MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wyższe kary za brak OC w 2024 roku. Ci kierowcy zapłacą więcej. Niektórzy zapłacą nawet 10 tys. zł Sprawdź jak uniknąć kary od UFG

Redakcja Strefy Biznesu
Redakcja Strefy Biznesu
Zgodnie ze zaktualizowanymi przepisami, w 2024 roku najwyższa kara za brak OC wyniesie ponad 12 tys. zł.
Zgodnie ze zaktualizowanymi przepisami, w 2024 roku najwyższa kara za brak OC wyniesie ponad 12 tys. zł. Grzegorz Olkowski/ Polska Press
Kary za brak OC w 2024 roku mocno w górę. Jest to spowodowane zapowiadaną podwyżką płacy minimalnej. To, ile dokładnie zapłacą zapominalscy kierowcy, zależy od rodzaju pojazdu, a także okresu bez posiadania ważnej polisy ubezpieczeniowej. Ile wyniesie kara za brak OC w 2024 roku i jak jej uniknąć? Wyjaśniamy.

Spis treści

Od 1 stycznia 2024 roku obowiązują nowe kary za brak polisy OC. Namierzaniem właścicieli pojazdów, którzy nie płacą składek, zajmuje się Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny. Mogą to sprawdzać także służby takie jak:

 • policja,
 • Inspekcja Ruchu Drogowego,
 • Straż Graniczna,
 • Inspekcja Ochrony Środowiska,
 • pozostałe organy uprawnione do kontrolowania pojazdów.

Warto pamiętać, że obowiązek wykupienia OC dotyczy każdego kierowcy. Oznacza to, że nawet jeśli auto jest niesprawne technicznie i stoi nieużywane w garażu, musi zostać opłacone. Dopiero po wyrejestrowaniu samochodu lub jego sprzedaży można zakończyć odprowadzanie składek.

Jak obliczyć karę za brak OC?

Wysokość kar za brak OC jest bardzo zróżnicowana. Na wysokość opłaty wpływają następujące czynniki:

 • wysokość płacy minimalnej,
 • liczba dni bez OC,
 • typ posiadanego pojazdu.

Od stycznia 2024 r. płaca minimalna wzrosła o ponad 600 złotych, co sprawi, że większe kary obejmą praktycznie wszystkich zapominalskich kierowców. Co ciekawe, nawet jednodniowe przerwanie ciągłości ubezpieczenia uprawnia UFG do nałożenia opłaty.

Ile wyniosą kary za OC w 2024 roku?

W zeszłym roku opłaty za nieubezpieczony pojazd były podwyższane dwukrotnie. Podobny scenariusz przygotowano na obecny rok. Sprawdź w naszej galerii jak zmieniły się kary za brak OC od 1 stycznia 2024 roku:

Jak uniknąć kary za brak OC?

Kierowca po odebraniu pisma od UFG ws. kary za brak OC ma 30 dni na napisanie odwołania. Może je dostarczyć mailowo lub na adres korespondencyjny (ul. Płocka 9/11, 01-231 Warszawa).

Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny rozpatrzy wniosek pozytywnie, jeśli uda nam się udowodnić, że błąd leżał po stronie urzędu lub firmy ubezpieczeniowej. Co ciekawe, UFG może także złagodzić karę w następujących sytuacjach:

 • niski dochód w gospodarstwie domowym,
 • problemy finansowe,
 • posiadanie statusu osoby bezrobotnej,
 • wysokie koszty utrzymania członków gospodarstwa domowego (np. opieka nad osobą niepełnosprawną).

Jeśli UFG rozpatrzy pozytywnie złożone odwołanie, może zadecydować o przesunięciu terminu płatności, rozłożeniu kary, zmniejszeniu jej wysokości, a nawet całkowitym odwołaniu. Oczywiście, wszystkie przedstawione we wniosku argumenty, trzeba zawsze odpowiednio udokumentować.

Kary za brak OC przedawniają się po 3 latach od dnia przeprowadzenia kontroli. Nie warto jednak na to czekać, gdyż bieg przedawnienia może zostać wydłużony po wszczęciu postępowania sądowego czy działaniach podjętych przed organ egzekucyjny.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Praca sezonowa. Jaką umowę podpisać?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Wyższe kary za brak OC w 2024 roku. Ci kierowcy zapłacą więcej. Niektórzy zapłacą nawet 10 tys. zł Sprawdź jak uniknąć kary od UFG - Strefa Biznesu

Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński