Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Prokurator: jesteśmy, by pomóc pokrzywdzonym

Mariusz Parkitny
Mariusz Parkitny
Prok. Agnieszka Lorenc. Pełna lista dyżurów nawww.szczecin.po.gov.pl
Prok. Agnieszka Lorenc. Pełna lista dyżurów nawww.szczecin.po.gov.pl Fot. sebastian Wołosz
W poniedziałek rozpoczął się „Tydzień Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem” Głównym celem inicjatywy jest zwrócenie szczególnej uwagi na uprawnienia osób pokrzywdzonych. O tym, dlaczego warto wykorzystać ten czas na spotkanie np. z prokuratorem wyjaśnia Agnieszka Lorenc z Prokuratury Okręgowej w Szczecinie.

Na czym polega ta akcja?

Do końca tygodnia osoby pokrzywdzone przestępstwem będą mogły porozmawiać z prokuratorami dyżurującymi. Prokuratorzy czekają w siedzibie Prokuratury Okręgowej w Szczecinie przy ulicy Stoisława 6, ale także w prokuraturach rejonowych po to, aby pomoc była udzielona osobom najbliżej miejsca zamieszkania. Oprócz tego prokuratorzy dyżurują w oddziałach Ośrodka Pomocy dla Osób Pokrzywdzonych Przestępstwem w Szczecinie, Policach, Łobzie i Goleniowie. Osoby, które skorzystają z tej inicjatywy mogą dowiedzieć się, jak zachować się w sytuacji, gdy padły ofiarą przestępstwa, ale także jak uniknąć przestępstw. Prokuratorzy udzielą też informacji jakie dalsze działania prawne należy podjąć. W przypadku osób zwłaszcza nieporadnych, które nie są w stanie samodzielnie dochodzić swoich roszczeń, prokurator rozważy podjęcie działań pozakarnych. Prokurator może bowiem żądać wszczęcia postępowania w każdej sprawie cywilnej, jak również brać udział w toczącym się już postępowaniu jeśli wymaga tego ochrona praworządności i praw obywateli i interesu społecznego. Nie oznacza to, że prokurator będzie w każdej sprawie podejmował działania pozakarne, ale w tych przypadkach, gdy pokrzywdzony nie jest w stanie samodzielnie zadbać o swoje słuszne interesy.

A co z osobami, które nie chcą lub wstydzą się opowiedzieć o swoich problemach. Np. o przemocy domowej. Dla nich też jest ta akcja?

Jak najbardziej. Każdy dzień jest dobry, aby takie problemy zgłaszać, ale w Tygodniu Pomocy warto przyjść i porozmawiać, przełamać barierę strachu czy wstydu. Prokurator poradzi, co dalej robić. Może np. przyjąć zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa i sprawie nadać dalszy bieg. A może wystarczy skierowanie do ośrodka pomocy. Na pewno postaramy się pomóc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński