Tylko w ubiegłym roku wymieniono 230 szyb za kwotę prawie 230 tysięcy złotych, co jest rekordową sumą w porównaniu do ostatnich kilku lat. Według statystyk opublikowanych przez urząd miasta, od 2019 roku wydano na ten cel niespełna 700 tysięcy złotych. Każdego roku niszczone jest ponad 200 przystanków. Już w ciągu ostatnich dwóch miesięcy zgłoszono kolejne 59 uszkodzonych wiat, a ostatnio rozbito szybę na przystanku przy ulicy Wiosny Ludów. To jednak nie jedyna forma dewastacji.
- W ostatnim czasie to już plaga, kiedy szklane wiaty są pokrywane bazgrołami i mazane flamastrami. Niestety, często taki stan rzeczy utrzymuje się wieloma miesiącami - komentuje radna Agnieszka Kurzawa.
Miasto zapewnia, że prace porządkowe obejmujące także usuwanie graffiti i innych malunków wykonywane są na bieżąco.
- Na szybach pozostaje jedynie graffiti niemożliwe do usunięcia, które trwale uszkodziło szyby nieznaną substancją chemiczną. Z uwagi na wysokie koszty ZDiTM nie wymienia takich szyb - informuje Michał Przepiera, zastępca prezydenta Szczecina.
Naprawy dokonywane są z środków Zarządu Dróg i Transportu Miejskiego. Te pieniądze mógłby zostać przekazane chociażby na zakup nowych wiat przystankowych, których braki mieszkańcy regularnie zgłaszają z różnych dzielnic Szczecina.
- Najlepszym rozwiązaniem na dzisiaj jest edukacja i informowanie. Może dobrym pomysłem byłaby kampania informacyjna na przystankach, informująca mieszkańców jakie koszty pochłania naprawa zniszczonej wiaty - zastanawia się radny Patryk Jaskulski.
Sprawcy pozostają bezkarni?
Na wszystkie zgłoszone zniszczenia składane są zawiadomienia na policję. W wielu przypadkach niestety trudno ustalić sprawców takich aktów wandalizmu. Z reguły brakuje świadków, a zasłonięta twarz jest niewidoczna na miejskim monitoringu. W ubiegłym roku strażnikom miejskim udało się zatrzymać na gorącym uczynku mężczyznę, który pisał flamastrem po wiacie przy placu Zwycięstwa. Sprawa będzie rozstrzygana w sądzie, tymczasem mężczyzna prawdopodobnie kontynuuje swoją działalność, ponieważ "manifesty" pojawiają się na kolejnych przystankach.
- Dodatkowo w latach 2019 - 2023 szczecińska policja odnotowała 34 przestępstwa i 11 wykroczeń związanych z dewastacją i nanoszeniem napisów na wiaty przystankowe komunikacji miejskiej. W prowadzonych postępowaniach zidentyfikowano 18 sprawców - informuje Michał Przepiera.
Ilość zatrzymanych w stosunku do skali rocznych aktów wandalizmu jest jednak znikoma, a przytoczone dane o zniszczeniach dotyczą tylko przystanków należących do ZDiTM. Wiele wiat w mieście należy do prywatnych podmiotów i one również ulegają aktom wandalizmu.
Czy technologie niszczą psychikę dzieci?
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?
Dzieje się w Polsce i na świecie – czytaj na i.pl
- Typowy Polak według sztucznej inteligencji. Zobacz, jak AI widzi Europejczyków
- Tajemnicza śmierć agentów włoskiego wywiadu i służb Izraela w katastrofie łodzi
- "To interes Polski i całego Zachodu". Sellin o komisji ds. rosyjskich wpływów
- Wielka miłość zabezpieczona dokumentem. Miliarder będzie chronił majątek intercyzą