Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rolnicy protestują dalej. Blokowali ruch na krajowej "dziesiątce" [zdjęcia]

Piotr Jasina
Rolnicy jechali krajową dziesiątką w kierunku Stargardu, Krapiela i dalej do Wapnicy. Zjechali z obwodnicy przejeżdżając przez Zieleniewo i Morzyczyn. Szpaler ciągników i samochodów mierzył około 2 kilometrów.
Rolnicy jechali krajową dziesiątką w kierunku Stargardu, Krapiela i dalej do Wapnicy. Zjechali z obwodnicy przejeżdżając przez Zieleniewo i Morzyczyn. Szpaler ciągników i samochodów mierzył około 2 kilometrów. Andrzej Szkocki
Rolnicy opuścili dziś Wały Chrobrego, ale tylko po to aby blokować krajową "dziesiątkę". - W środę powtórzymy naszą akcję - zapowiadają protestujący.
Protest rolników na drodze krajowej nr 10

Protest rolników na drodze krajowej nr 10

- Nie zakończyliśmy protestu w Szczecinie - podkreśla Edward Kosmal, szef protestujących, przewodniczący NSZZ Solidarność Rolników Indywidualnych w Zachodniopomorskiem. - Nadal okupujemy siedzibę szczecińskiego oddziału Agencji Nieruchomości Rolnych. Będziemy tu co najmniej do końca miesiąca.

Kosmal wyjaśnia, że rolnicy obiecali wiceminister rolnictwa Zofii Szalczyk, że opuszczą Wały Chrobrego. Tak zrobili. W piątek w Koszalinie mają odbyć się konsultacje zespołu z panią wiceminister na czele dotyczące m.in. postulowanych przez rolników kwestii związanych z obrotem ziemią, dopłatami, wsparciem dla małych gospodarstw rolnych.

Rolnicy opuścili Szczecin ale, jak widzimy, nie zakończyli protestu. Z Wałów ruszyli w kierunku Stargardu i dalej przez Krąpiel do Wapnicy. Rolnicy dołączali do protestujących na trasie. Oprócz ciągników jechało też wiele samochodów osobowych. W sumie było około 100 pojazdów.

- W środę też zamierzamy blokować krajową dziesiątkę - zapowiada Kosmal. Dodaje, że protestujący nie są zadowoleni z postawy przedstawicieli rządu i Agencji Nieruchomości Rolnych. Martwią się planowanymi wielkościami dopłat. W Koszalinie mają być poruszane m.in., kwestie związane z pomocą w ramach programu rozwoju obszarów wiejskich w latach 2014-2020.

- Są pomysły wsparcia bardzo małych gospodarstw, 10-15-hektarowych - przyznaje Kosmal. - Ale są obawy, czy na tak małym obszarze jest możliwa w ogóle ekonomiczna działalność. Mamy wątpliwości, a w takim razie beneficjenci będą musieli potem pomoc zwracać.

Rolnicy w tym tygodniu będą bardzo aktywni. W środę, jak wspominaliśmy, pojawią się ponownie na krajowej dziesiątce w okolicy Wapnicy, Suchania. W piątek zamierzają protestować w Koszalinie. Natomiast na przełomie lutego i marca planują ogólnopolski protest wspólnie z przedstawicielami innych struktur związkowych.

- Na razie nie ma światła w tunelu - przyznaje Kosmal. - Pomijam już kwestie słupów. Ale ciągle w przetargach dotyczących sprzedaży ziemi stosowane są kryteria, w których decyduje cena. Powinna być traktowana na równi z pozostałymi kryteriami.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński