MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Przed wyjazdem na ferie zimowe sprawdź te dokumenty. Brak ważnego OC może słono kosztować. „Od kilku tysięcy do kilku milionów złotych"

OPRAC.:
Maciej Badowski
Maciej Badowski
PAP
PAP
Aby sprawdzić, czy właściciel danego pojazdu ma lub będzie miał w określonym dniu ważną polisę OC, należy wejść na stronę UFG.PL.
Aby sprawdzić, czy właściciel danego pojazdu ma lub będzie miał w określonym dniu ważną polisę OC, należy wejść na stronę UFG.PL. Tomasz Mateusiak/ Polska Press
Brak ważnego OC może słono kosztować – ostrzega Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny i apeluje do kierowców, aby ci przed wyjazdem na zimowy wypoczynek sprawdzili ważność polisy OC. UFG podkreśla, że w razie wypadku spowodowanego przez kierowcę pojazdu bez ważnego OC, to właśnie ten kierowca solidarnie z właścicielem pojazdu odpowiada własnym majątkiem za pokrycie kosztów likwidacji szkody. – Ich wartość może wynieść od kilku tysięcy do kilku milionów złotych – ostrzega UFG.

Spis treści

UFG: Przed wyjazdem na ferie zimowe sprawdź ważność polisy OC

Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny zauważa, że druga połowa stycznia i luty to okres, w którym wiele osób planuje zimowy wypoczynek. – Jeśli zamierzasz w tym czasie przemieszczać się samochodem – własnym, wypożyczonym, zastępczym bądź też pożyczonym od kogoś z rodziny czy znajomych – to koniecznie upewnij się, że jego właściciel zadbał o ważne ubezpieczenie OC. Jego brak może słono kosztować – apeluje UFG.

Gdzie sprawdzić ważność polisy OC?

Fundusz wskazał, że aby sprawdzić, czy właściciel dowolnego pojazdu ma lub będzie miał w określonym dniu ważną polisę OC, należy wejść na stronę UFG.PL. w zakładkę „Sprawdź OC dla pojazdu".

W 2023 r. sprawdzano w ten sposób ubezpieczenie OC ponad 19 mln razy, czyli średnio ponad 50 tys. razy dziennie. Z usługi można korzystać zarówno na komputerze, jak i smartfonie – podano.

UFG podkreślił, że możliwość sprawdzenia ważności ubezpieczenia OC może być przydatna w wielu sytuacjach, np. gdy dojdzie do kolizji lub wypadku i by upewnić się, że sprawca ma ważną polisę (oraz poznać jej numer i nazwę ubezpieczyciela). – Warto z niej jednak skorzystać także wtedy, gdy sami siadamy „za kółkiem" – dodano.

– Warto również dla pewności sprawdzić OC autokaru, którym my sami, czy nasze dzieci będą podróżować na zimowy wypoczynek – podkreśla UFG.

Brak OC może „słono kosztować"

Fundusz zwrócił uwagę, że ubezpieczenia OC nie przedłuży się automatycznie i dodał, że należy samodzielnie w odpowiednim momencie (najpóźniej w ostatnim dniu ważności polisy wystawionej np. dla poprzedniego właściciela) zawrzeć nową umowę z dowolnie wybranym ubezpieczycielem.

UFG podkreślił, że w razie wypadku spowodowanego przez kierowcę pojazdu bez ważnego OC, to właśnie ten kierowca solidarnie z właścicielem pojazdu odpowiada własnym majątkiem za pokrycie kosztów likwidacji szkody.

– Ich wartość może wynieść od kilku tysięcy do kilku milionów złotych – ostrzega UFG.

Przypomniał również, że ubezpieczenie OC posiadaczy pojazdów mechanicznych jest ubezpieczeniem obowiązkowym, zaś niedopełnienie obowiązku może skutkować opłatą za brak OC.

Źródło:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Praca sezonowa. Jaką umowę podpisać?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Przed wyjazdem na ferie zimowe sprawdź te dokumenty. Brak ważnego OC może słono kosztować. „Od kilku tysięcy do kilku milionów złotych" - Strefa Biznesu

Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński