Prokurator w Warnowie

Marian Klasik, 15 października 2004 r.
Mieszkańcy wsi mają dość dwuwładzy. Chcą, żeby burmistrz rozwiązał w końcu ten problem.
Mieszkańcy wsi mają dość dwuwładzy. Chcą, żeby burmistrz rozwiązał w końcu ten problem. Marian Klasik
Gdy w Warnowie ktoś zapyta, gdzie mieszka sołtys, zamiast odpowiedzi usłyszy pytanie: A który, bo my tu mamy dwóch?

Warnowo to miejscowość leżąca w samym środku wyspy Wolin, na obrzeżach Wolińskiego Parku Narodowego. Od niedawna bardziej jednak znana z tego, że ma dwóch sołtysów.

Półtora roku temu mieszkańcy wybrali swoim sołtysem Danutę Jabłońską. Wybory wygrała zaledwie dwoma głosami. Od samego początku jej wybór był przez niektórych podważany.

- Byłem świadkiem, jak część kartek wyborczych za ludzi, którzy na zebraniu byli w stanie nietrzeźwym, wypełniała inna osoba wpisując na nich nazwisko Danuty Jabłońskiej - mówi Czesław Masłowski, mieszkaniec Warnowa.

W sierpniu wybrano nowego - Romana Baszkiewicza. Była pani sołtys nie zamierza jednak oddać stanowiska.

Kto tu rządzi?

- Tak dalej być nie może! Na dwóch domach wiszą tabliczki "Sołtys", dwie osoby posługują się urzędowymi pieczątkami. Gmina w tej sprawie powinna coś zrobić. - mówi mieszkanka wsi.

Tuż obok na drzewie wisi kopia pisma skierowanego do wojewody Stanisława Wziątka mówiącego o "arogancji, zepsuciu i patologii" władzy gminy Wolin. Opatrzone jest pieczątką "Sołectwo Warnowo Sołtys Gmina Wolin" oraz imienną - "Sołtys Danuta Jabłońska".

Danuta Jabłońska sołtysem była około półtora roku. Część mieszkańców zarzucała jej jednak niewywiązywanie się z obowiązków (np. niezwoływanie wiejskich zebrań) i domagała się jej odwołania.

- Statut mówi o powoływaniu sołtysa, ale nic o jego odwołaniu przed upływem kadencji - mówi Stanisław Łaszcz, sekretarz Gminy Wolin.
W końcu wszczęto jednak procedurę odwołania sołtysa i wybór nowego. Jako podstawę prawną do tych działań uznano ustawę o samorządzie gminnym z 8 marca 1990 roku.

Ostatniego lipca Rada Miejska w Wolinie podjęła uchwałę w sprawie zarządzenia wyborów sołtysa i Rady Sołeckiej w sołectwie Warnowo. Na tej podstawie burmistrz Wolina Bogdan Wilkowski zwołał wiejskie zebranie, na którym odwołano Danutę Jabłońską z funkcji sołtysa wraz z całą radą sołecką.

W połowie sierpnia odbyło się zebranie wyborcze. Nowym sołtysem został Roman Baszkiewicz, kontrkandydat Danuty Jabłońskiej w poprzednich wyborach.

Nie chce oddać pieczątki

Była sołtys cały czas publicznie używa nie przysługującego jej już tytułu. Ma tablicę na swoim domu z napisem "Sołtys", pieczątki.

- Ona musi mieć władzę. Jakąkolwiek, ale musi mieć i nie ustąpi - mówi jeden z mieszkańców. Nie chce podać nazwiska, bo obawia się zemsty: - Była sołtys i jej brat każdemu potrafią "umilić" życie.

- 27 sierpnia, po uprawomocnieniu się decyzji, wydałem oświadczenie, o odwołaniu Danuty Jabłońskiej z funkcji sołtysa. Unieważniając jednocześnie pieczątki: sołectwa i imienną sołtysa oraz kwitariusze przychodowe 1236001- 1236100. Oświadczenie to zostało upublicznione na terenie gminy Wolin - mówi Krzysztof Pietruszewski, zastępca burmistrza Wolina.

Bez skutku. W związku z brakiem możliwości wyegzekwowania zwrotu pieczątek, burmistrz złożył w Prokuraturze Rejonowej w Kamieniu Pomorskim wniosek o wszczęcie postępowania w tej sprawie.

Odda, ale nie teraz

- Do Rady Sołeckiej i sołtysa nie wpłynął żaden wniosek o zwołanie zebrania, pod adresem sołtysa nie padł też żaden zarzut - twierdzi Danuta Jabłońska. - Burmistrz wybrał sobie takiego sołtysa, który mu odpowiada. Ja jestem gotowa zrezygnować z funkcji sołtysa, ale tylko po demokratycznych wyborach. Wtedy oddam tabliczkę oraz pieczątki. Dopóki to nie nastąpi, to ja jestem demokratycznie wybranym sołtysem wsi Warnowo.

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie