Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

"Poznaj historię Łasztowni", czyli dawny Szczecin na wystawie przy Morskim Centrum Nauki

Małgorzata Klimczak
Małgorzata Klimczak
Na ogrodzeniu budowy Morskiego Centrum Nauki można oglądać wystawę „Poznaj historię Łasztowni - nowego serca Szczecina” autorstwa dr. Marka Łuczaka, obrazującą Łasztownię na starych fotografiach i pocztówkach.

- Budynek Morskiego Centrum Nauki zostanie oddany w przyszłym roku, natomiast wystawa stała będzie realizowana przez 21 miesięcy, więc myślę, że się zmieścimy w terminie - mówi Witold Jabłoński, dyrektor MCN. - W tej chwili prowadzimy działalność w internecie, prezentujemy tam różne doświadczenia, dlatego wymyśliliśmy wydarzenie, w którym mieszkańcy będą mogli uczestniczyć na zewnątrz budynku. Ta wystawa, którą będzie można oglądać w najbliższych miesiącach, pokazuje, jak to miejsce wyglądało historycznie. Wszystko dzięki współpracy z Markiem Łuczakiem.

ZOBACZ TEŻ:

Marek Łuczak jest prezesem Pomorskiego Towarzystwa Historycznego, autorem serii monografii o historii Szczecina i licznych publikacji historycznych. Jest również kompozytorem i autorem tekstów („Outsider”). Dr Marek Łuczak udostępnił Morskiemu Centrum Nauki swoje zbiory ze zdjęciami dawnego Szczecina, które zbierał latami. Na wystawie jest ich 30. W dużym powiększeniu na planszach można zobaczyć Szczecin, jakiego nie znamy. Szczecin, który wyglądał bajkowo. Te zdjęcia pochodzą z przełomu XIX i XX wieku oraz z czasów przedwojennych.

- Łasztownia została zbombardowana w 1944 roku - mówi Marek Łuczak. - Zniknęły całe budynki, kościoły, ulice. Dlatego ta wystawa pokazuje tamten Szczecin, przedwojenny. Łasztownia to najmniej znana część Szczecina, a kiedyś toczyło się tutaj aktywne życie, były budynki mieszkalne, sklepy, knajpki.

ZOBACZ TAKŻE:

To wyspa, która na stałe wpisała się w krajobraz Szczecina od średniowiecza. Dziś kojarzy się z wielkimi aspiracjami, imprezami na Dni Morza, a jeszcze kilkadziesiąt lat temu tutaj tętniło życie. Ludzie mieszkali i pracowali na Łasztowni. To był przełom XIX i XX wieku. Zapotrzebowanie na mieszkania przyczyniło się do gęstej zabudowy Łasztowni domami czynszowymi dla robotników, przeplatanymi gmachami fabrycznymi i różnymi obiektami produkcyjno-usługowymi. Do największych należała cukrownia przy ul. Władysława IV (niem. Pommersche Provinzial-Zuckersiederei).  Cała niemal Łasztownia została zrujnowana podczas nalotów lotnictwa alianckiego w ostatniej wojnie, w 1942-1944 roku.

Top 10. Łasztownia to wyspa z bogatą historią. Jak wyglądała dawniej?

- Od 10 lat staramy się rewitalizować tę część Szczecina - mówi marszałek Olgierd Geblewicz. - Zaczęło się od Starej Rzeźni, potem była marina. Wszystko dzięki funduszom europejskim. Morskie Centrum Nauki jest kolejnym elementem tej rewitalizacji, a przy okazji możemy pokazać, jak to miejsce wyglądało kiedyś.

W Morskim Centrum Nauki ma się pojawić sala kinowa, w której będą wyświetlane filmy prezentujące przedwojenną Łasztownię, a wszystko dzięki współpracy z Markiem Łuczakiem.

W przyszłym tygodniu ma zostać podpisana umowa z wykonawcą wystawy stałej, którym została firma TRIAS AVI sp. z o.o. z Warszawy. Zadaniem wykonawcy będzie zaprojektowanie, wytworzenie, dostawa, montaż i uruchomienie interaktywnej wystawy stałej.

W skład wystawy stałej MCN wejdzie 213 stanowisk (eksponatów) interaktywnych o różnorodnym charakterze i sposobie interakcji (m.in. mechaniczne, robotyczne, multimedialne, wodne), b) treści multimedialne (prezentacje, aplikacje i inne) oraz wiele innych elementów.

ZOBACZ RÓWNIEŻ:

Zobacz nowe wizualizacje Morskiego Centrum Nauki w Szczecinie

ZOBACZ TEŻ:

Bądź na bieżąco i obserwuj:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński