Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rekordowa liczba projektów zgłoszonych do SBO. Wszystkie przejdą szczegółowy proces weryfikacji

Łukasz Czerwiński
Łukasz Czerwiński
Szczeciński Budżet Obywatelski 2024 zapisze się w historii. Jednym z powodów jest rekordowa liczba zgłoszonych projektów
Szczeciński Budżet Obywatelski 2024 zapisze się w historii. Jednym z powodów jest rekordowa liczba zgłoszonych projektów archiwum
To już pewne, że tegoroczna edycja Szczecińskiego Budżetu Obywatelskiego zapisze się w historii. Pierwszym z powodów są nowe zasady, a drugim rekordowa liczba zgłoszonych projektów. Zanim jednak oddamy swoje głosy, wszystkie projekty przejdą przez proces weryfikacji.

Projektodawcy mieli miesiąc, żeby zgłosić swoje inicjatywy do Szczecińskiego Budżetu Obywatelskiego. Oficjalnie nabór zakończył się w czwartek - 13 kwietnia. Autorzy projektów mogli liczyć na wsparcie merytoryczne w ramach Akademii SBO, z którego skorzystało ponad dwadzieścia osób.

- To zazwyczaj osoby, które po raz pierwszy składały wniosek lub mają mniejsze doświadczenie - mówi Paulina Stok Stocka, prezes Stowarzyszenia "Oswajanie Miasta", które organizuje Akademię SBO - Najczęściej dopytywali o Zielone SBO, wyzwaniem było też wskazanie miejsca realizacji projektu. Osoby początkujące najczęściej pytają jak się zabrać za tworzenie projektu i jakie informacje powinien zawierać. Dużo pytań dotyczyło też budżetu i tego jak oszacować kwoty swoich projektów - opowiada.

Rekordowa liczba projektów

Ostatecznie autorzy zgłosili rekordową liczbę 226 projektów, czyli o osiem więcej niż w ubiegłym roku. W żadnej dotychczasowej edycji nie zgłoszono tylu inicjatyw. Wśród nich znalazło się 181 projektów lokalnych i 45 projektów w kategorii Zielone SBO, które jest tegoroczną nowością i zastąpiło projekty ogólnomiejskie. Najwięcej inicjatyw zgłoszono w obszarach lokalnych: Głębokie, Pilchowo, Krzekowo-Bezrzecze oraz Zawadzkiego-Klonowica. W każdym z nich wpłynęło 14 projektów. Teraz wszystkie czeka szczegółowa weryfikacja formalna i merytoryczna (Etap I i II).

- Projekty, które przejdą pozytywnie całą procedurę i zostaną zatwierdzane przez Radę, trafią na listę do głosowania - informuje Paulina Łątka z Urzędu Miasta Szczecin.

To będzie trzeci i ostatni etap. Później mieszkańcy dokonają wyboru najbardziej atrakcyjnych projektów. Jednak w zasadach głosowania również nastąpiły istotne zmiany.

Nowy regulamin

Tegoroczna edycja SBO jest pierwszą, która odbędzie się na nowych zasadach. Jedną ze wspomnianych już zmian jest wprowadzenie tzw. Zielonego SBO, które będzie obejmowało projekty związane z ochroną miejskiego środowiska przyrodniczego, w miejsce projektów ogólnomieskich. Projekty rozpatrywać będzie Rada, w której skład wejdą przedstawiciele organizacji pozarządowych, rad osiedli oraz mieszkańcy i przedstawiciele jednostek miejskich. Odwołania przekazywane będą do Komisji składającej się z przedstawicieli Komisji ds. Skarg, Wniosków i Petycji Rady Miasta oraz autorów zwycięskich projektów poprzednich edycji SBO.

W tym roku zrezygnowano z głosowania w formie papierowej. Głosować wciąż może każdy mieszkaniec Szczecina, ale tylko w formie online. Od tego roku każdy głosujący będzie dysponował tylko dwoma głosami. Tegoroczna pula na projekty Szczecińskiego Budżetu Obywatelskiego to 17 200 000 zł ( w tym projekty Zielone SBO - 5 160 000 zł, projekty lokalne - 12 040 000 zł).

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wybory Losowanie kandydatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński