Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Powódź na południu Polski - raport specjalny [wideo, zdjęcia]

źródło: nowiny24.pl, mmkrakow.pl, echodnia.eu
Młynówka wylała w Słocinie. Woda wdziera się do domów. Rozpoczyna się ewakuacja mieszkańców
Młynówka wylała w Słocinie. Woda wdziera się do domów. Rozpoczyna się ewakuacja mieszkańców Fot. Wojciech Zatwarnicki / nowiny24.pl
Powódź na południu Polski - Świętokrzyskie, Podkarpacie, Małopolska: Ludzie panicznie boją się powtórki dramatu z 1997 roku.

Powódź w Świętokrzyskiem

Sandomierz przeżył dramatyczną noc - wiele godzin trwała walka o uratowanie przelewających się wałów w Koćmierzowie. O 6.40 wał nie wytrzymał , woda zalała cały prawobrzeżny Sandomierz, trwała walka o Hutę Szkła, woda popłynęła w kierunku Tarnobrzega zalewając kolejne osiedla.

Dramat powodziowy w powiecie staszowskim. Pękł wał w Łęgu przy oczyszczalni. Trwa walka o uratowanie Elektrownii Połaniec.

W środę o godzinie 9 pękł wał na rzece Czarnej w Łęgu , przy oczyszczalni koło Połańca. To efekt "cofki" wody z Wisły. Woda zalewa wieś Łęg i idzie na pobliską Elektrownię Połaniec. To było do przewidzenia , pękł wał na Czarnej - rzece dopływającej do Wisły , której poziom podnosi "cofka" z Wisły, która niesie nie notowane w historii masy wody. Woda zalewa wieś Łęg i płynie w kierunku pobliskiej Elektrownii Połaniec - rozpoczyna się dramatyczny bój o jej ratunek.

Bardzo źle jest też w innych miejscach powiatu staszowskiego - w Tursku i Osieku.W Tursku wał na Wiśle jest już jak sito. Przecieka w wielu miejscach i nie ma już sił na ciągłe jego uszczelnianie. Równie źle jest w okolicach Osieka gdzie mieszkańcy i strażacy próbują ratować przeciekający kilometrowy odcinek wału przebudowywanego w tym roku. Ziemia jeszcze nie osiadła więc woda przecieka tu dużo szybciej niż w innych miejscach.

W powiecie buskim źle jest w gminach Nowy Korczyn i Pacanów. W Nowym Korczynie wody z Nidy przelały się przez drogę numer 79 i są tam utrudnienia w ruchu. Nowy Korczyn cały czas jest pod wodą - która podnosi się zalewając kolejne ulice. Zamknięto ujęcie wody w Nowym Kończynie. Na miejsce dojechało wojsko - jest już 130 żołnierzy którzy pomagają umacniać podsiąkające wały na Wiśle.

W gminie Pacanów trwa ewakuacja zagrożonych wsi ale niewiele osób chce opuszczać swoje gospodarstwa - ludzie wywożą zwierzęta i wracają pilnować domów. Wały najbardziej podsiąkają w Trzebicy Małej ,Żabcu i Komorowie. Szczególnie źle jest w ostatniej miejscowości gdzie woda przesiąka w miejscu wyrwy która wypłynęła woda z Wisły podczas powodzi w 1997 roku.

Osiedla Nagnajów i Sielec w Tarnobrzegu - wtorek godz. 19

Zapora w gminie Brody

Przerwane wały przeciwpowodziowe w Winnicy (gmina Połaniec)

Powódź w Rzeszowie

Rękaw przeciwpowodziowy nie wytrzymał. Wisłoka wylała, a woda podtopiła lub zalała w sumie około trzydziestu domów w Zawierzbiu koło Dębicy.
Rękaw przeciwpowodziowy nie wytrzymał. Wisłoka wylała, a woda podtopiła lub zalała w sumie około trzydziestu domów w Zawierzbiu koło Dębicy. Fot. Sławomir Oskarbski / nowiny24.pl

Młynówka wylała w Słocinie. Woda wdziera się do domów. Rozpoczyna się ewakuacja mieszkańców
(fot. Fot. Wojciech Zatwarnicki / nowiny24.pl)

W Rzeszowie powódź wdziera się do domów na Słocinie. Trwa ewakuacja rodzin. Coraz gorzej jest na osiedlu Paderewskiego, gdzie z brzegów wystąpił mały potok.

W Budziwoju woda wylewa się z rowów melioracyjnych. Niebezpiecznie jest na osiedlu w Białej i na ulicy Dębickiej.

- Najgorzej jest teraz na ulicy Dębickiej. Wylewa Przyrwa. Młynówka podtapia osiedle Paderewskiego - mówi płk. Józef Szyszka, dyr. wydziału zarządzania kryzysowego i ochrony ludzi w Urzędzie Miasta w Rzeszowie. - Cały czas walczymy z wodą. Układamy worki z piaskiem.

Młynówka wylała w Słocinie. Tu trwa właśnie przygotowanie do ewakuacji ludzi. Woda wdziera się do domów.

- Nieciekawie jest na osiedlu Biała. Przekroczony o ponad metr stan alarmowy na Strugu. W Budziwoju woda prezelewa się przez rowy melioracyjne - wylicza J. Szyszka.

Woda przelewa się także przez je4den z mostków nad Przyrwą. Blokuje dostęp na osiedle Baranówka IV.
Podtapiana jest także Przybyszówka.

Powódź na południu Polski - raport specjalny [wideo, zdjęcia]
Fot. mmkrakow.pl

Rękaw przeciwpowodziowy nie wytrzymał. Wisłoka wylała, a woda podtopiła lub zalała w sumie około trzydziestu domów w Zawierzbiu koło Dębicy.
(fot. Fot. Sławomir Oskarbski / nowiny24.pl)

W Rzeszowie mieszkańcy z przerażeniem patrzyli, jak na parking przy hali Podpromie, deptak i bulwary wlewa się Wisłok. Potok Stupnica odciął od świata domy w Brzusce w pow. przemyskim.

W Rzeszowie po południu stan alarmowy był już przekroczony o ponad 2 m. Mieszkańcy zbierali się na mostach, by zobaczyć, jak wylał Wisłok. Tonął cały parking przy hali Podpromie, Olszynki i Bulwary. Wody wciąż przybywało.

W sklepach zabrakło pomp

Wezbrany potok Stupnica odciął od świata dwa domy w Brzusce w pow. przemyskim.

- Uszkodzony został również most w Sufczynie, którym m.in. przejeżdża autobus dowożący dzieci do i ze szkoły - mówi Józef Żydownik, wójt gminy Bircza. - Ze względów bezpieczeństwa przeprawa zostanie zamknięta.

W Krośnie od rana Wisłok zaczął znowu przybierać. Pompy (od 200 do 600 zł) i węże w sklepach rozchodziły się jak świeże bułeczki.

- To bardzo chodliwy towar - usłyszeliśmy w markecie "Majster". - Już w poniedziałek sprzedaliśmy cały zapas.

Pomoc w Małopolsce

Niebezpiecznie było w gm. Bojanów (stalowowolskie). Na skutek spuszczania wody przez zaporę w Wilczej Woli Łęg wystąpił z brzegów. Woda podeszła pod zabudowania w Przyszowie-Burdzach i w Rudzie, podmyła Kozły. W gospodarstwie 88-letniej Genowefy Korygi strażacy ułożyli worki dookoła domu, ale woda wlała się do obejścia z drugiej strony.

Żołnierze i strażacy z Niska pomagali Małopolsce:

- Wysłaliśmy 8 łodzi, 3 stary i 3 pompy o dużej wydajności. Żołnierze pomagają w akcji ratowniczej w Bochni, Szczurowej, Skawinie i Brzeźnie - mówi ppłk Leszek Stępień, dowódca 3 Batalionu Ratownictwa Inżynieryjnego w Nisku.

Zalane szkoły i drogi

W kilku podkarpackich zalanych i podtopionych szkołach trzeba było odwołać lekcje, m.in. SP w Przysiekach, SP i Gimnazjum w Kunowej, LO w Ropczycach, ZS w Paszynie, SP i Gimnazjum w Ostrowie oraz SP im. Św. Jana Kantego i Przedszkolu w Skrzyszowie.

Woda zalała drogi. Nieprzejezdnych było aż 12 odcinków. 2 tysiące strażaków walczy z żywiołem.
Prognozy pogody są przerażające. Ma lać aż do piątku. W dodatku meteorolodzy mówią, że po weekendowej przerwie znów zacznie padać. W regionie obowiązuje trzeci, najwyższy stopień zagrożenia opadami. Niewykluczone, że dziś na Podkarpacie premier Donald Tusk.

Zawierzbie pod wodą

Sytuacja w Małopolsce

Środa, 19 maja 2010

>>>12.46: W związku z utrudnieniami wynikającymi z awarii kanalizacji komunalnej, Galeria Kraków Plaza została zamknięta.

>>>12.28: Jak informuje nasz użytkownik Zlloty, mieszkańcy okolic pomiędzy ul. Lipską a zalewem Bagry do tej pory nie otrzymali piasku, aby uszczelnić domy na wypadek zalania. Sytuacja jest tam coraz gorsza.

>>>12.26: Wisła zalała takze Wojewódzki Magazyn Przeciwpowodziowy, który znajduje się w Krakowie przy ul. Na Zakolu Wisły 12. Obecnie jego funkcje pełni Komenda Straży Pożarnej przy ul. Zarzecze 106, gdzie wydawane są worki na piasek.

>>>12.11: Dziś (19 maja) ok. godz. 13.15 Szczucin (powiat dąbrowski) odwiedzi Marszałek Sejmu Bronisław Komorowski oraz Stanisław Kracik, wojewoda małopolski.

>>>11.40: Wszystkie koty ze schroniska dla bezdomnych zwierząt przy Rybnej 3 znalazły już domy. Czekają jeszcze duże psy. Pod schroniskiem tłumy ludzi!

>>>11.20: Aby usprawnić komunikację w mieście prezydent Jacek
Majchrowski zdecydował o otwarciu strefy B dla wszystkich pojazdów.

>>>11.10: Jak podaje nasz używkonik Piotr Placek, jedyna droga wyjazdu z zalanych okolic Nowohuckiej, Saskiej jest przez Rybitwy i Most Wandy w Nowej Hucie. Wszyscy pracownicy okolicznych firm zostali zwolnieni do domu. Droga jest kompletnie zakorkowana.

>>>11.00: Na Nowohuckiej budowana jest betonowa zapora, która następnie zostanie wypełniona workami z piaskiem. Bez tego szkieletu worki byłyby porywane przez wodę.

>>>10.04: Rozpoczęła się ewakuacja schroniska dla bezdomnych zwierząt przy Rybnej 3.

>>>9.44: Okolice Mostu zwierzynieckiego są zagrożone. Na długości około 50 metrów pęka wał w rejonie ulicy Wioślarskiej w Krakowie.

>>>9.30: Trwa ewakuacja krakowian z zagrożonych terenów. Z transportu podstawionego przez Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacji S.A. skorzystało do tej pory ok. 120 osób.

>>>9.26: Jak podaje nasz użytkownik laku82, trwa ewakuacja mieszkańców domków jednorodzinnych na Myśliwskiej, Gumniska, Zadworze i okolic.

>>>9.20: Miasto apeluje do mieszkańców okolic ul. Wioślarskiej, by przygotowali się do ewakuacji. Przy zjeździe z mostu Zwierzynieckiego przy stacji paliw podstawione zostały 3 autobusy dla mieszkańców. Ewakuowana ludność zostanie przewieziona do Zespołu Szkół Ogólnokształcących przy ul. Fredry 65

>>>9.13: Uniwersytet Jagielloński oraz Krakowska Akademia im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego odwołali wszystkie zajęcia w dniu 19.05.2010

>>>9.11: Przy naprawie wału przy Nowohuckiej wykorzystywana jest amfibia, która zabezpiecza wał od strony wewnętrznej. Na miejscu są już przygotowane tysiące worków z piaskiem. Aby załatać dziurę trzeba wybudować szkielet, który następnie zostanie wypełniony workami z piaskiem.

>>>8.46: Poziom wody zaczyna spadać. Obecnie wynosi 943 centymetry. Wczoraj o godzinie 22 wynosił ponad 950 cm.

>>>8.30: Poziom wód w Małopolsce nieco się obniżył. Stan alarmowy na rzekach przekroczony jest w 27 miejscach (był w 32), stan ostrzegawczy w 9 miejscach (był w 16). W 21 powiatach i gminach ogłoszono alarm powodziowy, a w 13 powiatach i gminach pogotowie powodziowe.

>>>7.20: Ewakuacja mieszkanców ulicy Nowohuckiej, na wysokości ulic Na zakolu Wisły oraz Koszykarskiej.

>>>7.10: Dziś o 2.00 w nocy został przerwany wał przeciwpowodziowy na zakolu Wisły. Ul. Nowohucka jest zamknięta do odwołania.

(fot. Fot. mmkrakow.pl)

Wtorek, 18 maja 2010

>>>23.20: Kraków - zdjęcia z wieczoru [klik].

>>>22.30: W Krakowie występują problemy z dostępem do ciepłej wody. Tak jest między innymi w rejonie ul. Teligi a także na osiedlach przy il. Przewóz i Koszykarskiej.

>>>22.10: Informację, że woda w Wiśle przestała rozsnąć potwierdza Urząd Miasta. Jej bardzo wysoki poziom może się jednak utrzymać nawet przez dwa dni

>>>22.00: Poziom wody w Wiśle przestał rosnąć! Utrzymuje się obecnie na wysokości ponad 950 centymetrów.

>>>21.00: Znowu nie kursują tramwaje przez al. Pokoju. Zobacz obecne zmiany w rozkładach jazdy komunikacji miejskiej.

>>>20.40: Jest już dojazd do osiedla Złocień - poinformowało biuro prasowe Magistratu. Przejezdna jest ul. Półłanki.

>>>22.30: Kolejny mail w sprawie Tyńca: "Ujście do Wisły jest zamknięte i wszystkie wody rozlewają się na łąkach zalewając również gospodarstwa położone w okolicy. Wody przybywa a nie ma dokąd uciec wiec poziom podnosi się z godziny na godzinę. Za niedługo już w ogóle nie będzie można tam dojechać, bo Tyniecka już zamknięta na wysokości jednostki wojskowej i Norymberskiej. Winnicka póki co przejezdna ale tez częściowo już zalana. Dziwi mnie brak zaangażowania jakichkolwiek służb. Nie można liczyć na żadną pompę czy worki z piaskiem."

>>>20.20: Nie ma zagrożenia dla ujęć wody pitnej dla Krakowa - poinformowało Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociagów i Kanalizacji

>>>20.10: - Stan wody na wodowskazie w Bielanach to 951 cm i może jeszcze wzrastać. Poziom taki może się utrzymać przez jeszcze dwa dni, co stwarza niebezpieczeństwo przemakania wałów - poinformował Filip Szatanik z biura prasowego Urzędu Miasta.

>>>19.10: Nie tylko mieszkańcy os. Podwawelskiego i Dąbia zmagają się ze wzrastającym poziomem wody, również o swoją sytuację obawiają się mieszkańcy Tyńca. - Wał przeciwpowodziowy od kilkudziesięciu lat nie był w żaden sposób regenerowany czy umacniany, z relacji mieszkańców wiem, że jest w bardzo złym stanie, dlatego wydaje mi się że powinien ktoś kompetentny sprawdzić jego stan. W przypadku jego przerwania pod wodą znajdzie się kilkadziesiąt zabudowań i ich mieszkańców.

>>>18.30: Do galerii poniżej dodaliśmy zdjęcia Wisły w rejonie stopnia wodnego, przesłane nam przez Sylwię. - Dąbie też tonie - dostaliśmy informację od czytelnika. - Ulica Kosynierów zamknięta. Bialucha ma stan krytyczny i zaczyna wylewać.

Bloki i domy na ulicy Zwycięstwa mają zalane piwnice. Woda wdziera się nie tylko od wałów rzeki Białucha, ale też od ogródków działkowych. Nikt się nami nie interesuje. Nie mamy worków z piaskiem. Dzwoniliśmy po worki, ale nie chcą przywieźć. Mieszkańcy chętnie sami je będą układać, ale ktoś musi nam je przywieźć. Białucha nigdy nie miała tak wysokiego poziomu wody, nawet w 1997! Dlaczego nikt nie chce nam pomoc? Tamujemy tylko okolice Mostu Dębnickiego, ale u nas też jest naprawdę źle - napisał czytelnik w mailu do redakcji.

>>>18.00: Żywioł zagraża osiedlu Podwawelskiemu. Jak poinformowała nas czytelniczka, woda wdziera się od dwóch stron: ronda Grunwaldzkiego i płynie ul. Wierzbową oraz od strony hotelu Forum. W rejonie tym wylewa również na dawne wyrobisko rzeka Wilga. - Mam nadzieję, że nie zostaniemy odcięci od świata - pisze nam Renata.

>>>17.30: Niektórzy z powodzią radzą sobie samodzielnie. Przedszkole nr 71 na ul. Ludwinowskiej ma zalaną piwnicę, a wodę wypompowuje dzięki pożyczonej od Hotelu Forum pompy.

>>>16.40: AGH nie odwoła zajęć, raczej nie zrobi tego UEK. Czytaj więcej...

>>>16.00: 938 centymetrów - tyle pokazuje Wisła na wodowskazie w Bielanach. To o ponad 30 centymetrów więcej, niż dotychczasowy rekord. Most Dębnicki powinien wytrzymać - powiedział w radiu RMF prezydent Jacek Majchrowski.

>>>15.20: Miasto ma plan ewakuacyjny dla 97 tysięcy mieszkańców terenów położonych przy Wiśle. Magistrat stanowczo uspokaja jednak - opracowanie takiego planu nie oznacza wdrożenia go w życie.

>>>15.00: Uniwersytet Jagielloński odwołał zajęcia. Nie wiadomo, jak długo potrwa taka sytuacja. Studenci powinni szukać informacji na stronach swoich wydziałów i instytutów.

>>>14.45: 927 cm - to poziom Wisły w Bielanach. Pod mostem Dębnickim nie ma już prześwitu.

>>>14.40: Małopolski Zarząd Melioracji i Urządzeń Wodnych wydał już 500 000 sztuk worków na piasek.

>>>14.30: Wisła ma w tej chwili 910 cm głębokości. Za kilka godzin ma przejść kolejna fala kulminacyjna.

>>>13:45: Instytut Socjologii UJ odwołał zajęcia.

>>>13.25: Jak informuje Andrzej Zabielski, na wysokości przystanku Dąbie zepsuł się tramwaj linii 22. Torowisko w stronę Nowej Huty jest nieprzejezdne.

>>>13.10: Wisła ma w tej chwili 900 cm głębokości. Przez miasto przechodzi fala kulminacyjna.

>>>12.45: Woda na moście Powstańców prawie zalała przęsła. Nieprzejezdna jest droga dojazdowa do hotelu Qubus.

>>>12.30: Przywrócono ruch tramwajowy na rondzie Dywizjonu 308 i na alei Pokoju.

>>>12.25: Oświęcim: Tereny obozu Auschwitz-Birkenau znalazły
się w strefie zagrożenia powodziowego. Muzeum jest zamknięte dla zwiedzających.

>>>11.45: MPK: Poważne utrudnienia, skrócone linie, zalane torowiska.

>>>11.35: Na most Dębnicki wjechała pierwsza ciężarówka wypełniona piaskiem. Ma to zapobiec zerwaniu mostu przez nurt Wisły. Most jest całkowicie niedostępny dla samochodów i pieszych.

>>>11.25: GDDKiA: obwodnica Krakowa - zalewane drogi pod wiaduktem na autostradzie - wyłączone z ruchu łącznice węzła Mirowskiego, czyli nie można na węźle wjechać, ani zjechać z autostrady, ruch po autostradzie odbywa się normalnie.

>>>11.20: Użytkowniczka Gosia: Zamknięty mostek nad rzeką Drwinką przy placu Na Rybitwach.

>>>11.00: Gmina Czchów: O godz. 10.20 otrzymano informację o zerwaniu promu w miejscowości Piaski-Drużków. Prom udało się zatrzymać na wysokości m. Filipowice.

>>>10.50: Aleja Pokoju nadal nieprzejezdna dla tramwajów. Zalane jest torowisko na Dąbiu, podtopione jest również centrum handlowe M1 oraz znajdujące się obok rondo Dywizjonu 308. MPK podstawiło komunikację zastępczą.

>>>10.30: Aktualny poziom wody na Wisle: stan alarmowy przekroczony o 74 centymetry [wedlug wodomierza w Krakowie-Bielanach, stan na poniedzialek, godz. 10.30].

>>>10.20: Most Dębnicki już zamknięty. Urząd Wojewódzki jednak uspokaja: wały są bezpieczne, a Dębnicki ma najmniejszy prześwit między lusterem wody a kładką.

>>>9.35: Premier Donald Tusk jedzie do Proszówek w gminie Bochnia. Towarzyszą mu minister spraw wewnętrznych i administracji Jerzy Miller oraz wojewoda małopolski Stanisław Kracik.

>>>9.30: Użytkownik Vaas przesłał nam zdjęcia znad Wisły - stan na godzinę 8.00.

>>>9.20: GDDKiA: Utrudnienia m.in. na Zakopiance i wyjeździe z ronda Ofiar Katynia w stronę autostrady A4.

>>>9.12: Wisła na moście Dębnickim na bardzo niebezpiecznym poziomie. Zdjęcie na Blipie umieścił użytkownik Kregiel.

>>>8.50: MSWiA: W powiecie chrzanowskim, w gminie Alwernia (województwo małopolskie) we wsi Okleśna strażacy przepompowują wodę z okolicy w wyniku wylania rzeki Wisły.

>>>8.40: Rondo Dywizjonu 308: W wyniku zalania torowiska o 7.45 wyłączona została komunikacja tramwajowa w tym rejonie. Trwają prace związane z odpompowaniem wody, przywróceniem przejezdności i wznowieniem kursowania komunikacji tramwajowej.

>>>8.35: Krakowska Akademia odwołuje zajęcia. W związku z podtopieniami i przedostawaniem się wody na teren Kampusu Krakowskiej Akademii zajęcia w dniach 18 i 19 maja zostają odwołane.

>>>8.30: Krakowskie Biuro Festiwalowe przenosi 3 główne koncertu Festiwalu Muzyki Filmowej do hali ocynkowni. Zmienia się również godzina ich rozpoczęcia.

>>>7.45: Zakończyło się spotkanie premiera z wojewodami południowych województw. Teraz Donald Tusk jedzie do tych regionów, które najbardziej ucierpiały i są najbardziej zagrożone powodzią.

>>>7.35: ZIKiT: Wszystkie mosty na terenie Krakowa są przejezdne.

Wyłączone z ruchu zostały: ul. Tyniecka na wysokości ul. Norymberskiej, ul. Tyniecka na wysokości ul. Winnickiej. Rozważana jest możliwość przedłużenia jej zamknięcia aż do rynku Dębnickiego.

>>>7.30: Stan alarmowy na Wiśle przekroczony o 3 metry! Mieszkańcy z niepokojem obserwują sytuację na rzece.

Poniedziałek, 17 maja 2010
>>>23.00: Premier: Sytuacja jest trudna, ale nie tragiczna.

>>>23.00: Do tej pory w Małopolsce ewakuowano 1203 osoby.

>>>22.50: MSWiA: Dotychczas w wyniku gwałtownych wezbrań wody zginęły 4 osoby. W Małopolsce utonęły 3 osoby w powiatach tarnowskim i bocheńskim oraz w Krakowie.

Minister J. Miller w trakcie pobytu w Czechowicach-Dziedzicach na Śląsku poinformował, że w tym momencie sytuacja jest opanowana, a wszystkie działania podejmowane przez służby są wykonywane profesjonalnie.

Szef MSWiA zaapelował do mieszkańców, by w sytuacji zagrożenia powodzią wyrażali zgodę na ewakuację. "Słyszałem, że nie wszyscy chcą się ewakuować. Zachęcam do tego, by nie czekać na ostatni moment: jesteśmy w terenie górskim, a tutaj woda wzbiera bardzo szybko. Uwierzmy, że jeśli ktoś proponuje nam ewakuację, to jest to naprawdę niezbędne" - powiedział.

>>>22.00: W Krakowie trwa spotkanie premiera Donalda Tuska oraz wojewodą małopolskim i śląskim nt. aktualnej sytuacji powodziowej. W spotkaniu udział bierze także minister Jerzy Miller.

>>>18.54: Joanna Sieradzka, rzecznik prasowy wojewody małopolskiego: W Krakowie czteroletnie dziecko wpadło do potoku przy ul. Stryjeńskiego w Bieżanowie. Jest w stanie ciężkim, zostało przewiezione do szpitala w Prokocimiu. W wielu miejscowościach w Małopolsce zostały zawieszone zajęcia w szkołach oraz przedszkolach.

>>>18.30: MSWiA: Na terenie województwa małopolskiego ewakuowano dziś 833 osoby (wczoraj 16 maja br. 317 osób). Według danych synoptyków dziś wieczorem (17 maja br.) strefy zachmurzenia spowodują kolejne opady we wschodniej Małopolsce, które następnie będą rozszerzać się na północ przez Mazowsze i Podlasie, a później przemieszczą się na zachód. Prognozowane opady deszczu występują głównie na południu kraju i mogą utrzymać się nawet do piątku 20 maja 2010 r. Największe opady występują w zlewni rzeki Raby (w wojew. małopolskim) i wynoszą 186l/m2 , czyli tyle co średnio w ciągu 2 miesięcy.

>>>17.50: Sytuacja powodziowa w Małopolsce była tematem nadzwyczajnego spotkania u marszałka Marka Nawary. Na spotkaniu oszacowano, że starty wynikające z intensywnych opadów sięgają już setek milionów złotych. Szansą na poprawę bezpieczeństwa w Małopolsce jest m.in. budowa trzech zbiorników retencyjnych. Prace przy budowie pierwszego z nich rozpoczną się jesienią tego roku. - Po opadnięciu wody i oszacowaniu strat finansowych wystąpię do wojewody o środki na usuwanie skutków powodzi. Będzie to zapewne znacząca suma - powiedział marszałek Marek Nawara.

>>>17.30: KBF: W związku z intensywnymi opadami deszczu i zagrożeniem powodzią, zainstalowana na Bulwarach Wiślanych w ramach projektu "Chopin w mieście" wystawa Chopinowi. Duda-Gracz została zdemontowana. Wystawa wróci na swoje miejsce, gdy tylko pozwolą na to warunki pogodowe.

>>>17.20: Małgorzata Woźniak, rzecznik prasowy ministra spraw wewnętrznych i administracji, poinformowała, że Jerzy Miller przyjedzie dzisiaj do Małopolski. Wcześniej odwiedzi zalane terny na Śląsku.

>>>15.30: - W Małopolsce stan alarmowy na rzekach przekroczony jest w 30 miejscach, stan ostrzegawczy w 17 miejscach. W 19 powiatach i gminach ogłoszono alarm powodziowy, a w 13 powiatach i gminach pogotowie powodziowe - informuje Monika Frenkiel z biura prasowego wojewody.

>>>13.40: - Zapora w Dobczycach nie jest zagrożona, nie ma potrzeby ewakuowania mieszkańców Dobczyc - uspokaja Liliana Leda z biura prasowego wojewody

>>>Nasz użytkownik Mateusz J Nowak, donosi, że w Nowym Sączu zalany został stadion Sandecji, a Dunajec w niektórych miejscach ma nawet 100 metrów szerokości.

>>> - Z magazynów przeciwpowodziowych w Małopolsce wydano już 140 tysięcy sztuk worków na piasek i 15 agregatów pompowych dużej wydajności. W magazynach jest jeszcze 870 tys. worków.

>>>12:05: Trwa ewakuacja mieszkańców domów położonych wzdłuż Raby od Winiar do Gdowa (powiat wielicki). Do tej pory ewakuowano 68 osób.

>>> W miejscowości Uniszowa (gmina Ryglice, powiat tarnowski) znaleziono w poniedziałek ciało kobiety w wieku około 60 lat, prawdopodobnie porwanej przez potok.

>>>10:30: W Małopolsce stan alarmowy na rzekach przekroczony jest w 29 miejscach, stan ostrzegawczy w 19 miejscach. W 17 gminach ogłoszono alarm powodziowy, a w 6 powiatach pogotowie powodziowe.

>>> Do godziny 10.30 ewaukowano w Małopolsce 340 osób. Kolejne półtora tysiąca będzie ewakuowanych w powiecie brzeskim.

>>> Na linii kolejowej Kraków - Zakopane na odcinku Radziszów - Leńcze pow. wadowicki podmyte tory kolejowe pociągi kursujące kierowane będą drogami okrężnymi - wystąpią opóźnienia.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński