Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Polski sprzęt wojskowy. Czym może się pochwalić polska zbrojeniówka?

Adam Kielar
Adam Kielar
Ręczna wyrzutnia przeciwlotnicza PPZR Piorun również święci triumfy na Ukrainie.
Ręczna wyrzutnia przeciwlotnicza PPZR Piorun również święci triumfy na Ukrainie. Łukasz Capar / Polska Press
15 sierpnia to Święto Wojska Polskiego. W Warszawie odbędzie się defilada, prezentująca wyposażenie, jakim dysponują polskie siły zbrojne. Choć znaczna część sprzętu, jakim dysponuje armia RP jest produkcji zagranicznej, to polski przemysł zbrojeniowy ma też się czym pochwalić, również za granicą.

Spis treści

Polski sprzęt wojskowy na Ukrainie

Wojna na Ukrainie spowodowała, że Polska wysłała sąsiedniemu krajowi dużą liczbę pojazdów i innego wyposażenia wojskowego. Wiele z nich, to dawne post-sowieckie maszyny, które polskie siły zbrojne albo już zaczęły albo zamierzały wycofać z użytkowania.

Jednak na Ukrainę trafiły też nowoczesne systemy, które bardzo dobrze sprawdzają się w walkach z Rosjanami. Mowa tu zarówno o broni palnej dla żołnierzy, takiej jak karabinki MSBS Grot czy ręczne wyrzutnie przeciwlotnicze PPZR Piorun, jak również pojazdy.

Groty od dawna są chwalone przez ukraińskie siły zbrojne. Już na samym początku wojny trafiło do nich ponad 10 tys. sztuk. W marcu bieżącego roku minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak poinformował o nowym zamówieniu na karabinki Grot z Ukrainy. Broń tę kupiło także jedno z państw afrykańskich (nie ujawniono które), a także sprzedano dowództwu amerykańskich sił specjalnych.

Inny karabinek produkowany przez Fabrykę Broni Radom, Beryl wz. 96 także trafiał za granicę. W ramach darowizny otrzymała je Litwa już w 2000 roku, a w w 2015 roku sprzedano je armii nigeryjskiej, karabinki trafiły na wyposażenie tamtejszych komandosów.

Również wyrzutnie Piorun robią furorę za granicą. Oprócz dostaw na Ukrainę, zamówienia w ostatnim czasie złożyły:

  • Estonia
  • Norwegia
  • Stany Zjednoczone

Koronnym przykładem jest armatohaubica AHS Krab, produkowana przez Hutę Stalowa Wola. Ukraińcy wielokrotnie chwalili pojazd polskiej produkcji, a nawet rosyjska propaganda uznawała za duży sukces agresorów, gdy niszczyli lub uszkadzali Kraby.

Oprócz dostaw polskich Krabów, Ukraina złożyła także zamówienie na nowe, które produkuje dla nich HSW. Jeszcze w czerwcu 2022 roku podpisano umowę w tej sprawie, a w październiku informowano, że 54 egzemplarze trafiły do ukraińskich sił zbrojnych.

Rosomak, Honker i Borsuk

Jednym z najsłynniejszych polskich pojazdów wojskowych jest kołowy transporter opancerzony (KTO) Rosomak, którego konstrukcja jest oparta na fińskim pojeździe Patria AMV. Rosomaki były wykorzystywane między innymi w Afganistanie. Są też ich różne wersje, używane w rozmaitych celach i zadaniach, między innymi jako wozy dowodzenia, ewakuacji medycznej, czy też do umieszczenia na nich ciężkiej broni, takiej jak moździerze.

Rosomaki są także kupowane przez zagraniczne siły zbrojne. W 2016 zakończono dostawę 40 sztuk dla Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Pojazdy te zamówiła także armia ukraińska, w kwietniu 2023 roku Kijów zamówił 150 Rosomaków, po czym liczbę tę rozszerzono do 200. Polskie transportery uczestniczą już w wojnie.

Obecnie trwają też prace nad nowym, ciężkim bojowym wozem piechoty Borsuk, a także niszczycielem czołgów Ottokar-Brzoza. W sierpniu mają zostać podpisana także umowa na produkcję samochodów wielozadaniowych z napędem na cztery koła.

Innym słynnym pojazdem, który od wielu lat jest używany przez Wojsko Polskie, jest Honker, produkowany pod różnymi markami w latach 1988-2018 (z przerwą). Jest to samochód terenowy o charakterze osobowo-towarowym. Również te pojazdy były używane przez armię w różnych celach, między innymi w celach sanitarnych, jak również przed oddziały saperskie.

Swój udział we wsparciu dla polskiej armii mają ulokowane w naszym kraju fabryki ciężarówek. Na potrzeby wojska trafią zarówno pojazdy Star produkowane w Starachowicach, jak i marki Jelcz.

Co jeszcze stworzyła polska zbrojeniówka?

Współczesne pole bitwy, co pokazuje zarówno wojna na Ukrainie, jak i inne konflikty (np. w Syrii), to coraz częściej arena przejmowana przez pojazdy bezzałogowe, zwłaszcza statki powietrzne. Tu również polska zbrojeniówka ma się czym pochwalić, drony Warmate oraz FlyEye, produkcji zakładów WB Electronics doskonale sprawdzają się podczas konfliktu za naszą wschodnią granicą.

Eksport polskiego sprzętu wojskowego

Jednak nie tylko. Drony Warmate trafiły też do innych krajów, do Turcji i Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Państwa te wspierają obie strony wojny domowej w Libii, gdzie znaleziono szczątki jednego z takich bezzałogowców. Nie wiadomo jednak, kto je dostarczył.

Polski przemysł zbrojeniowy ma na koncie znacznie więcej udanych produkcji. Powstały między innymi wozy zabezpieczenia technicznego WZT-2 i WZT-3, ruchome stacje radiolokacyjne NUR, czy też wieloprowadnicowe wyrzutnie rakiet Langusta.

W grudniu 2022 roku media tajwańskie poinformowały, że Tajpej jest zainteresowane zakupem polskich samobieżnych moździerzy Rak.

Przez lata jednym z hitów eksportowych był także śmigłowiec wielozadaniowy PZL W-3 Sokół, produkowany od 1985 roku w zakładach w Świdniku. Wśród odbiorców tych helikopterów były między innymi:

  • Czechy
  • Filipiny
  • Hiszpania
  • Korea Południowa
  • Niemcy
  • Wietnam

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal i.pl codziennie. Obserwuj i.pl!

od 12 lat
Wideo

Niedzielne uroczystości odpustowe ku czci św. Wojciecha w Gnieźnie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Polski sprzęt wojskowy. Czym może się pochwalić polska zbrojeniówka? - Portal i.pl

Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński