Odbetonowanie okolicy Netto Areny to projekt, który zwyciężył głosowanie w obszarze lokalnym Głębokie – Pilchowo, Krzekowo – Bezrzecze, Zawadzkiego – Klonowica. Pomysł utworzenia Zielonej Alei Gwiazd Sportu uzyskał 1261 głosów, co zapewniło mu realizację. Jeszcze kilka miesięcy temu, wydawało się to niemożliwe.
- Długo musiałem przekonywać do tego pomysłu, który na początku napotkał opór ze strony magistratu, ale z kolejnymi rozmowami określaliśmy, co jest dla kogo istotne. Dla mnie istotne jest to, żeby tam było trochę terenu rekreacyjnego i więcej zieleni - tłumaczy miejski rady Patryk Jaskulski, autor zwycięskiego projektu.
Pomysł zazielenienia placu wokół Netto Areny pojawił się już na początku roku i został zgłoszony podczas komisji Inicjatyw Społecznych Sportu i Młodzieży. Wtedy uzyskał negatywną opinię ze strony Miejskiego Ośrodka Sportu Rekreacji i Rehabilitacji w Szczecinie. Jednym z argumentów odrzucających pomysł była znajdująca się pod placem sieć kanalizacji deszczowej i oświetlenia terenu, która mogłaby zostać uszkodzona przez korzenie drzew. Dodatkowo jako argument podano fakt, że plac straciłby możliwość wykorzystania go do organizowania wydarzeń w postaci targów czy też lodowiska. Pomysł został natomiast pozytywnie zaopiniowany przez miejskiego ogrodnika, a kilka miesięcy później, uzyskał pozytywną opinię merytoryczną i trafił na listę do głosowania SBO.
50 platanów wokół Netto Areny
Choć udało się dojść do porozumienia i projekt zyskał akceptację, to wciąż do rozwiązania pozostaje problem podziemnych instalacji i utrzymania funkcji użytkowej placu.
- Dla miasta istotne jest to, żeby ten plac dalej pełnił funkcję wystawową dla organizacji różnych wydarzeń, taki jak zjazd food trucków, lodowisko i wiele innych - mówi Patryk Jaskulski - Projektant będzie musiał nad tym popracować i dokładnie sprawdzić przebieg instalacji podziemnych. Chciałbym, żeby te pięćdziesiąt drzew wprowadzić w taki sposób, aby zachować dotychczasowe funkcje, a wszystko wyglądało ładnie i estetycznie.
Autor zwycięskiego pomysłu zaznacza, że prace projektowe powinny ruszyć w połowie przyszłego roku, po zabezpieczeniu środków finansowych i ogłoszeniu stosownego przetargu. Według wstępnych rachunków realizacja inwestycji nie powinna przekroczyć 700 tysięcy złotych.
Sportowy patronat
Pamiętajmy, że każde drzewo ma mieć swojego patrona w postaci wybitnego sportowca, który pochodzi ze Szczecina. Do rozważenia pozostaje sposób nadawania tych wyróżnień.
- Nie musimy od razu wszystkim tym drzewom przypisywać patronów, lecz można to zrobić etapami. Fajnie, gdybyśmy zaangażowali mieszkańców i im dali prawo wyboru patronów np. w formie plebiscytu - rozważa Patryk Jaskulski - Idea jest taka, żeby przy każdym drzewie była tabliczka z imieniem i nazwiskiem sportowca, a także listą jego osiągnięć.
ZOBACZ TEŻ:
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?
Dzieje się w Polsce i na świecie – czytaj na i.pl
Polecane oferty
kup teraz

HUAWEI Watch Fit 2 Active Czarny
Ekran AMOLED o przekątnej 1.74 cala z ultrawąskimi…
kup teraz

Withings ScanWatch (HWA09-model 3-All-Int)
Withings ScanwatchPierwszy hybrydowy smartwatch z …
kup teraz

Samsung Galaxy Watch5 Pro SM-R920 45mm Czarny
Waga: 46,5 gWymiary: 45,4 x 45,4 x 10,5 mmTyp (dam…
kup teraz

Amazfit GTS 3 Czarny
Amazfit GTS 3 Graphite Black Amazfit GTS 3 to potę…
kup teraz

Amazfit GTR 3 Pro Brązowy
Duży ekran Ultra HD Amoled. Zaprojektowany w klasy…
kup teraz

GARMIN Fenix 7 Srebrno-szary (100254001)
Jest 7 dni w tygodniu, a zegarki z serii fēnix 7 s…
iPolitycznie - Robert Telus o rozwiązaniu problemu zboża - skrót