Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rolnik Roku: Spec od pszczół i miodu

Wioletta Mordasiewicz [email protected]
Olgierd Kustosz z Przelewic stale podwyższa swoje kwalifikacje, by jakość jego miodów była coraz lepsza.
Olgierd Kustosz z Przelewic stale podwyższa swoje kwalifikacje, by jakość jego miodów była coraz lepsza. Wioletta Mordasiewicz
Olgierd Kustosz z Przelewic w powiecie pyrzyckim jest kolejnym kandydatem w naszym plebiscycie. Pan Olgierd zajmuje się pszczelarstwem razem z żoną Ewą. Interes przejął po ojcu.

Pasiekę w Przelewicach Olgierd Kustosz prowadzi z żoną Ewą. Hodowlą pszczół zajmował się najpierw jego ojciec.

- Już jako dziecko interesowałem się nimi - mówi pan Olgierd. - One mnie zainspirowały do poszerzenia tej działalności. Ucząc się tego zawodu, zdobyłem tytuł czeladniczy, a potem mistrzowski. Mam uprawnienia rzeczoznawcy próbobiorcy miodu, rzeczoznawcy chorób pszczelich.

Państwo Kustoszowie mają pasieki stacjonarne i wędrowne. Na pasiece stacjonarnej pozyskują miód wczesnoletni, czyli rzepakowy, wielokwiatowy, o bogatej różnorodności pyłkowej której dostarcza im Ogród Dendrologiczny w Przelewicach. Pozyskują również miód lipowy. Pasieka wędrowna odwiedza zaprzyjaźnione gospodarstwa ekologiczne i pozyskuje miód gryczany, nawłociowy lub nektarowo-spadziowy. Ostatnim pożytkiem każdego roku jest miód wrzosowy.

- Od wielu lat siejemy roślinę o nazwie facelia, która dla rolników jest poplonem użyźniającym glebę, a dla nas pszczelarzy znakomitym pożytkiem towarowym - mówi pszczelarz z Przelewic.- W naszym gospodarstwie postawiliśmy na nowoczesne urządzenia do pozyskiwania, przechowywania miodu, by jego jakość była jak najwyższa. Mamy numer sprzedaży bezpośredniej, co umożliwia nam sprzedaż własnego produktu bezpośrednio klientowi.

Za miód faceliowy przelewicka pasieka otrzymała pierwszą nagrodę w konkursie ''Nasze Kulinarne Dziedzictwo'' - Smaki regionu 2011. Tego samego roku został też doceniony miód bławatkowy. Uzyskał on drugie miejsce w konkursie kulinarnym "Smaki Lidera Pojezierza'' w Myśliborzu. Sukcesem jest też wpisanie ich produktu Miody Przelewickie na listę Produktów Tradycyjnych prowadzoną przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Uzyskany certyfikat dał właścicielom pasieki możliwość promocji miodu oraz regionu, z którego pochodzą.

- Naszym marzeniem jest postawić nowoczesną pracownię pszczelarską, na którą już mamy projekt i zgodę starostwa - mówią Kustoszowie z Przelewic.

Kustoszowie biorą udział w imprezach w regionie. Prezentują i promują nie tylko "Miody Przelewickie" ale też swoje produkty pochodzenia pszczelarskiego. Od 2011 roku są członkami Sieci Dziedzictwa Kulinarnego Pomorza Zachodniego. Podczas tegorocznego pikniku nad Miedwiem zajęli pierwsze miejsce w konkursie "Wieś bliżej nas" w kategorii najciekawsza promocja żywnościowego produktu regionalnego, lokalnego i tradycyjnego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński