. Ta zła jakość powietrza to głównie przez PM2,5, którego wartości znacznie przekroczyły normy. A właśnie PM2,5 jest najgroźniejszy dla zdrowia, bo to pyły o bardzo małej wielkości, które przez układ oddechowy swobodnie dostają się do organizmu i nawet do krwiobiegu.

W Szczecinie jakość powietrza monitorowana jest przez trzy stacje pomiarowe: przy ul. Andrzejewskiego na osiedlu Słonecznym, Piłsudskiego w centrum i przy Łącznej na Warszewie.

Stacja przy Piłsudskiego pokazywała dziś stan powietrza niebezpiecznie zły (PM2,5 - 13,3 wartość indeksu), stacja przy Andrzejewskiego stan zły i dostateczny (PM10 - 5,3, PM2,5 8,4), a stacja przy Łącznej mierzy tylko PM 10, którego wartość indeksu wynosiła 3,8, a to oznacza że stan jakości powietrza jest umiarkowany.

Choć właśnie zaczęły się zimowe ferie i dzieci powinny więcej czasu spędzać na dworze, dziś raczej niech nie wychodzą z domów.

- A jeśli już to najlepiej w maseczkach - mówi Tomasz Grodzki, trakochirurg. - Zresztą takie maseczki powinny być wydawane przez magistrat albo Centrum Zarządzania Kryzysowego - podpowiada.

- Rozmawialiśmy dziś z dyrektorem Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska i w tej chwili czekamy na raport w tej sprawie - mówi Michał Domański, kierownik Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego. - To inspektorat ochrony środowiska określa na ile stan powietrza jest zły i czy zagraża zdrowiu. Jeśli taki raport otrzymamy, będziemy reagować.

Jak?

- Na przykład będziemy wydawać zalecenia dla mieszkańców Szczecina i regionu - tłumaczy.

Na szczęście jakoś powietrza w Szczecinie lekko się poprawia. W tej chwili na stacji Piłsudskiego wartość indeksu PM2,5 wynosi już nie 13,5 a 13,00, choć były i wachania do 12,00, ale nadal stan powietrza jest niebezpiecznie zły. Natomiast stacja pomiaru przy Andrzejewskiego pokazuje wartość indeksu PM10 5,1 a PM 2,5 7,8, a to oznacza stan powietrza zły i dostateczny.


Zobacz także: Smog w Szczecinie. Urzędnicy uważają, że media rozdmuchały sprawę

Czytaj również:

Gs24.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński