Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Radziecki pomnik można przenieść. Czy to się uda?

Emilia Chanczewska
Jest szansa, że jeszcze w tym roku zapadną ostateczne decyzje

Stan większości jej elementów jest „lichy”, minimalnie odchyliła się od pionu, ale całość „nie zagraża bezpieczeństwu” - tak wynika z ostatniego przeglądu technicznego Kolumny Zwycięstwa, która od 71 lat stoi w centrum Stargardu. Przegląd przez szczecińskich specjalistów budownictwa wykonany był 17 lipca 2015 r. Na dniach robiony ma być kolejny, zlecony przez stargardzki magistrat, połączony z oceną możliwości przeniesienia pomnika. Ma to związek z opinią ministerstwa spraw zagranicznych, która wpłynęła do urzędu.

- Odpowiedź ta jest interpretacją wykładni, którą wcześniej otrzymaliśmy od - nieistniejącej już - Rady Ochrony Pamięci Walki i Męczeństwa - mówi Artur Wiśniewski, naczelnik wydziału kultury, sportu i turystyki UM Stargard. - Rada stała na stanowisku, że decyzja o przyszłości obelisków, które nie są miejscem pochówku, należy do samorządów lokalnych.

Część obowiązków rady przejął Instytut Pamięci Narodowej. Pół roku temu IPN wysunął pomysł powstania skansenu gromadzącego tego typu pomniki z całej Polski. Mógłby powstać na Podlasiu. Stanęło jednak na pomyśle.

Były żołnierz czuwa

Miasto zwróciło się do ministerstwa po opinię ze względu na obszerny wniosek mieszkańca o pozostawienie pomnika i dbanie o jego stan.

- To były żołnierz zawodowy, od lat interesujący się sprawą pomnika, dogłębnie ją analizujący i bardzo czujny - mówi Artur Wiśniewski. - Jest przeciwnikiem demontażu, a zwolennikiem pozostawienia i odnowienia. Podkreśla, że wieńcząca go gwiazda symbolizuje wojskowe odznaczenie bojowe.

Szef wydziału kultury sam ostatnio przyglądał się z bliska kolumnie i stwierdził, że żelbetonowy szkielet nie daje szans na przeniesienie w całości.

- Albo demontaż i zamiana w gruz albo - jak się uda - przeniesienie na cmentarz wojenny albo - i to jest najbardziej realne i słuszne - demontaż i przeniesienie jedynie elementów z brązu do muzeum - podsumowuje. - O tym niebawem zdecyduje uchwała rady miejskiej. Jesteśmy gotowi, by sprawę zamknąć w tym roku.

- Sprawa ma dwa aspekty, historyczno-kulturowy i formalno-prawny - podkreśla stargardzianin Krzysztof Żyto z SLD, od lat interesujący się przyszłością i stanem kolumny. - Uważam, że Pomnik Zwycięstwa jest znaczącym elementem centrum Stargardu i powinien zostać. Stronę formalno-prawną precyzują umowy międzynarodowe, więc jednostronna interpretacja nie jest możliwa, a mamy tylko interpretację polskiego MSZ. Jednostronne załatwianie sprawy z pewnością pogorszy i tak napięte stosunki polsko-rosyjskie i może spowodować nieprzyjazne nam kroki równoważne ze strony rosyjskiej.

Zobacz też: Śmiertelne potrącenie w Stargardzie

Polecamy na gs24.pl:

Posejdon zamieni się w wielkie nowe centrum [zdjęcia]

Gs24.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński