MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Sensacyjne odkrycie na Zamku Książąt Pomorskich. Eksperci odkryli podziemne tunele

Bogna Skarul
Bogna Skarul
Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie
Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie
Trwają badania związane z planowaną modernizacją zamkowych tarasów. W trakcie tych badań prowadzący je eksperci z Instytutu Techniki Budowlanej natrafili na podziemne tunele pod skarpą północą Wzgórza Zamkowego.

- Cieszę się, że mimo iż mamy wiele wyników licznych w ostatnich latach badań, zleciliśmy jeszcze te badania przed modernizacją tarasów. Pozwoli to nam odpowiednio przygotować inwestycję oraz uniknąć niespodzianek i zakłócenia procesu inwestycyjnego w trakcie jego realizacji – mówi Barbara Igielska, dyrektor Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie.

Chodzi o inwestycję pod nazwą "Kompleksowe zagospodarowanie tarasów Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie". To właśnie w ramach przygotowania do rozpoczęcia tego zadania Zamek zlecił czołowemu polskiemu instytutowi z dziedziny budownictwa dokładne przebadanie skarp w celu aktualizacji dokumentacji projektowej. Badania rozpoczęły się 2 czerwca.

- Podczas badań podłoża, w ramach oceny stateczności skarp na potrzeby modernizacji tarasów, na głębokości ok. 16-18 m pod powierzchnią tarasu północnego natrafiliśmy na żelbetowe konstrukcje prefabrykowane o wysokości około 2 m i szerokości ok. 2,5 m. To konstrukcje analogiczne do zinwentaryzowanych wcześniej w Szczecinie innych tuneli z okresu niemieckiego – informuje dr hab. inż. Tomasz Godlewski, zastępca kierownika Zakładu Konstrukcji Budowlanych, Geotechniki i Betonu Instytutu Techniki Budowlanej w Warszawie, który kieruje pracami prowadzonymi na zlecenie szczecińskiego Zamku. – Wykonaliśmy badania geotechniczne i geofizyczne skarpy. Musimy jeszcze dokonać pełnej analizy uzyskanych wyników. Niewykluczone, że konieczne będą dodatkowe badania, aby określić ostateczny zakres i położenie tuneli.

ZOBACZ TEŻ:

Odkryte korytarze zostały stwierdzone poza obrębem budynku Zamku – pod tarasem i skarpą, na innej głębokości i w innym miejscu niż wskazywał szkic z okresu II wojny św.

Obecny, wstępny etap badań ITB potrwa co najmniej do końca tygodnia. Raport końcowy z tych badań Zamek powinien otrzymać z końcem lipca.

Po wielu latach narzekań na brzydotę zamkowych tarasów zdecydowano się na działanie. Jest już projekt, który robi wrażenie.Zobacz także: Szklany pawilon na Zamku Książąt Pomorskich budzi kontrowersje

Rewolucyjny pomysł na tarasy Zamku Książąt Pomorskich w Szcz...

ZOBACZ TEŻ:

Bądź na bieżąco i obserwuj:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński