MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Przekleństwa i groźby. Znamy relację kontrolera z interwencji w autobusie nr 68. Wyjaśniamy czy i jak można łączyć bilety

Marek Jaszczyński
Wyjaśniamy czy i jakie bilety można łączyć w tramwaju i autobusie
Wyjaśniamy czy i jakie bilety można łączyć w tramwaju i autobusie Archiwum
Do zdarzenia doszło kilka dni temu w Szczecinie. Jedna z pasażerek miała nieważny bilet. Doszło do awantury w autobusie. Kontrola biletów skończyła się interwencją policji. Relacja pracownika ZDiTM rzuca nowe światło na przebieg zdarzenia.

Przypomnijmy, że nasza czytelniczka skasowała pięć biletów po 1 zł w tej samej godzinie i minucie. Uważała, że posiada ulgowy bilet dobowy. W trakcie kontroli doszło do wykrycia pomyłki. Pasażerka nie dała za wygraną, doszło do awantury. Zgodnie z przepisami był to przepłacony bilet ulgowy jednorazowy czasowy na przejazd linią zwykłą do 120 minut , a nie ulgowy bilet dobowy. Kontroler chciał wystawić wezwanie do opłaty dodatkowej. Pisaliśmy o tym TUTAJ

- Tutaj niestety spotkał się z oporem pasażerki. Kontroler starał się wyjaśnić na czym polega problem, jednak kobieta nie słuchała. Twierdziła, że "zawsze tak robi", że "nominał się zgadza". Syn pasażerki, który miał ważny bilet na przejazd zaczął wyzywać naszego pracownika. Pasażerowie zaczęli się awanturować, podważali kompetencje kontrolera - mówi Hanna Pieczyńska, rzecznik Zarządu Dróg i Transportu Miejskiego.

Kontroler wezwał policję

- Podróżna odmówiła okazania dokumentu tożsamości niezbędnego do nałożenia opłaty dodatkowej i wraz z synem próbowała przepchać się do wyjścia bez ponoszenia konsekwencji braku ważnego biletu. Oboje zaczęli grozić naszemu pracownikowi. Widząc postawę pasażerki kontroler nie miał wyjścia i zdecydował o wezwaniu na pomoc policji. Patrol miał dotrzeć na przystanek końcowy "Rostocka", gdzie autobus został zatrzymany. W oczekiwaniu na przyjazd patrolu, kontroler niemal nie odzywał się do pasażerki ignorując jej agresję słowną. Ze względu na wspominane przez podróżną kwestie zdrowotne zaproponował jedynie, że syn podróżnej może pójść po leki, bo jego nie dotyczą podjęte czynności (posiadał on ważny bilet i nie miał być ukarany opłatą dodatkową), że może bez problemu opuścić autobus. Mężczyzna wysiadł z pojazdu, ale nie poszedł po rzekomo niezbędne leki, tylko zapalił papierosa. Ostatecznie po przybyciu policji pasażerka, która wciąż nie przyjmowała do wiadomości, że nie ma ważnego biletu okazała na prośbę funkcjonariusza dowód osobisty, legitymację osoby niepełnosprawnej (stopień umiarkowany) i bilety, które już wcześniej wręczyła kontrolerowi, a które potem, ze względu na próby ich wyrwania i przeszkadzanie w sporządzaniu wezwania dla innej ujawnionej podczas tej samej kontroli kobiety, zostały jej zwrócone. Wystawionego wezwania pasażerka nie podpisała i nie odebrała.

W myśl Uchwały Rady Miasta Szczecin Nr VI/79/15 z dnia 24.03.2015 r. pasażer zobowiązany jest dostosować się do zaleceń i wskazówek m.in. służby kontrolerskiej (załącznik do Uchwały Nr VI/79/15, § 2, ust. 3). Ponadto, zgodnie z Zarządzeniem Prezydenta Miasta Szczecin Nr 160/16 z dnia 29.04.2016 r. (z późn. zmianami) miejscem pracy kontrolera jest pojazd komunikacji miejskiej. Wystawienie wezwania do zapłaty poza nim, na przystanku, w miejscu bezpiecznym dla kontrolera jest możliwe (podkreślamy, że nie obowiązkowe) ale m.in. pod warunkiem, że pasażer udostępnił kontrolerowi dokument tożsamości i jego zachowanie nie jest agresywne (załącznik do zarządzenia, rozdział 8, § 13, ust. 4). W przypadku, kiedy pasażer odmawia okazania dokumentu tożsamości niezbędnego do nałożenia opłaty dodatkowej kontroler ma prawo skorzystać z pomocy Policji, a pasażer jest zobowiązany do czasu przybycia funkcjonariuszy pozostać w miejscu przeprowadzania kontroli albo innym wskazanym przez kontrolera (załącznik do Zarządzenia Prezydenta Miasta Szczecin Nr 160/16 z dnia 29.04.2016 r., rozdział 8, § 15, ust. 8). Zapisy te wynikają wprost z art. 33a Ustawy Prawo przewozowe, który to dodatkowo wskazuje, że przewoźnik, organizator publicznego transportu zbiorowego lub osoba przez niego upoważniona (kontroler) ma prawo w opisanym przypadku ująć podróżnego w celu niezwłocznego przekazania go Policji.

- Podsumowując informujemy, że nie widzimy podstaw do uznania przedmiotowej skargi za zasadną i do spełnienia oczekiwanych przez podróżną żądań (przeprosin, wyrównania utraconego zarobku, zadośćuczynienia za poniesione straty i wyciągania konsekwencji w stosunku do naszego pracownika). Decyzja kontrolera o nałożeniu opłaty dodatkowej i podjęte przez niego później czynności nie wykraczały poza przyjęte w tym zakresie uregulowania. Do takiego, a nie innego przebiegu opisywanego zdarzenia przyczyniła się swoim postępowaniem sama skarżąca pasażerka oraz podróżujący wraz z nią syn. Zastosowanie się do obowiązujących przepisów i prawidłowe opłacenie przejazdu (wszystkie w/w regulacje z wyłączeniem Ustawy Prawo przewozowe dostępne są w każdym szczecińskim autobusie i tramwaju, w każdej kasie biletowej, oraz w internecie) lub nie utrudnianie pracy kontrolerowi i pozwolenie na szybkie i sprawne nałożenie opłaty dodatkowej, od której pasażer może się przecież zawsze odwołać, pozwoliłoby uniknąć całego zamieszania i większości z zaistniałych niedogodności - kończy Hanna Pieczyńska.

Czy i jakie bilety można łączyć?

Zgodnie z Uchwałą Rady Miasta Szczecin Nr XIII/454/19 z dnia 18.12.2019 r. (z późn. zmianami) pasażer może łączyć nominały biletów jednego rodzaju aby uzyskać co najmniej opłatę obowiązującą za podróż w wybranym przez siebie przedziale czasowym, przy czym łączenie i uzyskanie biletów dobowych i wielodobowych możliwe jest wyłącznie w ich zakresie (załącznik nr 4 do Uchwały Nr XIII/454/19, ust. 2).

- Przykładowo, zgodnym z tymi zapisami jest połączenie dwóch biletów ulgowych jednorazowych czasowych o nominale 1 zł na przejazd linią zwykłą do 15 minut, aby uzyskać bilet ulgowy jednorazowy czasowy o nominale 2 zł na przejazd linią zwykłą do 60 minut. Podobnie, zgodnym z regulacjami jest połączenie trzech biletów ulgowych dobowych o nominale 5 zł na przejazd wszystkimi liniami z wyjątkiem linii turystycznych do 24 godzin, aby uzyskać bilet ulgowy 5-dobowy o nominale 15 zł na przejazd wszystkimi liniami z wyjątkiem linii turystycznych do 120 godzin. Połączenie zastosowane przez skarżącą się Panią nie mogło zostać uznane przez kontrolera - tłumaczy Hanna Pieczyńska.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Ślubowanie olimpijczyków - wywiad Przemysław Zamojski

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński