Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sanepid zapewnia, że u nas wadliwych szczepionek nikomu nie podawano

Anna Folkman
Anna Folkman
W poniedziałek Gazeta Prawna opublikowała artykuł dotyczący wadliwych szczepionek, które podawano dzieciom i dorosłym np. w Gorzowie Wielkopolskim. Nasz sanepid uspokaja - w Zachodniopomorskiem nie było takich przypadków

Dziennik Gazeta prawna powołuje się na wyniki kontroli wojewódzkich inspektorów farmaceutycznych, które przeprowadzono w ostatnich miesiącach. Ujawniono w nich, że niektóre szczepionki np. przeciwko ospie, gruźlicy, mieningokokom, wirusowemu zapaleniu wątroby typu B, były przechowywane w nieodpowiedniej temperaturze a następnie podane pacjentom. Jak podaje Gazeta Prawna chodzi o czas od października 2017 roku do stycznia 2018 roku.

- Tu chodzi przede wszystkim o warunki atmosferyczne, jakie miały miejsce na terenie województw, przez które niedawno przechodził huragan - zauważa mgr farm. Kazimierz Polecki, Wojewódzki Inspektor Farmaceutyczny w Szczecinie i dodaje, że nastąpiły wtedy przerwy w dostawie prądu, co przyczyniło się do przerwania pracy lodówek, także w aptekach i przychodniach.

Tam, gdzie nie było zabezpieczeń - np. agregatów prądotwórczych, doszło do zaburzenia tzw. zimnego łańcucha, temperatura przechowywania szczepionek nie była odpowiednia. W takich sytuacjach preparaty powinny być zutylizowane.

- W przypadku niedostosowania się do przepisów, jednostki są pociągane do odpowiedzialności karnej - kontynuuje Polecki. - Leki, szczepionki przechowywane w nieodpowiednich warunkach stwarzają zagrożenie zdrowia i życia pacjentów. Kontrole temperatury są przeprowadzane przez nas planowo. Badamy temperaturę i wilgotność w pomieszczeniach i temperaturę w lodówkach aptek, sprawdzamy też rejestr temperatur, jaki ma obowiązek prowadzić placówka. To czy doszło do przerw w dostawie prądu, których nie zapisano w rejestrze, nie jesteśmy w stanie sprawdzić.

Bezpieczeństwo szczepionek do realizacji bezpłatnych szczepień ochronnych przekazanych przez Ministra Zdrowia monituje Inspekcja Sanitarna.

- W województwie zachodniopomorskim nie było przypadków narażenia dzieci na podanie szczepionki, która byłaby przechowywana w niewłaściwej temperaturze -stwierdza Małgorzata Kapłan z Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Szczecinie. - Przypadki przerwania łańcucha chłodniczego w przychodniach były zgłaszane do Powiatowych Stacji Sanitarno-Epidemiologicznych, a szczepionki narażone na ryzyko wadliwego przechowywania utylizowane.

Łącznie w zachodniopomorskich przychodniach w 2016 i 2017 roku zanotowano 13 przypadków przerwania ciągłości łańcucha chłodniczego.

- Każda przychodnia ma opracowaną stosowną procedurę dotyczącą postępowania na wypadek tzw. przerwania łańcucha chłodniczego - dodaje Kapłan.

- Z tego co wiem, przychodnie ubezpieczają się na wypadek niezależnych od siebie przerw w dostawie prądu, by nie ponosić aż tak dużych strat, kiedy wszystkie preparaty z lodówki trzeba potem zutylizować - kończy Kazimierz Polecki.

Zobacz także: Spalarnia śmieci w Szczecinie. Zobacz, jak wygląda od środka


Polecamy na GS24.pl!

Najlepsza restauracja w Szczecinie. ZOBACZ TOP 10!

Największy architektoniczny absurd Szczecina to...


Studniówki w Szczecinie i Stargardzie. Zobacz mnóstwo ZDJĘĆ!


Szmula, Many, Mikmak. Czy znasz szczecińską gwarę? QUIZ


Gs24.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński