Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ratownicy z Choszczna chcą być najlepsi

Marek Huet
Instruktor Milan Wilhelmi demonstruje sposoby ratowania tonących osób, w zależności od okoliczności w jakich doszło do wypadku.
Instruktor Milan Wilhelmi demonstruje sposoby ratowania tonących osób, w zależności od okoliczności w jakich doszło do wypadku. Marek Huet
Ratownictwo wodne czeka nowy, zreformowany system szkoleń, który ma zapewnić skuteczniejsze niesienie pierwszej pomocy. Jako pierwsi w Polsce przygotowywali się do tego wodniacy z naszego makroregionu.

Ich spotkanie odbyło się w choszczeńskim Ośrodku Sportowo-Wypoczynkowym. Uczestniczyli w nim ratownicy wodni z województw: lubuskiego, wielkopolskiego i zachodniopomorskiego.

Reforma systemu szkolenia kadry ratowniczej wynika z konieczności dostosowania się do wymogów International Lifesaving Federation, czyli międzynarodowej federacji ratownictwa.

- To pierwsze z tego cyklu szkolenie w Polsce - tłumaczy Bronisław Pawlaczyk, prezes Oddziału Powiatowego WOPR w Choszcznie. - Z uwagi na korzystne położenie naszej miejscowości i aktywną działalność tutejszych woprowców takie spotkania będą organizowane u nas corocznie.

Ochotnicy i zawodowcy

Podczas choszczeńskiego spotkania konsultowano z wodniakami pomysł, aby szkolenia ratownicze prowadzić w dwóch grupach, tzw. aplikanckiej, czyli ochotniczej i zawodowej. Pierwsza z nich objęłaby głównie młodzież, druga - osoby dorosłe, które byłyby szkolone w taki sam sposób, jak pozostałe służby ratownicze w Polsce, między innymi, straż pożarna i ratownicy górscy.

Reforma systemu zakłada bowiem, że również niepełnoletni mogą być ratownikami wodnymi. Dwa pierwsze stopnie wtajemniczenia, czyli młodszy ratownik WOPR - od 12 roku życia i ratownik WOPR - od 16 roku życia, są przeznaczone właśnie dla osób niepełnoletnich. Aby te stopnie uzyskać nie trzeba ukończyć kursu Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy. Ale zdobycie uprawnień pozwala na pracę jako ratownik-ochotnik pod opieką ratownika zawodowego.

Natomiast ci co chcą pracować samodzielnie i funkcjonować w systemie Państwowego Ratownictwa Medycznego, muszą uzyskać uprawnienia zawodowe. Idea jest bowiem taka, aby dochodzić do tego stopniowo. Przyciągać młodzież, szkolić ją jako ochotników, a po uzyskaniu pełnoletności, zachęcać do pozostania w strukturach ratownictwa zawodowego.

Pokaz praktyków

W czasie zajęć praktycznych przeprowadzono pokaz WBLS-u, czyli podstawowych zabiegów ratujących życie osób tonących. Brano pod uwagę wiele możliwych scenariuszy zdarzeń i do każdego przypadku demonstrowano najskuteczniejszą metodę pomocy.

- Proponowane rozwiązania są bardzo efektywne - zapewnia instruktor Milan Wilhelmi. - Dlatego zaleca je Europejska Rada Resuscytacji. Postanowiliśmy te metody zaadoptować i wykorzystać ich elementy na potrzeby WOPR-u.

Będą następne

Choć było to pierwsze tego typu spotkanie w Choszcznie, to jednak nie ostatnie. Choszczno umieszczono w centralnym kalendarzu szkoleń wodniaków. W dniach 6-8 listopada 2009 r. odbędzie się tu krajowa konferencja połączona z praktycznymi ćwiczeniami.

- Dwie imprezy o randze ogólnopolskiej w Choszcznie to bardzo duże wyróżnienie - zapewnia Tomasz Zalewski, wiceprezes ds. szkolenia Zarządu Głównego WOPR i jednocześnie szef zachodniopomorskiej organizacji.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński