MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Brilliant Jump-24 na poligonie w Drawsku Pomorskim. Leopardy 2 w akcji [ZDJĘCIA]

PAP
PAP
Celem ćwiczeń, w których bierze udział ok. 3000 żołnierzy z Albanii, Hiszpanii, Wielkiej Brytanii, Turcji i Polski, jest przetestowanie szybkiego przerzutu na wschodnią flankę tzw. szpicy, czyli sił NATO bardzo wysokiej gotowości.
Celem ćwiczeń, w których bierze udział ok. 3000 żołnierzy z Albanii, Hiszpanii, Wielkiej Brytanii, Turcji i Polski, jest przetestowanie szybkiego przerzutu na wschodnią flankę tzw. szpicy, czyli sił NATO bardzo wysokiej gotowości. PAP/Marcin Bielecki
Celem ćwiczeń Brilliant Jump-24 jest przetestowanie szybkiego przerzutu na wschodnia flankę tzw. szpicy, czyli natowskich sił bardzo wysokiej gotowości. Bierze w nich udział 3000 żołnierzy m.in. z Albanii, Hiszpanii, Wielkiej Brytanii, Turcji i Polski.

Scenariusz obejmujący m.in. szkolenie rozpoznawcze, strzelanie i współdziałanie wojsk ćwiczono na poligonie w Drawsku Pomorskim (woj. zachodniopomorskie). Manewry odbyły się w ramach ćwiczeń Brilliant Jump-24, których celem jest sprawdzenie szybkiego przerzutu wojsk na wschodnią flankę NATO.

- Przeprowadzenie tych ćwiczeń umożliwi żołnierzom zgranie się, co może doprowadzić do sukcesu misji. Jestem pełen podziwu do pracy dowódców z różnych jednostek. Nie tylko dowódcy, ale żołnierze mają wiele determinacji i robią świetną robotę. Żyjemy w ciężkich czasach, ale te ćwiczenia pokazują, że NATO jest zaangażowane i gotowe bronić swoich terenów - powiedział deputy commander generał broni Luis Lanchares.

W ćwiczeniach wykorzystano m.in. opancerzone wozy bojowe "Pizarro", czołgi trzeciej generacji "Leopard 2" oraz transportery opancerzone M113.

Polska na poligon w Drawsku Pomorskim oddelegowała batalion czołgów 1 Warszawskiej Brygady Pancernej, który w tym roku sprawuje dyżur w natowskiej szpicy VJTF.Uczestnicy Brilliant Jump-24 na poligonie w Drawsku Pomorskim przećwiczyli kilka epizodów, m.in. ze współdziałania wojsk. Następnie zostaną oddani pod komendę dowódcy 11 Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej. A po zakończeniu Brilliant Jump-24 dołączą do ćwiczeń Dragon-24.

- Jako reprezentant gospodarzy bardzo mnie cieszy, że najważniejsze ćwiczenia są przeprowadzone tu, w Polsce. To jest najlepszy dowód na to, że art. 5 NATO jest wciąż funkcjonuje i działa. Te ćwiczenia pokazują naszą gotowość na walkę z każdym zagrożeniem - powiedział w poniedziałek dowódca 11. Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej gen. bryg. Piotr Fajkowski.

Ćwiczenie Dragon-24 będzie testem zdolności Sił Zbrojnych RP do reakcji na potencjalny wielowymiarowy kryzys o charakterze zbrojnym. Ma przyczynić się w ten sposób do wzmocnienia potencjału odstraszania i obrony Sojuszu oraz demonstrować siłę i determinację.

Brilliant Jump 2024 jest częścią ćwiczenia Steadfast Defender 2024, w którym bierze udział około 90 tys. żołnierzy, marynarzy i lotników ze wszystkich 31 krajów sojuszniczych i Szwecji. Ćwiczenia kończą się 28 lutego.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zastrzeż PESEL - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Brilliant Jump-24 na poligonie w Drawsku Pomorskim. Leopardy 2 w akcji [ZDJĘCIA] - Głos Koszaliński

Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński