MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Pomnik Fryderyka w muzeum bez informacji. To sztuka, nie historia

Marek Jaszczyński
Marek Jaszczyński
Czy pomnik Fryderyka powinniśmy postrzegać tylko w kategoriach estetycznych?  Przecież prowadził  łajdacką politykę wobec Polski.
Czy pomnik Fryderyka powinniśmy postrzegać tylko w kategoriach estetycznych? Przecież prowadził łajdacką politykę wobec Polski. Sebastian Wołosz
Posąg króla bez informacji? Muzeum zastanawia się czy należy umieścić biogram. - To nie jest wystawa historii Polski - usłyszeliśmy.

Od ubiegłego tygodnia w budynku przy ul. Staromłyńskiej działa oficjalnie Muzeum Tradycji Regionalnych. Jednym z jego elemtów jest lapidarium na dziedzińcu, wśród których można znaleźć rzeźbę Fryderyka II, niegdyś stanowiącą fragment pomnika, który stał w Stettinie.

Posąg powstał ku czci jednego z największych władców Prus. Skoro stoi w naszym muzeum, to czy nie powinien posiadać szczegółowych informacji o dokonaniach króla wobec Polski? A tych jest sporo i żadna z nich nie jest chwalebna: udział w pierwszym rozbiorze Polski, fałszowanie polskich monet, czy porywanie rekrutów z terenu Rzeczypospolitej do pruskiej armii. Znając życiorys starego Fryca, zasugerowaliśmy udostępnienie takiej informacji zwiedzającym. Usłyszeliśmy, że ani ostateczny kształt wystawy, a nie jej narracja nie zostały jeszcze ustalone. Obecnie na dziedzińcu znajduje się 6 eksponatów: Mojżesz, Fryderyk, i 4 płaskorzeźby z bramy anklamskiej. Będą one podpisane tylko nazwami obiektów.

- Fryderyk Hohenzollern jest postacią znaną z historii powszechnej, i jak mniemam każdy kto uważał na lekcjach historii po prostu wie kto to jest. Co prawda istnieje teraz zwyczaj podawania na wystawach nawet najbardziej podstawowych informacji, jednak zawsze są one podporządkowane celowi edukacyjnemu wystawy - wyjaśnia Lech Karwowski, dyrektor MN w Szczecinie.

Dyrektor Karwowski wątpi, że widzów wystawy zainteresuje stosunek Fryderyka do Polski. I dodaje: - To nie jest wystawa historii Polski, to wystawa rzeźby związanej z Pomorzem.

Pomnik Fryderyka II odsłonięto 10 października 1793 roku na dzisiejszym Placu Żołnierza. Statuę Fryderyka Wielkiego wysokości 2,5 m wykonał Johann Gottfried Schadow, który na swoim koncie zapisał również słynną kwadrygę na Bramie Brandenburskiej w Berlinie. Posag wykonano z włoskiego białego marmuru W 1877 roku „stary Fryc” przeniósł się pod dach, w holu siedziby Sejmu Stanów Pomorskich, w obecnym budynku muzealnym.

Polecamy na gs24.pl:

>>> [Studniówka 2016: Szczecin, Stargard, Police, Nowogard, Gryfino. WIĘCEJ ZDJĘĆ! »

](http://www.gs24.pl/studniowki/)

Zobacz także: Miss Studniówek 2016. Ruszyło głosowanie! Można się jeszcze zgłosić

Gs24.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gs24.pl Głos Szczeciński