MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wybory samorządowe 2024. Sprawdź, ile można zarobić jako burmistrz, prezydent miasta i wójt. Te kwoty robią wrażenie

Redakcja Strefy Biznesu
Redakcja Strefy Biznesu
Od czego zależą zarobki wójtów, prezydentów miast i burmistrzów? Kto zarobi najwięcej?
Od czego zależą zarobki wójtów, prezydentów miast i burmistrzów? Kto zarobi najwięcej? unsplash
Wybory samorządowe 2024 częściowo za nami, ponieważ w kilku miastach za dwa tygodnie odbędzie się druga tura. Frekwencja, według sondażowych wyników podanych przez IPSOS dla trzech stacji telewizyjnych (TVP, TVN i Polsat), wyniosła 51,5 proc. To dobry moment, żeby sprawdzić, ile zarobią wójt, burmistrz, czy prezydent w miejscowościach, w których mieszkamy. Konkretne kwoty i takie zarobki mogą być niedostępne dla zwykłego śmiertelnika. Ile wynosi wypłata lub honorarium burmistrza i prezydenta?

Spis treści

Wybory samorządowe 2024. Jaka frekwencja? Gdzie odbędzie się druga tura?

W niedzielę 7 kwietnia od godziny 7 rano do godziny 21 wybierano blisko 47 tys. radnych gmin, powiatów i sejmików wojewódzkich i prawie 2,5 tys. wójtów, burmistrzów i prezydentów miast. Frekwencja w wyborach samorządowych według sondażowych wyników podanych przez IPSOS dla trzech stacji telewizyjnych (TVP, TVN i Polsat) wyniosła 51,5 proc. Jednak na oficjalne wyniki musimy jeszcze poczekać.

W części miast, m.in. w Krakowie, Rzeszowie i Wrocławiu wyborcy jeszcze raz udadzą się do urn wyborczych.

Kiedy burmistrz, a kiedy prezydent miasta? A może wójt? Sprawdzamy, od czego zależy, kto jest głową gminy

W Polsce mamy trzy rodzaje gmin:

  • miejskie (gmina jest jednocześnie miastem);
  • miejsko-wiejskie (w jej skład wchodzi miasto i wsie)l
  • wiejskie (w których jest wiele wsi, a żadna z nich nie ma statusu miasta).

Na ich czele stoją:

  • wójt,
  • burmistrz,
  • prezydent miasta.

Sołtys nie jest w swoich uprawnieniach równy wójtowi lub burmistrzowi. Jest organem wykonawczym jednostki pomocniczej gminy, jaką jest sołectwo. Sołtysa wybiera zebranie wiejskie.

Gmina może być swoim terytorium obejmować całe miasto. Jest to wtedy gmina miejska. Razem z innymi gminami, zwykle wiejskimi lub miejsko-wiejskimi może wchodzić w skład powiatu.

Jeżeli terytorium gminy miejskiej pokrywa się z terytorium powiatu – mamy do czynienia z miastem na prawach powiatu. W takiej sytuacji prezydent miasta pełni funkcje zarządu powiatu i wykonuje zadania powiatowego starosty.

Organem wykonawczym w gminie wiejskiej jest wójt. Burmistrz jest organem wykonawczym w gminie, w której siedziba władz znajduje się w mieście położonym na terytorium tej gminy. W miastach powyżej 100 tys. mieszkańców organem wykonawczym jest prezydent miasta – dowiadujemy się z oficjalnej strony internetowej Głównego Urzędu Statystycznego.

Burmistrzów mają także poszczególne dzielnice Warszawy.

Ile zarabia prezydent, burmistrz lub wójt gminy? Takie są widełki płacowe

Maksymalne stawki wynagrodzeń głowy miasta lub gminy określone są w ustawie okołobudżetowej. W 2023 r. stawki maksymalne dla m.in. wójtów, burmistrzów, prezydentów miast, starostów oraz marszałków województwa nie mogły przekraczać 11,2-krotności kwoty bazowej. Ta jest ustalana każdego roku w ustawie budżetowej.

W 2023 r. było to 1789,42 zł. A to oznacza, że w ubiegłym roku maksymalne miesięczne wynagrodzenie mogło wynieść 20 041,50 zł, a minimalne – 16 033,20 zł. Ile dokładnie zarobi głowa gminy – zależy od uchwały radnych. A te w poszczególnych miejscowościach mogą być różne.

Zarobki prezydentów miast i burmistrzów. Porównujemy Warszawę, Kraków i Wrocław

W 2021 r. Rafał Trzaskowski, prezydent stolicy zarobił ponad 160 tysięcy złotych. W tym samym roku burmistrzowie aż 17 z 18 warszawskich dzielnic zarobili więcej niż ich przełożony, czyli prezydent Warszawy. Według danych z Biuletynu Informacji Publicznej aż 225 tys. zł zarobiła Małgorzata Kwiatkowska, burmistrz warszawskiego Targówka. Natomiast Dorota Stegienka, burmistrz warszawskiej Ochoty – ponad 112 tys. za cały rok.

W całym 2022 r. Rafał Trzaskowski zarobił 342 tys. zł, czyli 114 tys. więcej niż w 2021 roku. W tym samym czasie Jacek Majchrowski, prezydent Krakowa z tytułu pensji prezydenta, emerytury i prowadzonych wykładów zainkasował 503 223,89 zł, a Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia – 413 233,07 zł. Na tę kwotę złożyła się prezydencka pensja oraz wynagrodzenie z tytułu członkostwa w radach nadzorczych dwóch spółek.

Niektórzy prezydenci miast zarabiają więcej od prezydenta lub premiera. Na dane za 2023 r. przyjdzie nam jeszcze nieco zaczekać. Dokładniejsze analizy będą możliwe po publikacji oświadczeń majątkowych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Gadżety i ceny oficjalnego sklepu Euro 2024

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Wybory samorządowe 2024. Sprawdź, ile można zarobić jako burmistrz, prezydent miasta i wójt. Te kwoty robią wrażenie - Strefa Biznesu

Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński