MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Rewolucja w komunikacji miejskiej. Autobusy pojadą po torowiskach

Andrzej Kus [email protected]
Kilka dni temu, nocą przeprowadzono pierwsze próby. Autobusy przejechały środkiem ulicy Wyszyńskiego po torach.
Kilka dni temu, nocą przeprowadzono pierwsze próby. Autobusy przejechały środkiem ulicy Wyszyńskiego po torach. Urząd miasta
To ma być lekarstwo na stanie w ulicznych korkach. Już niedługo pośpieszne autobusy będą mogły jeździć bezpiecznie po naszych torowiskach.

Mieszkańcy z Prawobrzeża nie będą musieli już stać w gigantycznych korkach. Miasto przygotowuje się do rozpisania przetargu na dostosowanie przystanku do potrzeb autobusów. Zamontowane zostaną specjalne profile, wyglądem przypominające rynny, po których jeździć będą właśnie te pojazdy.

- Autobusy będą korzystać z wydzielanego dla nich pasa na ulicy Energetyków. Później bezpieczniej wjadą na torowisko na ulicy Wyszyńskiego i przejadą do Bramy Portowej. Dalej al. Niepodległości pojadą już normalnie, jezdnią - informuje Dariusz Wołoszczuk ze szczecińskiego urzędu miasta. - Dzięki temu mieszkańcy oszczędzą sporo czasu. Prace podzielić musimy na dwa etapy. Pierwszy z nich obejmie przystanek na ulicy Wyszyńskiego, gdzie w pierwszej kolejności te profile zostaną zamontowane.

Drugi etap, który rozpocznie się za kilka miesięcy dotyczy wymiany rozjazdów na skrzyżowaniu, gdzie tramwaje "szóstki" krzyżują się z "siódemką".

W sobotę czekają już nas kolejne zmiany. W związku z przebudową Bramy Portowej, na jej przystankach wylewany będzie specjalny, zielony asfalt. Taki, na którym w niedalekiej przyszłości zatrzymywały się będą zarówno tramwaje i autobusy.

Zmiany na Bramie Portowej

Sobotni podetap wiąże się z koniecznością wycofania na jeden dzień ruchu tramwajów przejeżdżających przez Bramę Portową.

Obowiązywać będzie komunikacja taka, jak w trzecim etapie przebudowy torowisk przy Bramie Portowej.

Linie tramwajowe 2, 3, 7, 8 zostaną zawieszone.
Linia 1 kursować będzie na trasie Głębokie - Dworzec Niebuszewo a linia 9 na trasie Głębokie - Piastów - Pomorzany.
Uruchomiona zostanie autobusowa komunikacja zastępcza, która będzie kursować na następujących trasach:
801 Plac Rodła - Potulicka
807 Basen Górniczy - Plac Rodła
808 Basen Górniczy - Gumieńce
823 Plac Rodła - Dworzec Główny

W niedzielę, 1 lipca ruch będzie odbywał się według obecnego schematu - bez komunikacji zastępczej.

Od poniedziałku, 2 lipca w związku z rozpoczęciem modernizacji torowiska w al. Niepodległości - pomiędzy ul. Wyszyńskiego a ul. Dworcową - po raz kolejny zmieni się organizacja komunikacji miejskiej.

Linia 3 kursować będzie na trasie Pomorzany - Wyszyńskiego - Dworzec Niebuszewo.

Linie 1 i 9 kursować będą na zasadzie linii okólnej na trasie Głębokie - Szarych Szeregów - Plac Rodła - Brama Portowa -- Plac Kościuszki - Wawrzyniaka --Głębokie.

Jedynka będzie kursować od Głębokiego do Bramy Portowej swoją trasą od Bramy Portowej do Głębokiego wróci trasą dziewiątki. Linia 9 na trasie Głębokie - Brama Portowa będzie kursować po swojej trasie od Bramy Portowej do Głębokiego powrót trasą jedynki.

Do pętli przy ul. Potulickiej pasażerów dowiezie zastępcza komunikacja autobusowa. Autobusy linii 801 będą miały swój przystanek końcowy przy Bramie Portowej.

Ruch pojazdów ogólnych przez Bramę Portową będzie odbywał się według obecnej organizacji ruchu i będzie dopuszczony al. Niepodległości od strony Placu Żołnierza Polskiego w kierunku ul. Krzywoustego.

Modernizacja układu torowego na Bramie Portowej zakończy się w ostatnim tygodniu lipca.

Czytaj e-wydanie »

Motoryzacja do pełna! Ogłoszenia z Twojego regionu, testy, porady, informacje

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński