Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Radni Szczecina rozpoczęli sesję minutą ciszy

mp
Piotr Krzystek
Piotr Krzystek Fot. Archiwum
W ten sposób radni miasta uczcili pamięć ofiar polskiego autokaru pod Berlinem. Sesja zaczęła się o godz. 12. Teraz radni zaczynają debatować nad kilkunastoma projektami uchwał.

Najważniejsza jest decyzja w sprawie otwarcia linii kredytowej na 300 milionów złotych. Zdaniem prezydenta to kredyt niezbędny do spięcia budżetu i jest oferowany na dobrych warunkach. Cześć radnych ma wątpliwości.

Szykuje się ostra dyskusja, ale uchwała powinna przejść. Radni debatować będą nad tym, czy Szczecin zaciągnie kredyt do wysokości 300 milionów złotych z Europejskiego Banku Inwestycyjnego z siedzibą w Luksemburgu. Zaciągnięcie kredytu zostało zaplanowane już w uchwale budżetowej na rok 2010. ]

Kredyt ma posłużyć miastu do współfinansowania zadań inwestycyjnych ujętych w Wieloletnim Programie Inwestycyjnym na lata 2010 - 2015. Wśród nich są m.in.: budowa szkoły na terenie osiedla Warszewo, budowa międzyszkolnego ośrodka sportowego Euroregionalne Centrum Edukacji Wodnej i Żeglarskiej, Promenada z widokiem na Odrę - przebudowa szczecińskich bulwarów, budowa ogrodu botanicznego "Syrenie Stawy" w Szczecinie, hala widowiskowo-sportowa przy ul. Szafera w Szczecinie,
przebudowa odkrytego basenu 50m na krytą pływalnię 50m w Szczecinie, program Moje boisko - Orliki 2012, przebudowa kąpieliska Arkonka w Szczecinie dla potrzeb sportu i rekreacji, program przebudowy i modernizacji osiedlowych i dzielnicowych centrów sportu i rekreacji, Muzeum Techniki i Komunikacji, zagospodarowanie Lotniska Szczecin - Dąbie i terenów leżących w sąsiedztwie, modernizacja dostępu drogowego do Portu w Szczecinie - ul. Struga, przebudowa ulic Niemierzyńskiej, Arkońskiej, Spacerowej do Al. Wojska Polskiego - etap I budowa Trasy Północnej,

Kredyt ma być wykorzystany w latach 2010 - 2015. Maksymalny okres jego spłaty ustala się do końca 2035 roku. Zaciągnięcie pożyczki to wynik konsekwentnego poszukiwanie dostępu do długoterminowych kredytów pochodzących z najtańszych źródeł finansowania, zapewniających co najmniej 5-letnią karencję i okres spłaty kredytu w granicach od 20 do 30 lat. Instytucją, która oferuje takie możliwości kredytowe jest m.in. Europejski Bank Inwestycyjny (EBI), z którym gmina współpracuje od 2001 r.

Warunki umowy kredytowej, którą Szczecin ma zamiar podpisać z EBI wstępnie przedstawiają się następująco:
wysokość kredytu : 300 000 000 PLN
okres kredytowania: 25 lat
karencja w spłacie: 6 lat
oprocentowanie: zmienne (EURIBOR lub WIBOR + marża Banku)
zabezpieczenia: nie jest wymagane w przypadku utrzymania aktualnego ratingu (niepogorszenia sytuacji finansowej Miasta)
opłaty i prowizje: brak (w tym: brak prowizji przygotowawczej oraz prowizji za niewykorzystanie jakiejkolwiek części kredytu).

Podstawowymi zaletami kredytu w porównaniu z ofertą banków komercyjnych jest szeroki zakres przedmiotu finansowania, możliwość refinansowania poniesionych wydatków, długi okres spłaty zobowiązania, karencja w spłacie kapitału, atrakcyjna wysokość oprocentowania, brak prowizji związanych z pozyskiwaniem i obsługą linii kredytowej oraz brak zabezpieczenia, poza koniecznością utrzymania oceny ratingowej.

Radni zajmą się też:
- Uchwałą w sprawie zmian budżetu i zmian w budżecie Miasta Szczecin na 2010 rok

Zmiana budżetu (uchwała łącznie z autopoprawką) obejmuje zmniejszenie poziomu dochodów o kwotę 1,7 mln złotych i zmniejszenie wydatków o 19,3 mln złotych, co skutkuje zmniejszenie deficytu o 17,6 mln złotych.

W zakresie budżetu bieżącego proponowane zmiany dotyczą zwiększenia dochodów i wydatków o kwotę 31 tys. zł i wynikają z konieczności rozliczenia projektów unijnych.

Zasadnicza część zmian dotyczy zadań majątkowych i wynika z konieczności dostosowania prowadzonych projektów inwestycyjnych z powodów niezależnych od miasta (np. decyzje środowiskowe, rozstrzygnięcia przetargów). Proponowane zmiany nie zmniejszają zakresu realizowanych zadań, a większość z nich dotyczy:
- przeniesienia realizacji zadań w czasie, na skutek np.: przesunięcia terminu wydania decyzji przez instytucje zewnętrzne;
- przeniesienia środków pomiędzy inwestycjami, np.: w wyniku powstałych oszczędności przetargowych;
zmian źródeł finansowania w wyniku pozyskania nowych dotacji;
- zmian w strukturze finansowania, wynikających z rozliczenia projektów;

Część proponowanych zmian dotyczy projektów inwestycyjnych ujętych na listach indykatywnych do współfinansowania środkami unijnymi i jest konieczna do wprowadzenia przed 30 września br. z uwagi na termin złożenia wniosków aplikacyjnych.

Zmiany w zakresie wydatków majątkowych ujętych w Wieloletnim Planie Inwestycyjnym nie powodują zmniejszenia, przyjętego do realizacji na lata 2010-2015, poziomu inwestycji.

- Uchwałą w sprawie przyjęcia Lokalnego Programu Rewitalizacji

Program określa grupę projektów inwestycyjnych i nieinwestycyjnych, planowanych na wydzielonym obszarze w centrum Szczecina w celu ożywienia społeczno - gospodarczego tego obszaru. Część projektów zaplanowana jest z myślą o pozyskaniu środków z RPO.

- Uchwałami w sprawie planów zagospodarowania przestrzennego

Radni zadecydują o zmianach i przyjęciu Miejscowych Planów Zagospodarowania Przestrzennego: Wielgowo - Sławociesze-Zdunowo 2, Zawadzkiego 3, Gumieńce - Harnasiów 2, Międzyodrze - Dziewoklicz. Plany wprowadzają ład przestrzennych na określonym obszarze oraz zezwalają przeprowadzenie ważnych dla miasta inwestycji w zakresie m.in.: budowy infrastruktury technicznej, budynków mieszkalnych czy obiektu sportowego.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński